Trwa ładowanie...

Chciał ukoić pragnienie zimną wodą. Nie skończyło się to dobrze

Avatar placeholder
28.11.2018 10:10
Napił się zimnej wody i stracił przytomność
Napił się zimnej wody i stracił przytomność

Upały dają się we znaki. Organizm poci się, powodując odwodnienie. Adam padł ofiarą zwykłej wody, którą chciał ugasić pragnienie. Teraz ostrzega innych. Co się stało?

1. Nieoczekiwana sytuacja

Adam Schaub z Houston w Teksasie cały dzień pracował ze swoim ojcem w 37-stopniowym upale. Kiedy poczuł pragnienie, instynktownie sięgnął po butelkę z wodą. Nie spodziewał się, że jego organizm tak zareaguje na zimny napój.

Po wypiciu butelki napoju, na chwilę wrócił do pracy, by następnie wsiąść do rozgrzanego samochodu. Tam znowu gasił pragnienie zimną wodą.

- Nagle poczułem zawroty głowy. Przed oczami pojawiły się plamy, zrobiło mi się niedobrze, a stopy i dłonie zaczęły mrowić – wspomina chłopak.

Zobacz film: "Ból pleców. Nieznany objaw odwodnienia"
Napił się zimnej wody i stracił przytomność
Napił się zimnej wody i stracił przytomność

- To była chwila. Nawet nie wiem, kiedy straciłem przytomność. Kiedy się ocknąłem, zorientowałem się, że stoi nade mną tata i mnie cuci.

Skończyło się na otarciach twarzy, na szczęście nie stało się nic poważnego. Sanitariusz pogotowia, które przyjechało na miejsce, szybko zorientował się w sytuacji i postawił diagnozę.

- Zapytał tylko, co Adam robił, zanim zemdlał. Kiedy usłyszał, że syn wypił dwie butelki zimnej wody, wszystko stało się jasne. To ona spowodowała utratę przytomności – opowiada tata chłopaka.

Upały dają ci się we znaki? Podpowiadamy, co zrobić, aby się ochłodzić
Upały dają ci się we znaki? Podpowiadamy, co zrobić, aby się ochłodzić [7 zdjęć]

Kiedy z nieba leje się żar, wymyślamy najróżniejsze metody, by przynieść ulgę swojemu rozgrzanemu do

zobacz galerię

2. Niebezpieczna ochłoda

Wypicie zimnej wody, kiedy ciało jest rozgrzane, jest potencjalnie niebezpieczne. Różnica temperatur między napojem a żołądkiem jest na tyle duża, że może wywołać szok i utratę przytomności.

Dr Sarah Jarvis, dyrektor portalu patient.info, opisuje, jak dokładnie doszło do omdlenia.

- Kiedy pijesz coś bardzo zimnego bardzo szybko, temperatura w jamie ustnej gwałtownie spada, co stymuluje okoliczne nerwy. To z kolei powoduje obkurczanie się, a następnie natychmiastowe rozszerzanie małych naczyń krwionośnych w zatokach. Nieprawidłowo funkcjonujący nerw nie przesyła informacji do mózgu, powoduje jednak ból lub oszołomienie – mówi lekarka.

Największe niebezpieczeństwa podczas upałów. Nie tylko odwodnienie
Największe niebezpieczeństwa podczas upałów. Nie tylko odwodnienie [6 zdjęć]

Ciepłe dni skłaniają do spędzania większej ilości czasu poza domem. Wysoka temperatura może źle wpływać

zobacz galerię

Adam doznał tzw. zamrożenia mózgu. Było to wywołane przerwą w dopływie krwi do narządu, co powoduje epizody omdlenia. Teraz przestrzega innych, by zimne napoje pili małymi łykami, zwłaszcza w upały.

Nawodnienie organizmu jest bardzo ważne, zwłaszcza kiedy temperatura jest wysoka, jednak pamiętajmy, by robić to z głową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij namm przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze