Profilaktyka chorób serca
Profilaktyka chorób serca jest bardzo ważna dla każdego – nie tylko dla tych osób, które są obciążone genetycznie, chore na cukrzycę czy otyłe. Każdy powinien dbać o serce. Choroby serca i naczyń są niebezpieczne dlatego, że bez wczesnej diagnozy i interwencji lekarskiej mogą doprowadzić nawet do śmierci. Jak dbać o siebie, aby problemy z sercem cię ominęły? Poniżej znajdziesz kilka sposobów na skuteczne zapobieganie chorobom serca.
1. Wpływ palenia tytoniu na serce
Głównym czynnikiem ryzyka przy chorobach serca jest palenie papierosów, wdychanie dymu tytoniowego lub zażywanie innych wyrobów tytoniowych. Substancje w nich zawarte zwężają naczynia krwionośne i prowadzą do miażdżycy tętnic – bezpośredniej przyczyny zawału mięśnia sercowego. Profilaktyka chorób serca – aby rzeczywiście była skuteczna – nie może dopuszczać żadnej ilości tytoniu, także wchłanianej podczas palenia biernego, palenia papierosów typu „light”, czy używania tabaki.
Oprócz tego, nikotyna także podnosi ryzyko chorób serca i naczyń: podnosi tętno i ciśnienie. Tlenek węgla natomiast zajmuje miejsce cząsteczek tlenu we krwi, co także dodatkowo obciąża serce. U osób palących zwiększa się ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej.
Jednak jest też dobra wiadomość: po rzuceniu palenia ryzyko zachorowania na choroby serca już po roku zaczyna się zmniejszać.
2. Aktywność fizyczna a choroby serca
Regularnie uprawiana aktywność fizyczna obniża ryzyko chorób serca, a także:
- redukuje stres,
- zmniejsza poziom cholesterolu we krwi,
- obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę,
- pomaga utrzymać prawidłową wagę ciała.
30-60 minut średnio intensywnych ćwiczeń wykonywanych codziennie znacząco poprawi twoje zdrowie. Aktywność fizyczna nie musi być jednak aż tak częsta i tak długo trwać. Nie poddawaj się więc, jeśli po każdych 10 minutach musisz zrobić sobie przerwę, a ćwiczenia trwają maksymalnie pół godziny. Stopniowo dojdziesz do wprawy.
Pamiętaj też, że aktywność fizyczna to nie muszą być tylko ćwiczenia. Pomożesz sobie i swojemu sercu także:
- wchodząc po schodach,
- uprawiając ogródek,
- sprzątając w domu,
- wychodząc z psem na spacer.
3. Dieta na serce
Otyłość brzuszna, przy której tłuszcz odkłada się nie tylko wokół talii, ale również pomiędzy narządami, jest szczególnie niebezpieczna dla naszego serca. Ta otyłość częściej występuje u panów niż u kobiet. Trzeba dbać o swoją wagę, by pomóc swojemu sercu.
Głównymi zasadami diety dla serca jest unikanie:
- tłuszczów nasyconych i trans,
- cholesterolu,
- soli.
Produkty, które mogą być szkodliwe dla serca, to:
- czerwone mięso,
- tłusty nabiał,
- margaryny,
- fast food,
- produkty mączne.
Dieta kardio nie polega jednak tylko na unikaniu. Do jadłospisu dodaj owoce, warzywa, tłuszcze omega-3 (czyli głównie ryby i oliwę z oliwek).
Zdrowa dieta powinna obfitować w pełnoziarniste produkty, ziemniaki lub makarony, ryby, warzywa i owoce, chudy nabiał i chude mięso. Z tłuszczów należy używać roślinnych olejów, oliwę z oliwek, miękkie margaryny.
Posiłki powinny być zjadane 4-5 razy dziennie w małych porcjach. Ważne jest również dostarczenie organizmowi antyoksydantów – witamin A, C, E, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników. Antyoksydantów jest dużo w kapuście, papryce, pomidorach, kalarepie, dyni, marchwi, sałacie, cykorii, morelach, wątrobie, olejach roślinnych, serach, rybach.
Dieta zdrowa dla serca powinna ograniczać tłuste przekąski, fast foody, sól kuchenną, smażenie. Zamiast soli warto stosować zioła: bazylię, tymianek, rozmaryn, oregano, szałwię. Smażenie warto zastąpić gotowaniem na parze, gotowaniem lub pieczeniem czy grillowaniem.
4. Profilaktyczne badania serca
Regularnie badaj krew, gdyż tylko w ten sposób dowiesz się, w jakim stanie jest twoje serce. Objawy chorób serca mogą stać się widoczne zbyt późno. Badania w kierunku chorób serca obejmują:
- badanie ciśnienia,
- badanie poziomu cholesterolu we krwi,
- badanie poziomu cukru we krwi.
Profilaktyka schorzeń serca nie jest zbyt uciążliwa. W większości obejmuje ona po prostu zasady zdrowego stylu życia, których przestrzeganie zapobiega także innym chorobom i dolegliwościom.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.