Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Stłuszczenie wątroby – przyczyny, grupa ryzyka, objawy

Stłuczenie wątroby jest chorobą, w której tłuszcz odkłada się w komórkach tego narządu. Cierpieć na nią mogą osoby, które nadużywają alkoholu, ale również osoby z nadwagą i otyłością. Jakie są przyczyny stłuczenia wątroby? Jakie są objawy stłuszczenia wątroby? Czy może być groźne dla zdrowia?

Zobacz film: "Choroby wątroby"

spis treści

1. Stłuczenie wątroby – przyczyny

Niegdyś uważano, że jedyną przyczyną stłuczenia wątroby, czyli odkładania się tłuszczu w komórkach wątroby, jest nadużywanie alkoholu. Dzisiaj wiadomo, że nie jest to jedyna przyczyna i również osoby, które nie spożywają alkoholu, mogą na nią zapaść.

Należą do nich osoby z otyłością i nadwagą, ale również ci, którzy mają predyspozycje genetyczne do tycia, prowadzą niewłaściwy tryb życia – mają mało aktywności fizycznych i źle się odżywiają, nadużywają leków lub cierpią na zaburzenia hormonalne.

Stłuszczenie wątroby to choroba, w której nadmiar tłuszczu odkłada się w tym organie
Stłuszczenie wątroby to choroba, w której nadmiar tłuszczu odkłada się w tym organie

Warto tu podkreślić, że predyspozycje genetyczne do rozmieszczenia tkanki tłuszczowej – w szczególności typ otyłości „gruszka” lub „jabłko”), a także tempo przemiany materii, mogą być dziedziczne. Na cechy dziedziczne nie mamy jednak większego wpływu.

Możemy za to panować nad stylem życia. Niestety, badania wykazują, że coraz mniej się ruszamy i coraz gorzej się odżywiamy. Nie spożywamy posiłków regularnie, nie dbamy o większą aktywność fizyczną i dzięki temu możliwość do zachorowania na stłuczenie wątroby, a także inne przypadłości, jest znacznie większa.

2. Stłuczenie wątroby – rodzaje

Wyróżniamy stłuczenie wątroby, którego przyczyną jest przede wszystkim spożywanie w nadmiarze alkoholu. Wraz z rozwojem diagnostyki i możliwością wykonywania ultrasonografii i biopsji wątroby, lekarze dowiedzieli się, że stłuczenie wątroby może powstać u osób, które piją alkohol od czasu do czasu lub wcale.

Zobacz także:

Wyróżniono zatem drugi tym stłuczenia wątroby, a mianowicie niealkoholowa stłuczeniowa choroba wątroby w skrócie NAFLD. Odkładanie się tłuszczu w hepatocytach – komórkach wątroby, może dotyczyć również kobiet po powikłaniach w ciąży – w trzecim trymestrze – lub po porodzie. Takie stłuczenie wątroby nazywamy ostrym stłuczeniem wątroby ciężarnych.

3. Stłuczenie wątroby – grupa ryzyka

Niealkoholowe stłuczenie wątroby najczęściej dotyczy osób z otyłością i nadwagą. Zachorować jednak mogą również osoby chore na cukrzycę, jak również osoby cierpiące na zaburzenie gospodarki lipidowej. W grupie ryzyka zachorowania na stłuczenie wątroby zalazły się również osoby cierpiące na wirusowe zapalenie wątroby typu C, a także osoby, u których zdiagnozowano polekowe uszkodzenie wątroby.

4. Stłuczenie wątroby – objawy

Niestety, stłuczenie wątroby i niealkoholowe stłuczenie wątroby często rozwija się bezobjawowo. Tylko czasami możemy zaobserwować większe zmęczenie, osłabienie, powiększenie wątroby, gorsze samopoczucie, powiększenie śledziony, a przy większych nieprawidłowościach i rozwoju choroby, możemy odczuwać uczucie dyskomfortu pod żebrami.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Wirusowe zapalenie wątroby typu A
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza