Trwa ładowanie...

Apolipoproteina A1 (Apo A1) - co to jest, cel badania, normy, spadek, wzrost

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
18.04.2023 10:39
Apolipoproteina A1 (Apo A1) - co to jest, cel badania, normy, spadek, wzrost
Apolipoproteina A1 (Apo A1) - co to jest, cel badania, normy, spadek, wzrost (Adobe Stock)

Apolipoproteina A1, znana też jako Apo A1, to kluczowe białko, które uczestniczy w procesie zwrotnego transportu cholesterolu. Polipeptyd ten syntezowany jest w jelicie oraz wątrobie. W jakim celu wykonuje się pomiar apolipoproteiny A1? Jak przygotować się do badania?

spis treści

1. Co to jest Apolipoproteina A1 (Apo A1)?

Apolipoproteina A1, określana także jako Apo A-I lub Apo A1 jest polipeptydem zbudowanym z dwustu czterdziestu trzech aminokwasów, przynależącym do grupy apolipoprotein. Substancja ta uznawana jest za główne białko lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL). Występuje w osoczu, wytwarzana jest zaś w wątrobie oraz jelicie.

2. Po co wykonuje się badanie Apo A1?

Badanie Apo A1 pozwala ocenić ryzyko wystąpienia u pacjentów choroby wieńcowej, znanej również jako choroba niedokrwienna serca. Wyniki badania umożliwiają również ocenę skuteczności leczenia zaburzenia przemiany lipidów o nazwie hiperlipidemia. Hiperlipidemia jest zaburzeniem, które objawia się o wysokim poziomem cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

3. Badanie Apo A1 - normy

Zobacz film: "Badania krwi - TSH"

Przyjmuje się, że norma apolipoproteiny A1 w przypadku kobiet wynosi 1,08 – 2,25 g/l, z kolei u mężczyzn 1,04 – 2,02 g/l.

4. Co oznacza obniżony poziom apolipoproteiny A1?

Obniżony poziom apolipoproteiny A1 może być spowodowany:

5. O czym świadczy wzrost apolipoproteiny A1?

Zbyt duże stężenie apolipoproteiny A1 jest związane ze zwiększonym ryzykiem takich schorzeń jak:

  • choroba niedokrwienna serca, zwana również zespołem wieńcowym,
  • miażdżyca, jedna z najpopularniejszych chorób układu sercowo-naczyniowego,
  • udar mózgu, do którego dochodzi na skutek zatrzymania dopływu krwi do tkanki mózgowej,
  • zawał serca, nazywany również zawałem mięśnia sercowego.

Wśród głównych przyczyn wysokiego poziomu apolipoproteiny A1 lekarze wymieniają:

  • stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, bazującej na estrogenach, czyli takich hormonach płciowych jak estron, estradiol i estriol,
  • ciążę,
  • regularne picie napojów alkoholowych,
  • wykonywanie forsownych ćwiczeń fizycznych,
  • stosowanie dużej ilości witaminy B3,
  • stosowanie środków ukierunkowanych na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.

6. Jak przygotować się do badania Apo A1?

Na badanie apolipoproteiny A1 pacjent powinien zgłosić się na czczo. To oznacza, że przez około dwanaście godzin przed badaniem należy wstrzymać się od spożywania jakichkolwiek pokarmów. W dniu poprzedzającym pobranie krwi, należy zrezygnować z treningu fizycznego oraz spożywania napojów alkoholowych. Nie należy także spożywać tłustych, ciężkostrawnych potraw w trakcie ostatniego posiłku.

Pacjent powinien przekazać personelowi pobierającemu krew wszelkie niezbędne informacje na temat przyjmowanych leków, preparatów ziołowych oraz suplementów. Pacjentki powinny także zgłosić personelowi ewentualną menstruację. Krew do badania pobierana jest najczęściej z najbardziej widocznych żył, np. z żyły łokciowej. Czas oczekiwania na wyniki wynosi maksymalnie dziesięć dni. Materiału do badań nie pobiera się od kobiet ciężarnych, osób z infekcją wirusową czy bakteryjną.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze