Chcesz mieć zdrowe dziecko? Baw się z nim!

Każdy wie jak ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia całej rodziny jest aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia obniżają ryzyko chorób serca, pomagają w utrzymywaniu prawidłowej wagi, sprzyjają osiąganiu lepszych wyników w szkole, są świetnym sposobem na spożytkowanie nadmiaru energii u dzieci i dają szansę na dłuższe życie w zdrowiu. Aby zaszczepić w dzieciach zdrowe nawyki i przyzwyczaić je do codziennej aktywności fizycznej warto się postarać, aby ćwiczenia miały formę zabawy. Dzięki temu są większe szanse na to, że cała rodzina będzie chętnie uprawiała sport.

1. Planowanie aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna dziecka
Aktywność fizyczna dziecka

Dziecko samo nie potrafi rozsądnie rozplanować wolnego czasu, dlatego muszą mu w tym pomóc rodzice. Warto...

zobacz galerię

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Kluczem do przyzwyczajenia dzieci do aktywnych form wypoczynku jest odpowiednie planowanie ich czasu. Na początek dobrym rozwiązaniem będzie wyłączenie telewizora – to zachęci dzieci do szukania innych rozrywek. Najlepiej, gdy telewizor stoi w salonie. Jeśli dziecko ma telewizor we własnym pokoju, o wiele trudniej je będzie odzwyczaić od ciągłego oglądania telewizji i zachęcić do ruchu. Na wspólne spędzanie czasu można wybierać sporty i zabawy z elementem współzawodnictwa lub bez niego. Warto próbować różnych dyscyplin, aby znaleźć coś, co spodoba się całej rodzinie.

Na zabawę z dziećmi należy poświęcić przynajmniej 30 minut 3 razy w tygodniu. Wspólna zabawa powinna stanowić stały punkt w tygodniowym planie zajęć. Formy aktywności fizycznej muszą być dostosowane do wieku dziecka. Maluchom może się spodobać gra w klasy lub zabawa w chowanego. Ze starszymi dziećmi można pograć w piłkę nożną. Na każdy weekend należy zaplanować przynajmniej jedno wspólne przedsięwzięcie, które wymaga od nas trochę ruchu. Może to być piesza wycieczka, turniej gry w badmintona lub po prostu pobyt na placu zabaw z młodszymi pociechami. Wolny dzień lub święto powinno być traktowane jako okazja na rodzinne spędzanie czasu w aktywny sposób. W dzień wolny od pracy wyłącz telewizor i zabierz całą rodzinę na spacer, do parku lub do lasu. Zorganizuj rodzinny dzień sportu – zabierz dzieci na boisko i zagraj z nimi w piłkę nożną, koszykówkę lub siatkówkę. Również urodziny dziecka mogą być okazją na wprowadzenie gier i zabaw – konkurs tańca, wyścigi, zabawa w berka.

2. Aktywność fizyczna na co dzień

Aby aktywność fizyczna stała się nawykiem, zamiast wszędzie jeździć samochodem wybierz rower lub spacer. Zakupy, wizyta w bibliotece – wszystko to jest jest idealnym pretekstem, aby wyjść z domu i przejść się razem z dziećmi. Po obiedzie, zamiast całą rodziną zasiadać przed telewizorem, zabierz wszystkich na półgodzinny spacer. Kup dzieciom krokomierz i notuj ich codzienne osiągnięcia w tabeli, którą możesz powiesić na lodówce.

Formą aktywności fizycznej są również codzienne domowe obowiązki, jak choćby sprzątanie. Aby dzieci nie postrzegały ich negatywnie, warto włączyć muzykę i wykonywać je wspólnie. Młodsze dzieci bardzo lubią pomagać w zajęciach dorosłych, a sprzątanie zabawek czy odkurzanie dywanu może przerodzić się we wspaniałą zabawę, łączącą śpiew i taniec.

Sezonowe prace w ogrodzie to kolejny sposób na zaktywizowanie całej rodziny. Jeśli pracuje się razem, grabienie liści czy odgarnianie śniegu może wydawać się znacznie zabawniejsze niż na pierwszy rzut oka i łatwo przeradza się w bitwę na śnieżki lub inne zabawy na śniegu bądź z suchymi liśćmi.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy