Cholesterol całkowity - wskazania, przebieg, normy

Cholesterol całkowity oznacza się podczas badania biochemicznego krwi. Nadmiar cholesterolu całkowitego utożsamiany jest zazwyczaj z nadwagą, spożywaniem tłustych potraw oraz z ryzykiem zawału serca i udaru. Warto jednak pamiętać, że część cholesterolu całkowitego związana jest z frakcją LDL (zły cholesterol), a pozostała część z frakcją HDL (dobry cholesterol), co oznacza, że nie zawsze cholesterol całkowity powoduje miażdżycę.

Cholesterol całkowity - charakterystyka

Cholesterol całkowity jest tłuszczowym związkiem chemicznym. Dostarczany z pożywienia określany jest jako cholesterol egzogenny, natomiast syntezowany w wątrobie to cholesterol endogenny. Cholesterol całkowity pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Jest składnikiem błon komórkowych, a także bierze udział w tworzeniu żółci i hormonów sterydowych. Narządem odpowiedzialnym za metabolizm cholesterolu całkowitego jest wątroba. Poprzez łączenie się z triglicerydami, fosfolipidami i białkami, tworzy lipoproteiny. Cholesterol całkowity to wartość cholesterolu w surowicy, związanego z różnymi frakcjami. 50 - 75 proc. tej wartości stanowi LDL, czyli zły cholesterol, odkładający się w tętnicach, a tym samym grożący miażdżycą. 20 - 35 proc. to frakcja HDL, czyli dobry cholesterol, działający przeciwmiażdżycowo.

Cholesterol całkowity - przebieg

Cholesterol całkowity jest oznaczany we krwi, a dokładniej w osoczu. W celu zbadania cholesterolu całkowitego pobiera się próbkę krwi żylnej (zazwyczaj z żyły łokciowej), po czym przekazywana jest ona do analizy laboratoryjnej. Przed badaniem poziomu cholesterolu całkowitego należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, których działanie mogłoby wpłynąć na wyniki. Badanie poziomu cholesterolu całkowitego wykonuje się podczas badania nazywanego lipidogramem. Oprócz cholesterolu całkowitego oznacza się także stężenie cholesterolu LDL, HDL i stężenie triglicerydów.

Cholesterol całkowity - wskazania

Cholesterol całkowity należy zbadać w określonych przypadkach. Wskazania do wykonania badania stężenia cholesterolu całkowitego:

  • pierwotna hipercholesterolemia;
  • wtórna hipercholesterolemia;
  • podejrzenie choroby wieńcowej;
  • monitorowanie leczenia środkami obniżającymi poziom tłuszczów i leczenia chorób, które powodują wtórne hipercholesterolemie.

Cholesterol całkowity - normy

Cholesterol całkowity należy analizować na podstawie norm przedstawionych na każdym wyniku. Prawidłowy poziom cholesterolu całkowitego mieści się w granicach 150 - 200 mg/dl, czyli 3,9 - 5,2 mmol/l. Granicę normy cholesterolu całkowitego stanowią wartości 200 - 250 mg/dl (5,2-6,5 mmol/l). Wynik cholesterolu całkowitego z tego przedziału jest alarmujący i powinien skłonić osobę badaną do zmiany stylu życia. Natomiast wartości cholesterolu całkowitego powyżej 250 mg/dl (6,5 mmol/l) są już bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Wyższy poziom cholesterolu całkowitego może oznaczać:

10 najpowszechniejszych błędów dotyczących cholesterolu

Kroki, które należy podjąć, by zmniejszyć wysoki poziom cholesterolu we krwi wydają się proste, ale wielu ludzi popełnia błędy, które stają na drodze w...

Poziom cholesterolu całkowitego wzrasta również przy alkoholizmie, a także przy spożywaniu wysokotłuszczowych pokarmów.

Niski cholesterol całkowity

Choroby wątroby mogą wpłynąć na obniżenie stężenia cholesterolu we krwi. Należą do nich:

Głodzenie się, niedokrwistość, posocznica oraz nadczynność tarczycy mogą także być przyczyną niskiego poziomu cholesterolu całkowitego. Wyniki badania cholesterolu całkowitego nie dają pełnego obrazu gospodarki cholesterolowej organizmu. Niezwykle ważne jest wyszczególnienie wartości cholesterolu LDL i HDL.

Anna Świeboda, Marta Bednarska, 3 tygodnie temu

Bibliografia

  • Sitkiewicz D. Biochemia kliniczna i diagnostyka laboratoryjna chorób układu krążenia, OINPHARMA, Warszawa 2007, ISBN 978-83-919134-8-2
  • Dembińska-Kieć A., Naskalski J.W., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-137-2
  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0

Źródła zewnętrzne

Normy laboratoryjne

Komentarze (10)
~aż oczy bolą
~aż oczy bolą 10 miesięcy temu

@~Lukas: nie "ludzią" tylko "ludziOM", nie "lakarzą" tylko "lekaRZOM"!!!!! Co za plaga jakaś! Gdzie nie spojrzeć to tylko: ludzią, krają, psą... Natomiast tam, gdzie należy użyć końcówki z "ą", to piszecie "mogom", chcom," majom". Kto was ojczystego języka uczył ludzie?? Litości :/

Odpowiedz
~Lukas
~Lukas ponad rok temu

Fizjologiczny prawidlowy poziom cholesterolu z tego co wiem powinien mieścić sie między 260 a 270 i to jest idealnie. I tak wmawiają ludzią, że mają za wysoki poziom cholesterolu i przepisują statyny. Ludzie się trują a firmy farmaceutyczne biją kase. Ludzie nie dajcie się oszukiwać lekarzą.

Odpowiedz
~Zbyszko
~Zbyszko ponad rok temu

nie ma żadnego złego i dobrego cholesterolu, jest tylko jeden cholersterol, ldl i hdl to tylko rodzaje transportu cholesterolu we krwi, po drugie dzisiejsze normy cholesterolu wziete z sufitu są mocno zafałszowane. Bo norma dla mężczyzny jest 250-260 , dla kobiety 250-270 i to jest jak najbardziej prawidłowa norma.

Odpowiedz
~Trevisan
~Trevisan ponad rok temu

Bzdury w artykule. Proponuję zapoznać się z publikacją prof. dra hab. med. Waltera HARTENBACHA (Hartenbach) "Mity o cholesterolu" wyd. niemieckie z 2002 roku, wydanie polskie Oficyna Wydawnicza ABA z 2010 roku.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Cholesterol całkowity - wskazania, przebieg, normy
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Cholesterol całkowity - wskazania, przebieg, normy
Badania

Lipidogram - wskazania, przebieg, normy, interpretacja

serca. Lipidogram - wskazania Lipidogram należy wykonać w określonych przypadkach. Badania cholesterolu koniecznie powinny być przeprowadzone (...) u wszystkich kobiet powyżej 45. i u mężczyzn powyżej 35. roku...

Laparoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Laparoskopia

Laparoskopia

Operacja laparoskopowa żołądka.

Transfuzja krwi - skład i funkcje krwi, wskazania, przebieg, preparaty krwi, powikłania

Transfuzja

Transfuzja

Celem transfuzji jest substytucja składników krwi.

Kolposkopia - opis, wskazania, cele, przygotowanie, przebieg

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann (1884-1959) był niemieckim ginekologiem i wynalazcą badania kolposkopowego.

Posiew moczu - wskazania do przeprowadzenia badania, przebieg badania

Posiew moczu - zdjęcie

Posiew moczu - zdjęcie

Posiew moczu wykonuje się w celu zdiagnozowania bakteriomoczu, który jest objawem zakażenia układu moczowego.

Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny obrazuje przekrój narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach.

Cystoskopia - wskazania, przebieg, powikłania

Cystoskop

Cystoskop

Wziernik stosowany do cystoskopii wprowadza się przez cewkę do pęcherza moczowego.