Stłuszczenie wątroby – przyczyny, grupa ryzyka, objawy

Stłuczenie wątroby jest chorobą, w której tłuszcz odkłada się w komórkach tego narządu. Cierpieć na nią mogą osoby, które nadużywają alkoholu, ale również osoby z nadwagą i otyłością. Jakie są przyczyny stłuczenia wątroby? Jakie są objawy stłuszczenia wątroby? Czy stłuczenie wątroby może być groźne dla zdrowia?

spis treści

Zobacz film: "Choroby wątroby"

1. Stłuczenie wątroby – przyczyny

Niegdyś uważano, że jedyną przyczyną stłuczenia wątroby, czyli odkładania się tłuszczu w komórkach wątroby, jest nadużywanie alkoholu. Dzisiaj wiadomo, że nie jest to jedyna przyczyna i również osoby, które nie spożywają alkoholu, mogą na nią zapaść.

Należą do nich osoby z otyłością i nadwagą, ale również osoby, które mają predyspozycje genetyczne do tycia, prowadzą niewłaściwy tryb życia – mają mało aktywności fizycznych i źle się odżywiają, nadużywają leków lub cierpią na zaburzenia hormonalne.

Plamy wątrobowe na dłoniach
Plamy wątrobowe na dłoniach

Warto tu podkreślić, że predyspozycje genetyczne do rozmieszczenia tkanki tłuszczowej – w szczególności typ otyłości „gruszka” lub „jabłko”), a także tempo przemiany materii, mogą być dziedziczne. Na cechy dziedziczne nie mamy jednak większego wpływu.

Możemy za to panować nad stylem życia. Niestety, ostatnie badania wykazują, że coraz mniej się ruszamy i coraz gorzej się odżywiamy. Nie spożywamy posiłków regularnie, nie dbamy o większą aktywność fizyczną i dzięki temu możliwość do zachorowania na stłuczenie wątroby, a także inne przypadłości, jest znacznie większa.

2. Stłuczenie wątroby – rodzaje

Wyróżniamy stłuczenie wątroby, którego przyczyną jest przede wszystkim spożywanie w nadmiarze alkoholu. Wraz z rozwojem diagnostyki i możliwością wykonywania ultrasonografii i biopsji wątroby, lekarze dowiedzieli się, że stłuczenie wątroby może powstać u osób, które piją alkohol od czasu do czasu lub wcale.

Zobacz także:

Wyróżniono zatem drugi tym stłuczenia wątroby, a mianowicie niealkoholowa stłuczeniowa choroba wątroby w skrócie NAFLD. Odkładanie się tłuszczu w hepatocytach – komórkach wątroby, może dotyczyć również kobiet po powikłaniach w ciąży – w trzecim trymestrze – lub po porodzie. Takie stłuczenie wątroby nazywamy ostrym stłuczeniem wątroby ciężarnych.

3. Stłuczenie wątroby – grupa ryzyka

Niealkoholowe stłuczenie wątroby najczęściej dotyczy osób z otyłością i nadwagą. Zachorować jednak mogą również osoby chore na cukrzycę, jak również osoby cierpiące na zaburzenie gospodarki lipidowej. W grupie ryzyka zachorowania na stłuczenie wątroby zalazły się również osoby cierpiące na wirusowe zapalenie wątroby typu C, a także osoby, u których zdiagnozowano polekowe uszkodzenie wątroby.

10 produktów, które uratują twoją wątrobę
10 produktów, które uratują twoją wątrobę [11 zdjęć]

To jeden z najważniejszych organów. Wątroba neutralizuje toksyny, usuwa szkodliwe substancje, wytwarza...

zobacz galerię

4. Stłuczenie wątroby – objawy

Niestety, stłuczenie wątroby i niealkoholowe stłuczenie wątroby często rozwija się bezobjawowo. Tylko czasami możemy zaobserwować większe zmęczenie, osłabienie, powiększenie wątroby, gorsze samopoczucie, powiększenie śledziony, a przy większych nieprawidłowościach i rozwoju choroby, możemy odczuwać uczucie dyskomfortu pod żebrami.

Następny artykuł: Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy