Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Karolina Kropiewnicka-Buczek

Hipercholesterolemia - ryzyko związane z wysokim poziomem cholesterolu. Jak obniżyć cholesterol?

Hipercholesterolemia oznacza podwyższone stężenie cholesterolu LDL we krwi.
Hipercholesterolemia oznacza podwyższone stężenie cholesterolu LDL we krwi. (AdobeStock)

Hipercholesterolemia oznacza podwyższone stężenie cholesterolu LDL we krwi. Przez wiele lat rozwija się bezobjawowo i czasami jest zbyt późno, aby prostymi metodami zapobiec poważnym powikłaniom. W takiej sytuacji pacjentom wdraża się leczenie farmakologicznie, głównie statynami. To jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych grup leków w walce z podwyższonym poziomem cholesterolu.

spis treści

1. Zbyt wysoki cholesterol

Nieprawidłowe stężenie tzw. złego cholesterolu (LDL) jest powyżej wartości 3 mmol/l (115 mg/dl) i cholesterolu całkowitego powyżej 5 mmol/l (190 mg/dl). Zbyt wysokie stężenie LDL występuje u około 60 proc. dorosłych Polaków.

To poważne zagrożenie, ponieważ hipercholesterolemia należy do czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, co oznacza, że udowodniono jej związek z wystąpieniem stanów chorobowych, takich jak: choroba niedokrwienna serca, zawał serca, udar mózgu, a nawet zgon.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

U podłoża tych schorzeń leży miażdżyca naczyń, która rozwija się podstępnie przez wiele lat, często nie dając żadnych objawów. Tętnice przez nią zajęte stają się zwężone i nie mogą dostarczać odpowiedniej ilości krwi odżywiającej ważne życiowo narządy – mózg i serce. Choroba niedokrwienna serca jest główną przyczyną zgonów w Polsce. Zawał serca i udar mózgu często występują nagle, zupełnie niespodziewanie – niejednokrotnie zanim przybędzie pomoc medyczna, jest już za późno na ratunek. Dlatego tak ważne jest zwalczanie hipercholesterolemii, która przecież sama w sobie zazwyczaj nie daje objawów.

2. Naturalne sposoby na obniżenie cholesterolu

Walkę z podwyższonym poziomem cholesterolu zawsze zaczyna się od zmodyfikowania diety. Powinna być ona niskotłuszczowa, bogata w świeże warzywa i owoce, a także produkty z pełnego ziarna, orzechy, pestki i zdrowe oleje roślinne (takie jak oliwa z oliwek czy olej kokosowy).

Kolejne zalecenie to zwiększenie aktywności fizycznej – ruch pomaga „spalić” nadmiar cholesterolu. Takie postępowanie ma ogromne znaczenie i zawsze należy je wdrożyć, jednak w niektórych przypadkach nie jest ono wystarczające, żeby obniżyć poziom cholesterolu.

Jest tak w sytuacji, gdy hipercholesterolemia jest uwarunkowana genetycznie i występuje rodzinnie. Osoby z takimi predyspozycjami mają podwyższony poziom tej substancji, nawet pomimo drakońskiej diety i intensywnych ćwiczeń. Należy wtedy sięgnąć po leczenie farmakologiczne.

Istnieje kilka grup leków obniżających poziom cholesterolu we krwi, mimo to jedna z nich cieszy się szczególnym powodzeniem. Powodem jest duża skuteczność i stosunkowo niewielkie działania niepożądane leków z tej grupy. Są to właśnie statyny.

3. Statyny w leczeniu hipercholesterolemii

Działanie statyn polega na hamowaniu jednego z najważniejszych enzymów syntezy cholesterolu. Po zażyciu leku produkcja w wątrobie ustaje. Jednak komórki wątroby potrzebują cholesterolu (choćby do tworzenia składników żółci, która pomaga w trawieniu), więc zaczynają wyłapywać go z krwi. Hepatocyty na swojej powierzchni tworzą liczniejsze niż zazwyczaj receptory dla LDL, które stanowią pewnego rodzaju pułapkę. To powoduje obniżenie stężenia cholesterolu we krwi. Warto wspomnieć, że największa produkcja cholesterolu odbywa się w nocy – dlatego statyny powinno zażywać się wieczorem, co zwiększa ich efektywność.

Uważa się, że statyny nie tylko zmniejszają stężenie „złego cholesterolu” i czasami trójglicerydów, lecz u niektórych osób powodują także wzrost poziomu „dobrego” cholesterolu (HDL). Badania wykazały, że statyny chronią przed zawałem również osoby, które były nim zagrożone, choć badania krwi nie wykazywały u nich podwyższonego poziomu LDL.  

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Miażdżyca
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze