Lipidogram - wskazania, przygotowanie, prawidłowe wyniki

Badania krwi - cholesterol

Cholesterol jest steroidowym alkoholem syntetyzowanym w tkankach. Prawie 2/3 cholesterolu powstaje w wątrobie, pozostały cholesterol jest dostarczany z...

Lipidogram to badanie polegające na analizie wyników badania poziomu cholesterolu we krwi, frakcji cholesterolu LDL i HDL oraz poziomu triglicerydów. Dodatkowo wykonywane są na jego podstawie współczynniki aterogenności: indeks Castelliego, indeks API i inne. Lipidogram odzwierciedla stan gospodarki lipidowej organizmu. Analiza lipidów krwi pozwala na określenie ryzyka pojawienia się takich chorób, jak miażdżyca czy choroba niedokrwienna serca.

Lipidogram - wskazania i przygotowanie do badania

Badania cholesterolu koniecznie powinny być przeprowadzone u wszystkich kobiet powyżej 45. i u mężczyzn powyżej 35. roku życia. Zwykle jako pierwsze oznacza się stężenia cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL. Najlepiej jednak, aby pierwszy lipidogram był wykonany znacznie wcześniej - około 20. roku życia. Im szybciej ewentualne nieprawidłowości zostaną wykryte i wdrożone zostanie odpowiednie postępowanie, tym krócej naczynia krwionośne narażone będą na szkodliwe działanie wysokiego stężenia cholesterolu.

Polecane wideo:

Bezwzględna konieczność kontroli gospodarki tłuszczowej organizmu już od młodych lat zachodzi u osób, u których ryzyko chorób układu krążenia jest podwyższone: chorych na cukrzycę, z nadciśnieniem tętniczym, palących papierosy, pochodzących z rodzin obciążonych występowaniem w młodym wieku chorób układu krążenia.

Na badanie należy zgłosić się na czczo – najlepiej, aby od ostatniego posiłku upłynęło 12 godzin. W dniach poprzedzających badanie powinno się stosować dietę typową dla swojego trybu życia (głodówki, jak również przejadanie się mogą zafałszować oznaczenie).

Lipidogram - jak wyznaczać

Lipidogram to analiza poziomu frakcji lipidowych we krwi. Jest to jedno z podstawowych badań diagnostycznych. Czasami bywa trudny do zinterpretowania ze względu na wiele czynników wpływających na stężenie poszczególnych frakcji cholesterolu we krwi. Na lipidogram składa się oznaczenie takich parametrów, jak:

 • poziom cholesterolu całkowitego (TChol),
 • poziom frakcji HDL (HDL-Chol),
 • poziom frakcji LDL (LDL-Chol),
 • poziom trójglicerydów (TRG).

Wykonanie lipidogramu pozwala na określenie czy istnieją zaburzenia w gospodarce lipidowej organizmu. Jednak zależności między poszczególnymi parametrami mogą być trudniejsze do zinterpretowania. Dlatego też wyliczane są specjalne wskaźniki aterogenności, na podstawie wyników otrzymanych w lipidogramie. Zaliczamy do nich:

 • wskaźnik Castelliego,
 • wskaźnik osoczowy API – Atherogenic Index of Plasma,
 • stosunek LDL/HDL,
 • stosunek apolipoproteiny B do apolipoproteiny A-I (ApoB/ApoA-I),
 • stosunek LDL/ApoB.

Indeks Castelliego wyliczany jest w bardzo prosty sposób, bowiem dzieli się wartość cholesterolu całkowitego przez poziom frakcji HDL. Pozwala on określić ryzyko występowania miażdżycy. Szczególnie jest pomocny, gdy wartości lipidogramu są bliskie wartościom granicznym.

Indeks API oblicza się nieco trudniej, ale odzwierciedla on zależności między LDL, IDL, VLDL a HDL. Pomocny jest w określaniu ryzyka chorób krążenia, szczególnie choroby niedokrwiennej serca. Współczynnik API stosowany jest także do monitorowania dyslipidemii oraz kontrolowania leczenia cukrzycy, doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi, które wpływają na poziom triglicerydów i HDL.

Lipidogram - prawidłowe wyniki

Nie ma ściśle określonych norm lipidogramu, które można byłoby odnieść do całej populacji. Określając zakres wartości prawidłowych dla danej osoby, oszacować należy wcześniej ryzyko rozwoju u niej chorób układu sercowo naczyniowego.

Zakresy wartości prawidłowych:

 • Cholesterol całkowity (TC) i cholesterol LDL (LDL-C) - tzw. zły cholesterol. Dla zdrowych osób, u których ryzyko rozwoju chorób układu krążenia nie jest wyższe od przeciętnego, prawidłowe wartości przedstawiają się następująco:
Wartość prawidłowa
Cholesterol całkowity (TC)
LDL-cholesterol (LDL-C)

Dla osób, u których zdiagnozowana została choroba wieńcowa bądź cukrzyca, stężenie TC nie powinno przekraczać 175 mg/dl (4,5 mmol/l), zaś LDL-C – 100 mg/dl (2,5 mmol/l).

 • Cholesterol HDL (HDL-C) – tzw. dobry cholesterol. W odróżnieniu od TC i LDL-C, dla cholesterolu HDL określa się nie górną, ale dolną granicę normy - wynika to z faktu, że obniżone jego stężenie jest czynnikiem zwiększającym ryzyko chorób układu krążenia.

| | Wartość prawidłowa | | HDL-cholesterol | Kobiety: >45 mg/dl (wg niektórych źródeł: >50 mg/dl) Mężczyźni: >40 mg/dl |

 • Trójglicerydy (TG). Stężenie triglicerydów we krwi nie powinno przekraczać 150 mg/dl (1,7 mmol/l).

Wskaźnik Castelliego różni się w zależności od tego czy pacjent przebył zawał serca czy też nie. Wartości zalecane to:

Najlepszy jest wynik 2,5 wskaźnika Castelliego. Wynik tego parametru jest jednak uzależniony od sposobu jego wykonania. W przypadku metody API może być on wyższy. Jeżeli wartość API wynosi powyżej 0,5 oznacza zwiększone ryzyko ujawnienia się chorób krążenia.

Lipidogram - przyczyny podwyższonego stężenia cholesterolu i triglicerydów

Podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego i jego frakcji LDL może wynikać z:

Wzrost stężenia triglicerydów we krwi towarzyszy:

Im niższe wartości cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL (tzw. złego) oraz triglicerydów, tym lepiej. Jednak czasami bardzo niskie ich stężenia wskazywać mogą na stany chorobowe, takie jak:

Zbyt niskie stężenie cholesterolu HDL (tzw. dobrego), jak już wspomniano, ma niekorzystny wpływ na układ krążenia. Wynika ono najczęściej z niehigienicznego trybu życia, może mieć także podłoże genetyczne.

Lekarz Małgorzata Waszkiewicz, Marta Bednarska, 2 miesiące temu

Bibliografia

 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
 • Tomaszewski J., Diagnostyka laboratoryjna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-3591-0
 • Kokot F. (red.), Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3368-3
 • Czech A., Tatoń J. Diagnostyka internistyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3156-7
 • Steciwko A. (red.), Algorytmy diagnostyczne w praktyce lekarza rodzinnego, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 978-83-89581-78-5
 • Kabata J., Kalinowski L., Szczepańska-Konkel M., Angielski S. Badania laboratoryjne w codziennej praktyce - wartości referencyjne i interprertacje, Makmedia, Gdańsk 2005 , ISBN 83-88322-18-4

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze (13)
klaudia352
klaudia352 ponad rok temu

Wykryto u mnie podwyższony cholesterol. W sumie to też nie dostałam skierowania na to badanie, wszystko załatwiłam właściwie na własną rękę. Lekarze nie wiedzieli co mi jest, czym spowodowane jest moje złe samopoczucie. Teraz regularnie robię badania na lipidogram, ale równiez prywatnie na Wąwozowej 17/19. Inaczej są straszne kolejki, więc wolę zrobić je samemu. Ale zanim zdiagnozowano u mnie przyczynę kosztowało mnie to niemało czasu i nerwów. Teraz wiem, że musze uważać i regularnie się badać. Trzymam rękę na pulsie,

Odpowiedz
~Salome
~Salome ponad rok temu

@~KlementynaB: Moja znajoma maklerka miała podobnie. Pracowała na pełnych obrotach non stop. A do tego, wiadomo, kawa, papierosy, stres, śmieciowe jedzenie. Mówiłam jej, żeby trochę zwolniła, zrobiła jakieś badania. Nie chciała i skończyło się stanem przedzawałowym. Teraz lipidogram i inne badania robi w miarę regularnie, ale swoje musiała wycierpieć. Nie wiem dlaczego ludzie tak biegną za kasą. Przecież to nie jest najważniejsze...

Odpowiedz
~KlementynaB
~KlementynaB ponad rok temu

@~elka33: Ostatnio czytałam o gościu, który miał zawał serca przez zatory właśnie i ani on ani lekarze nie wiedzieli, że to zawał, bo facet miał 28 lat! Zgłosił się w ostrym bólem w klatce piersiowej, ale nikt nie podejrzewał, że w tak młodym wieku może przechodzić zawał serca. W ostatniej chwili go uratowali. No ale co się dziwić - wieczne życie w stresie i fast foody prowadzą tylko do tego ;/

Odpowiedz
~Madleine
~Madleine ponad rok temu

@~karolajna: U mnie podobnie - zdrowy tryb zycia, regularne ćwiczenia, a cholesterol wysoki i wysoki. Lekarz długo nie wiedział co mi jest, więc poszłam do innego. Temu wreszcie udało się ustalić winowajcę. Okazało się, że za wszystkim stoja źle dobrane tabletki antykoncepcyjne. W życiu bym nie pomyslała, że to w jakis sposób się wiąże! no ale jednak. Musiałam z niej zrezygnować, ale to może i lepiej - chyba najwyższa pora zacząć myśleć o dziecku, a zbyt wysoki cholesterol raczej by temu nie sprzyjał ;)

Odpowiedz
~Ewa
~Ewa ponad rok temu

Nigdy nie przejmowałam się zdrowiem, nie chodziłam na badania i nie zwracałam uwagi na to, co jem. Kiedy trafiłam na izbę przyjęć ze stanem przedzawałowym wszystko się zmieniło - teraz wiem, jak ważne są badania profilaktyczne. Lipidogram, morfologia, poziom cukru to podstawowe badania, które powinien wykonać każdy, zwłaszcza gdy skończy 40-stkę

Odpowiedz
~karolajna
~karolajna ponad rok temu

@~peter: Nie chcę cię martwić, ale miałam podobną sytuację. Chodziłam regularnie na fitness, starałam się unikać niezdrowego jedzenia, nawet przez myśl mi nie przeszło, że mogę mieć zbyt wysoki poziom cholesterolu! Jak lekarz zalecił mi, abym wykonała lipidogram i zobaczyłam wyniki byłam w ciężkim szoku. Na twoim miejscu przepadałabym jeszcze tarczycę oraz nerki. U mnie okazało się, że taki wynik cholesterolu jest związany właśnie z problemami z tarczycą. Jak się przekonałam na własnej skórze nawet zdrowy tryb życia nie zawsze może uchronić nas przed chorobami:(

Odpowiedz
~peter
~peter ponad rok temu

Zdrowo się odżywiam, regularnie biegam, nie pamiętam kiedy ostatnio jadłem chipsy albo frytki, a moje wyniki wykraczają poza normy ;/ Zrobiłem lipidogram profilaktycznie i wyszło, że mój cholesterol całkowity to prawie 270 mg! Czy to możliwe, że mam jakaś chorobę, przez którą cholesterol jest tak wysoki, mimo prowadzenia zdrowego trybu życia? Czy muszę zrobić jakieś dodatkowe badania?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Lipidogram - wskazania, przygotowanie, prawidłowe wyniki
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Lipidogram - wskazania, przygotowanie, prawidłowe wyniki
Laparoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Laparoskopia

Laparoskopia

Operacja laparoskopowa żołądka.

Kolposkopia - opis, wskazania, cele, przygotowanie, przebieg

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann (1884-1959) był niemieckim ginekologiem i wynalazcą badania kolposkopowego.

Zapłodnienie in vitro

Izolacja komórek jajowych

Izolacja komórek jajowych Odtwórz wideo

Metoda in vitro daje wielu parom szanse na rodzicielstwo. W zapłodnieniu in vitro dużą rolę odgrywa prawidłowe przygotowanie do zabiegów (...) wspomaganego rozrodu. W laboratorium embriologicznym następuje izolacja...

Badania moczu - wskazania, charakterystyka, wyniki, posiew moczu

Badanie moczu na azotyny

Badanie moczu na azotyny Odtwórz wideo

, pieczeniem i bólem podczas oddawania moczu. Pojawiające się w moczu azotyny potwierdzają tę diagnozę. Należy pamiętać, że diagnoza i prawidłowe leczenie należy

Badania moczu - wskazania, charakterystyka, wyniki, posiew moczu

Przeprowadzenie badania moczu

Przeprowadzenie badania moczu

Przeprowadzane badania moczu mogą pomóc w zdiagnozowaniu wielu chorób, między innymi nerek i wątroby oraz dróg moczowych.

Badania krwi - profilaktyka, normy morfologii, prawidłowe wyniki innych badań

Pobieranie krwi

Pobieranie krwi

Badania krwi mogą wykryć wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.

Przygotowanie do porodu

Zmniejszanie bólu porodowego - masaż pleców

Zmniejszanie bólu porodowego - masaż pleców Odtwórz wideo

się na założeniu, że należy je niwelować poprzez szereg technik i metod, m.in. wsparcie partnera, ciepłą kąpiel i prawidłowe oddychanie. Do szpitala (...) , pleców i szyi, redukuje napięcie i stres. Ponadto prawidłowo...

Leczenie zatok - objawy, powikłania zapalenia zatok, rodzaje leczenia, leczenie farmakologiczne

Wskazania do prostowania przegrody nosowej

Wskazania do prostowania przegrody nosowej Odtwórz wideo

nosa uniemożliwiająca prawidłowe oddychanie zostaje zażegnana. Wskazaniem do septoplastyki jest między innymi odchylenie przegrody nosa w takim stopniu

Badania moczu - wskazania, charakterystyka, wyniki, posiew moczu

Badanie moczu na urobilinogen

Badanie moczu na urobilinogen Odtwórz wideo

Barwnik żółciowy, który jest rozpuszczalny w wodzie i może być obecny w moczu każdego zdrowego człowieka nosi nazwę urobilinogen. Jest on produktem metabolizmu bilirubiny i jego wydalanie na dobę powinno wynosić 0-4 mg (0-67 umol). Zwiększona ilość...