Trwa ładowanie...

Badanie cholesterolu

Badanie poziomu cholesterolu powinno być rutynowo wykonywane u kobiet powyżej 45 roku życia i u mężczyzn powyżej 35 roku życia. Bez względu na wiek badanie to jest wskazane w przypadku stwierdzenia występowania czynników ryzyka chorób układu krążenia, to znaczy u chorych na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, rodzinnie obciążonych ryzykiem występowania chorób sercowo-naczyniowych, palących papierosy. Zwykle lekarz zleca badanie lipidogramu, w skład którego wchodzi oznaczenie cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, HDL i trójglicerydów.

Zobacz film: "Badania w RZS"

Badanie to polega na pobraniu krwi z żyły najczęściej w zgięciu łokciowym. Na pobranie pacjent powinien zgłosić się na czczo, a w ciągu kilku dni poprzedzających badanie powinien zachować typową dla siebie dietę. W zależności od uzyskanych wyników możliwe jest ustalenie stopnia ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, a tym samym wczesne zapobieganie ich wystąpieniu poprzez modyfikację stylu życia (właściwe nawyki żywieniowe, aktywność fizyczna), a także leczenie farmakologiczne.

Następny artykuł: Badania krwi

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.