Trwa ładowanie...

Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

Wiele dzieci najchętniej spędza czas przed telewizorem lub komputerem. Nierzadko rodzicom ciężko jest zmobilizować swoje pociechy do wysiłku fizycznego, jednak warto podjąć się tego zadania, ponieważ siedzący tryb życia ma niekorzystny wpływ na zdrowie dzieci. Aktywność ruchowa nie tylko przyczynia się do lepszej kondycji i szczuplejszej sylwetki, ale pomaga uniknąć poważnych problemów zdrowotnych, na przykład chorób sercowo-naczyniowych. Co możesz zrobić, by twoje dziecko było aktywniejsze?

spis treści

1. Jak zmobilizować dziecko do aktywności ruchowej?

Przede wszystkim musisz sobie uświadomić, że jeśli nie dasz swojemu maluchowi dobrego przykładu, najprawdopodobniej nie zainteresuje się sportem. Rodzice, którzy preferują aktywny wypoczynek, skuteczniej zachęcają dzieci do wysiłku fizycznego niż zwolennicy siedzącego trybu życia. Warto od najmłodszych lat wpajać dzieciom, jak wygląda zdrowy styl życia. Najlepiej zrobić to poprzez zabawę. Postaraj się aktywnie spędzać czas ze swoim dzieckiem. Wybierzcie się na rolki lub na wyprawę rowerową. Nie zapomnij przy tym nałożyć maluchowi kask na głowę. Dzieci od wczesnych lat dzieciństwa powinny uczyć się, że bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów to priorytet.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Aktywność fizyczna dzieci
Aktywność fizyczna dzieci

Dziecko od najmłodszych lat powinno być przygotowywane do aktywności fizycznej.

zobacz galerię

Kiedy bawisz się z dzieckiem, pamiętaj o tym, by możliwie często pojawiał się element ruchu. Maluchy uwielbiają przebieranki – czemu nie połączyć ich z konkursem tańca? Alternatywą dla siedzenia przed telewizorem lub komputerem mogą być również szarady. Prezentowanie zagadek to świetny sposób na spalanie kalorii i na wspólną zabawę. Oprócz korzyści zdrowotnych nie bez znaczenia są również korzyści emocjonalne – wspólne spędzanie czasu wzmacnia więź rodzica z dzieckiem.

2. Aktywność fizyczna dzieci – statystyki

Wyniki badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców są zatrważające. Niemal 3/4 dzieci w wieku 5-10 lat spędza aktywnie mniej niż jedną godzinę dziennie. W badaniu uczestniczyło ponad 1600 rodziców, którzy wypełnili kwestionariusze dotyczące aktywności ruchowej swoich dzieci. Mimo, iż 90% rodziców jest zdania, że stwarzają dzieciom dobre warunki do rozwoju, aż 74% z nich wolny czas spędza przed telewizorem, a 53% w czasie wolnym od pracy gra z dziećmi w gry komputerowe, zamiast wybrać się wspólnie na spacer lub przejażdżkę na rolkach. Niemal połowa ankietowanych bardziej niż o aktywność fizyczną dzieci martwi się o stabilizację finansową swoich pociech. Jednocześnie, aż 38% rodziców jest zdania, że zajęcia pozalekcyjne, na przykład zajęcia sportowe, są zbyt kosztowne. Tyle samo ankietowanych uznało, że w ciągu doby jest za mało czasu na aktywność ruchową dziecka. Niewykluczone, że podobne badania przeprowadzone w Polsce miałyby zbliżone wyniki.

Aktywność fizyczna dzieci powinna być dla rodziców równie ważna, co racjonalna dieta. Umiarkowany, niezbyt forsowny wysiłek fizyczny wpływa korzystnie na samopoczucie, zdrowie i funkcjonowanie maluchów. Niestety, coraz więcej dzieci przedkłada oglądanie telewizji i korzystanie z komputera nad ruch na świeżym powietrzu. Jeśli twoje dziecko preferuje siedzący tryb życia, spróbuj zachęcić je do aktywności. Maluch, który złapie bakcyla sportu, będzie miał lepszą kondycję i w przyszłości uniknie wielu problemów zdrowotnych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Łapczyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza