Badanie cholesterolu
Badanie poziomu cholesterolu powinno być rutynowo wykonywane u kobiet powyżej 45 roku życia i u mężczyzn powyżej 35 roku życia. Bez względu na wiek badanie to jest wskazane w przypadku stwierdzenia występowania czynników ryzyka chorób układu krążenia, to znaczy u chorych na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, rodzinnie obciążonych ryzykiem występowania chorób sercowo-naczyniowych, palących papierosy. Zwykle lekarz zleca badanie lipidogramu, w skład którego wchodzi oznaczenie cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, HDL i trójglicerydów.
Badanie to polega na pobraniu krwi z żyły najczęściej w zgięciu łokciowym. Na pobranie pacjent powinien zgłosić się na czczo, a w ciągu kilku dni poprzedzających badanie powinien zachować typową dla siebie dietę. W zależności od uzyskanych wyników możliwe jest ustalenie stopnia ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, a tym samym wczesne zapobieganie ich wystąpieniu poprzez modyfikację stylu życia (właściwe nawyki żywieniowe, aktywność fizyczna), a także leczenie farmakologiczne.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.