Trwa ładowanie...

Chiny walczą z kolejnym wirusem. Pięć razy więcej zachorowań

Chiny będą traktować małpią ospę jak COVID czy AIDS
Chiny będą traktować małpią ospę jak COVID czy AIDS (Getty Images)

Chiny zmieniają strategię w sprawie małpiej ospy. Narodowa Komisja Zdrowia ogłosiła, że od 20 września będzie klasyfikowana jako choroba zakaźna klasy B - tak samo, jak COVID. To oznacza, że w przypadku wykrycia ogniska władze będą mogły wprowadzić lokalne ograniczenia, np. zamknięcie szkół czy biur.

spis treści

1. Pięciokrotny wzrost zachorowań od czerwca 2023 r.

Jak informuje chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, w czerwcu tego roku w kraju wykryto 106 zachorowań na małpią ospę, w lipcu było już 491 przypadków, a w sierpniu - 501.

"Od czasu zarejestrowanie pierwszego przywleczonego zza granicy przypadku we wrześniu 2022 r. i pierwszego lokalnego zarażenia wirusem w czerwcu 2023 r. ponad 20 prowincji zgłosiło występowanie wirusa małpiej ospy, który wywołuje ciągłe wybuchy epidemii i ukryte transmisje" - przekazano w komunikacie.

Zobacz film: "Choroba legionistów i gorączka Pontiac. Prof. Simon wyjaśnia, kto jest narażony"
Chiny z obawy przed kolejnym wirusem zwiększają środki ostrożności
Chiny z obawy przed kolejnym wirusem zwiększają środki ostrożności (Getty Images)

2. Małpia ospę będzie traktowana jako COVID, czy AIDS

W związku z systematycznym wzrostem zachorowań władze Chin zadecydowały, że małpia ospa trafi do grupy chorób zakaźnych klasy B, podobnie jak COVID-19, AIDS, czy SARS.

Zgodnie z obowiązującymi tam przepisami, pozwala to na wprowadzenie nadzwyczajnych środków "zapobiegawczych" w przypadku wykrycia ogniska choroby. Agencja Reutera wskazuje, że w przypadku chorób z tej klasy władze mogą np. wprowadzić ograniczanie możliwość zgromadzeń, zamknięcie szkół i zakładów pracy oraz zamknąć obszar, na którym występuje ognisko zakażenia.

3. Ile zachorowań jest w Polsce?

W przeciwieństwie do postawy Chin, Światowa Organizacja Zdrowia w maju ogłosiła koniec stanu alarmowego w związku z zachorowaniami na małpią ospę. Z danych WHO wynika, że od początku 2022 r. do 9 sierpnia 2023 r. zgłoszono łącznie 89 308 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków małpiej ospy w 113 krajach. Z powodu choroby zmarło w tym czasie 152 osoby.

Dane opublikowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH wskazują, że od 1 stycznia do 31 sierpnia w Polsce wykryto 3 zachorowania na małpią ospę, w całym 2022 r. było 213 przypadków.

4. Małpia ospa - jakie są objawy?

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa. Przenosi się przez bliski kontakt z osobą zakażoną, czyli chorobą można się zarazić np. przez podanie ręki, uścisk albo pocałunek. Jest jeszcze pośrednia droga przenoszenia wirusa poprzez kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami wspólnego użytku, których dotykała osoba chora.

Choroba zaczyna się od dolegliwości grypopodobnych, wysokiej gorączki, powiększenia węzłów chłonnych, bólu mięśni. Po kilku dniach pojawia się wysypka, najczęściej zaczyna się na twarzy, a później rozprzestrzenia na inne części ciała. Choroba trwa od dwóch do czterech tygodni. Blizny po odpadnięciu strupów zostają na kilka lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze