Trwa ładowanie...

Hiperlipoproteinemie - przyczyny, objawy, leczenie

Hiperlipoproteinemie
Hiperlipoproteinemie

Hiperlipoproteinemie to stany, w których dochodzi do zaburzenia przemiany lipidowej przy zwiększonej ilości tłuszczu we krwi: wzrasta poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL lub VLDL i trójglicerydów. Stany te przyczyniają się do rozwoju miażdżycy, chorób serca, nadciśnienia tętniczego, nawracającego zapalenia trzustki, napadowych bólów brzucha, neuropatii, wędrującego zapalenia stawów.

spis treści

1. Przyczyny i objawy hiperlipoproteinemii

Model cząsteczki cholesterolu
Model cząsteczki cholesterolu

Cholesterol jest niezbędnym składnikiem potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

zobacz galerię

Wyróżnia się hiperlipoproteinemie pierwotne, u podłoża występowania których leży predyspozycja genetyczno-dziedziczna oraz hiperlipoproteinemie wtórne (zwane też objawowymi), będące tylko jednym z objawów w przebiegu różnych innych zaburzeń metabolicznych organizmu. W zależności od tego, które z frakcji ciał lipidowych uległy zwiększeniu (cholesterol, trójglicerydy, fosfolipidy, wolne kwasy tłuszczowe), wyróżniamy kilka typów hiperlipoproteinemii pierwotnej. Ma to dość istotne znaczenie dla doboru właściwego leczenia farmakologicznego.
Wyróżniamy:
1. Hipercholesterolemie jednogenowe:

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"
  • hipercholesterolemia rodzinna heterozygotyczna – powstaje w wyniku mutacji genu receptora dla LDL;
  • hipercholesterolemia rodzinna homozygotyczna – mutacja genu dla receptora LDL na obu chromosomach;
  • mutacja genu dla apo B-100 (zamiana guaniny na adeninę).
  1. Hipercholesterolemia rodzinna wielogenowa.
  2. Hipertriglicerydemie.
  3. Hiperlipoproteinemie mieszane.

W przypadku hiperlipoproteinemii wtórnej, zazwyczaj pojawia się u osób z zaburzonym metabolizmem. Może zatem wystąpić u osób cierpiących na cukrzycę, choroby nerek czy przysadki mózgowej, a także przy stanach zapalnych trzustki. Choroba pojawia się niekiedy u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne.

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby są tzw. kępki żółte. Pojawiają się one w postaci guzkowatych zmian skórnych o żółtawej barwie. To one odpowiedzialne są za proces nadmiernego wchłaniania lipidów przez makrofagi. Guzki mogą pojawić się w różnych miejscach ciała. W jednej z odmian tworzą się na ścięgnach mięśni, uniemożliwiając tym samym poruszanie kończynami. Kępki żółte mogą występować także na skórze powiek, pośladków czy na kończynach. Ich rozmiary zależą od indywidualnego przypadku. Przyjmują postać niewielkich plamek bądź większych wykwitów.

Z hiperlipoproteinemią ściśle wiążą się takie choroby, jak hipercholesterolemia i hiperlipidemia, wiążą się one również z zaburzeniami metabolizmu.

2. Leczenie hiperlipoproteinemii

Diagnoza jest możliwa tylko dzięki wyspecjalizowanym laboratoriom i badaniom. Aby postawić trafną diagnozę, niezbędne jest powtórzenie badań w ciągu dwóch tygodni. Jeśli wyniki obu badań są zbliżone, wówczas możliwe jest rozpoznanie choroby. W przypadku tej choroby niezbędne jest powtarzanie badań i kontrolowanie zmian. Leczenie trwa długo, ale przynosi dobre efekty. Zaleca się zwiększoną aktywność ruchową – wszelki ruch, spacer czy gimnastyka są niezwykle wskazane. Ponadto niezwykle istotne jest także stosowanie leków obniżających stężenie lipidów, diety o niskiej zawartości tłuszczu – ubogiej w węglowodany proste, a ze zwiększoną ilością błonnika. Bogate źródło błonnika stanowią przede wszystkim warzywa i owoce. Znaczne jego ilości występują także w zbożach, takich jak kasze, otręby, pieczywo razowe i żytnie. W leczeniu farmakologicznym stosuje się środki zawierające fibraty, statyny, żywice jonowymienne, kwas nikotynowy, oleje rybne i preparaty roślinne. Przy czym środki farmakologiczne wprowadza się wtedy, gdy dieta i pozostałe sposoby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zespół nerczycowy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze