Trwa ładowanie...

Lipoproteiny A - normy, rola w organizmie, badania, interpretacja wyników

Lipoproteina A swoją budową przypomina cząsteczki LDL. Jeśli jej poziom w organizmie jest podwyższony, zwiększa to ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, a także miażdżycy. Każdy człowiek może zadbać samodzielnie o to, aby poziom lipoproteiny A był mniejszy. W jaki sposób? Odpowiednią dietą i zachowaniem zasad zdrowego stylu życia.

spis treści

1. Co to są lipoproteiny A?

Lipoproteina A to jedna z protein, w skład której wchodzą: apolipoproteina B oraz glikoproteina apolipoproteina. Ma właściwości aterogenne, co oznacza, że może przyczynić się do rozwoju miażdżycy. Dzieje się tak, ponieważ blokuje receptory plazminogenu i hamuje proces fibrynozy, czyli uniemożliwia rozpuszczanie zakrzepów i złogów tłuszczowych.

Zobacz film: "Wysoki cholesterol Polaków. Niepokojące dane naukowców"

Podwyższony poziom lipoproteiny A może znacznie zwiększać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i może być uwarunkowany genetycznie.

Kobiety mają nieznacznie więcej lipoprotein w organizmie. Poziom ten wzrasta także w okresie menopauzy, jednak nie ulega zmianom w ciągu dnia.

2. Wskazania do zbadania poziomu lipoprotein A

Lekarz może zlecić oznaczenie poziomu lipoprotein A w celu określenia ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych lub gdy podejrzewa, że w organizmie może rozwijać się miażdżyca.

Takie badanie warto wykonać także wtedy, jeśli w rodzinie występowały przypadki chorób serca czy układu naczyniowego, przede wszystkim choroby wieńcowej. Podstawą do wykonania badania są także niepokojące parametry lipidowe - szczególnie podwyższony cholesterol LDL.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

U kobiet w okresie menopauzy warto oznaczyć poziom lipoprotein A i sprawdzić, czy ich wzrost ma związek z nagłym spadkiem poziomu estrogenów i czy może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca.

3. Jak przygotować się do badania?

Pacjent na badanie powinien przyjść na czczo - przerwa po ostatnim posiłku powinna wynosić minimum 8 godzin. Jeśli pacjent przyjmuje na stałe jakieś leki lub suplementy, należy o tym powiadomić lekarza, który wypisuje skierowanie na badanie.

Krew do badań pobierana jest z żyły łokciowej, a na wyniki czeka się z reguły jeden dzień.

3.1. Przeciwwskazania do wykonania badania

Lipoprotein A nie należy określać w kilku przypadkach. Przede wszystkim w momencie pobierania krwi pacjent nie może mieć gorączki ani być w trakcie leczenia jakiejkolwiek infekcji. Dodatkowo badania nie wykonuje się do 4 tygodni po przebyciu zawału serca, udaru ani po żadnej operacji.

Przeciwwskazaniem jest także gwałtowna utrata masy ciała i spożywanie alkoholu dzień lub dwa przed badaniem.

4. Normy lipoprotein A i interpretacja wyników

Ogólnie przyjmuje się, że poziom lipoprotein A nie powinien przekraczać 150mg/l. Wartości te mogą różnić się jednak w zależności od laboratorium. Wpływ na wynik może mieć także wiek, płeć i historia chorób. Dlatego należy przyjąć normy obowiązujące w miejscu pobierania krwi. Zbyt wysoki poziom lipoprotein A może wskazywać na:

 • niedoczynność tarczycy
 • niedobór estrogenóe
 • przewlekłą niewydolność nerek
 • zespół nerczycowy
 • hipercholesterolemię rodzinną
 • cukrzycę

Zbyt niski poziom lipoprotein zdarza się rzadko i nie jest sytuacją niebezpieczną dla zdrowia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lipoproteina A swoją budową przypomina cząsteczki cholesterolu LDL
Lipoproteina A swoją budową przypomina cząsteczki cholesterolu LDL (GettyImages)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza