Chciała przeprowadzić eksperyment. Mogło skończyć się tragedią
Monika Kociołek to popularna influencerka, która regularnie publikuje treści w mediach społecznościowych. Ostatnio jednak opublikowała nagranie, na którym bawiła się suchym lodem, a zaledwie moment dzielił ją od tragedii.
1. Nie rób tego w domu
Na kilku instagramowych story Monika zaprezentowała, jak nie należy obchodzić się z suchym lodem. Zabawa ze środkiem chłodzącym mogła skończyć się tragedią. Choć było blisko, do poważnej sytuacji na szczęście nie doszło.
Na początku eksperymentu internetowa celebrytka zauważa, że suchy lód może być niebezpieczny, jednak do własnych rad zapomniała się zastosować. Monika do naczynia z suchym lodem wlała wodę, a na reakcję nie trzeba było długo czekać. Garnek przywarł do blatu, pojawiły się też efekty dźwiękowe. Influencerka zamiast odsunąć się na bezpieczną odległość, zaczęła szarpać naczyniem.
Gdyby dziewczyna miała mniej szczęścia, konsekwencje mogły być tragiczne. Choć suchy lód z założenia jest środkiem chłodzącym, kontakt ze skórą może doprowadzi o poważnych oparzeń.
Dobrze, że to się nie skończyło tragedią. Oj Monika… pic.twitter.com/LvkQHS7vEj
— deZeZed (@deZeZed) February 14, 2024
2. Odmrożenia chemiczne
Oparzenie suchym lodem to odmrożenie chemiczne. Ten środek w rzeczywistości jest skondensowanym dwutlenkiem węgla o bardzo niskiej temperaturze, która wynosi ok. -78 stopni Celsjusza.
Suchy lód w kontakcie z ciepłymi tkankami ludzkiego ciała prowadzi do gwałtownego ochłodzenia, w wyniku którego dochodzi do uszkodzenia skóry i znajdującej się pod nią tkanki.
W zależności od stopnia oparzenia może dojść do szeregu objawów. Krótki kontakt na niewielkiej powierzchni ciała może skończyć się bolesnym obrzękiem, zaczerwienieniem oraz drętwieniem.
Z czasem na skórze mogą pojawić się pęcherze i owrzodzenia oraz trudności z poruszaniem, jeśli doszło do oparzenia kończyny. Poważniejsze powikłania mogą obejmować martwicę tkanek i uszkodzenia nerwów lub naczyń krwionośnych.
W domu nie należy więc bawić się suchym lodem bez odpowiednich środków ochrony. Przed wykorzystaniem środka chłodzącego do jakichkolwiek celów, warto dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.