Chirurg - specjalności chirurgiczne i techniki leczenia
Chirurg zajmuje się leczeniem operacyjnym. Specjalista w tym zakresie musi posiadać szeroką wiedzę o anatomii człowieka, występujących chorobach, a także musi cechować go wysoka odporność na stres i dobre umiejętności manualne. Co warto wiedzieć o chirurgii?
1. Co to jest chirurgia?
Chirurgia to dziedzina medycyny, która specjalizuje się w leczeniu operacyjnym. Termin pochodzi z języka greckiego, oznacza czyn, działanie i rękodzieło.
Chirurgia prężnie rozwija się od XIX wieku, szczególnie od momentu kiedy wynaleziono znieczulenie i rozpoczęto naukę technik operacyjnych.
2. Kim jest chirurg?
Chirurg to specjalista, który przygotowuje pacjentów do operacji, wykonuje zabiegi oraz dba o chorych w czasie ich rekonwalescencji. Chirurg jest przeszkolony w zakresie stawiania diagnozy, dotyczącej schorzeń narządów, mięśni, tkanki podskórnej oraz skóry.
Lekarz ten proponuje też metodę leczenia, może być ona nieoperacyjna lub zabiegowa. Specjalista ma wiedzę między innymi na temat ratowania życia, zasad technik operacyjnych, gojenia ran, zakażeń, przetaczania krwi, żywienia, a także regulowania gospodarki elektrolitowej organizmu.
3. Rodzaje chirurgii
- chirurgia miękka (ogólna) - operacje tkanek miękkich, szczególnie powłok brzusznych (usuwanie wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego, guzów czy znamion),
- chirurgia twarda - operacje tkanek kostnych (wstawianie protez, leczenie złamań kości).
4. Specjalności chirurgiczne
4.1. Chirurgia ogólna
Chirurgia ogólna nazywana jest wstępem do chirurgii. Jest to nauka o postępowaniu z pacjentem przed i po operacji, gojeniu się ran, żywieniu, przetaczaniu krwi, a także o ratowaniu życia.
4.2. Chirurgia szczegółowa
Chirurgia szczegółowa dzieli się na następujące działy narządowe:
- chirurgia klatki piersiowej (torakochirurgia) - leczenie wad wrodzonych oraz chorób płuc, przepony czy przełyku,
- chirurgia naczyniowa,
- chirurgia sercowo-naczyniowa (kardiochirurgia) - leczenie serca i naczyń krwionośnych,
- urologia,
- chirurgia szczękowo-twarzowa,
- chirurgia stomatologiczna - leczenie operacyjne jamy ustnej,
- neurochirurgia – leczenie operacyjne chorób układu nerwowego, na przykład rdzenia kręgowego czy mózgu.
Istnieją również działy szczegółowe, takie jak:
- chirurgia onkologiczna – leczenie nowotworów,
- ortopedia,
- chirurgia urazowa (traumatologia) - leczenie operacyjne kości, stawów, wiązadeł, mięśni i ścięgien,
- chirurgia przeszczepiania narządów (transplantologia),
- chirurgia bariatryczna - leczenie otyłości.
Chirurgia dziecięca stanowi oddzielny dział chirurgii, ponieważ dziecko może być operowane jedynie na oddziale dziecięcym przed osobę wyspecjalizowaną w chorobach i anatomii, typowej dla osób poniżej 18. roku życia. Chirurg dla dorosłych może zająć się dzieckiem jedynie w sytuacji zagrożenia życia.
5. Techniki lecznicze wykorzystywane przez chirurga
Chirurg może zaproponować leczenie inwazyjne, czyli takie które wymaga otwarcia powłok skórnych. Drugim rodzajem terapii jest leczenie małoinwazyjne, czyli udzielenie pomocy przy wykorzystaniu naturalnych otworów ciała.
Specjalista może skorzystać z techniki przezpochwowej (schorzenia narządów rodnych), techniki endoskopowej (przez przełyk) lub techniki laparoskopowej (wykonanie minimalnego nacięcia).
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.