Trwa ładowanie...

Cholangiografia MR – na czym polega i kiedy się ją wykonuje?

Avatar placeholder
20.06.2022 14:54
Cholangiografia MR to specjalistyczne badanie obrazowe.
Cholangiografia MR to specjalistyczne badanie obrazowe. (adobestock)

Cholangiografia MR, czyli rezonansu magnetycznego dróg żółciowych, to nowoczesne, specjalistyczne badanie obrazowe, które umożliwia ocenę przewodu wątrobowego wspólnego, przewodu pęcherzykowego i przewodu żółciowego wspólnego oraz przewodu trzustkowego. Jakie są wskazania? Jak przebiega badanie? Jak się do niego przygotować?

spis treści

1. Co to jest cholangiografia MR?

Cholangiografia MR, czyli rezonans magnetyczny dróg żółciowych, to jest przewodu wątrobowego wspólnego, przewodu pęcherzykowego i przewodu żółciowego wspólnego oraz przewodu trzustkowego to badanie obrazowe wykorzystywane w diagnostyce chorób wątroby i trzustki.

Oceniana jest także wątroba. Rezonans magnetyczny dróg żółciowych (MRCP, ang. magnetic resonance cholangiopancreatography), po raz pierwszy został opisany w 1991 r. Nazwa procedury pochodzi od greckich „chole”, „angeion” i „graphein”, oznaczających „żółć”, „naczynie” i „rysować”. Technika określana jest jako cholangiopankreatografia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Jakie są jej zalety? Metoda ta wyróżnia się dużą skutecznością, często przewyższając wskaźniki endoskopowej cholangiografii wstecznej, uważanej za złoty standard diagnostyki dróg żółciowych.

Co więcej, procedura jest bardzo przydatna w wykrywaniu zmian o charakterze rozsianym i ocenie stopnia niedrożności dróg żółciowych. Kolejną zaletą cholangiografia MR jest bezinwazyjność oraz brak konieczności podawania kontrastu.

Wadą rezonansu magnetycznego dróg żółciowych jest jego ograniczona dostępność, co ma związek z użyciem wysoko specjalistycznych urządzeń oraz jego cena, gdy badanie wykonywane jest na własny koszt. Za rezonans magnetyczny dróg żółciowych trzeba zapłacić od 500 do 900 zł.

Badania obrazowe w diagnostyce dróg żółciowych i przewodu trzustkowego

W diagnostyce dróg żółciowych i przewodu trzustkowego badaniem pierwszego wyboru jest USG jamy brzusznej. To metoda powszechnie stosowana, szybka, nieinwazyjna i stosunkowo tania. A inne badania? To klasyczna cholangiografia z kontrastem wykorzystująca promieniowanie RTG, wykonywana po podaniu substancji cieniującej. Kontrast może być podany doustnie lub dożylnie.

Wykorzystuje się endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną (ECPW), która jest złotym standardem w diagnozowaniu schorzeń dróg żółciowych. Zastosowanie znajduje również ERCP (ang. endoscopic retrograde cholangiopancreatography) z podaniem kontrastu przez endoskop do ujścia przewodu żółciowego w dwunastnicy.

2. Wskazania do cholangiografia MR

Gdy obraz kliniczny pacjenta i wyniki badań laboratoryjnych wskazują na dysfunkcje w obrębie jamy brzusznej, a wyniki ultrasonografii nie są jasne, zastosowanie znajduje cholangiografia MR.

Podstawowym wskazaniem są więc objawy sugerujące problem w funkcjonowaniu dróg żółciowych lub trzustki (zaburzenia przepływu żółci, bóle w nadbrzuszu, żółtaczka, zmiana zabarwienia kału i moczu).

Inne wskazania do wykonania MRCP to:

  • podejrzenie kamicy pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych,
  • ustalenie przyczyn żółtaczki,
  • zlokalizowanie wrodzonych anomalii w budowie przewodów żółciowych i przewodu trzustkowego,
  • potwierdzenie kamicy żółciowej: przewodowej lub pęcherzykowej,
  • wykrycie zmian nowotworowych i zapalnych oraz torbieli,
  • zlokalizowanie zwężeń przewodów żółciowych i przewodu trzustkowego,
  • diagnostyka zaburzeń przepływu płynów ustrojowych,
  • monitorowanie leczenia i kontrola stanu zdrowia po chorobie, operacji czy przeszczepie wątroby,
  • przygotowanie do operacji lub przeszczepu.

3. Na czym polega rezonans magnetyczny dróg żółciowych?

Jak przebiega cholangiografia MR? Badanie wykorzystuje pole magnetyczne. Źródłem sygnału magnetycznego jest płyn znajdujący się w przewodach żółciowych.

Podczas badania pacjent leży na łóżku, które jest wsuwane do urządzenia. W trakcie badania trzeba pozostawać w bezruchu. Następnie wykonywana jest seria zdjęć, które są przesyłane do systemu komputerowego, a następnie podlegają ocenie i interpretacji lekarza.

Badanie trwa około 15 minut, nie wymaga specjalistycznego przygotowania, choć należy być na czczo. Trzeba również zabrać ze sobą dokumentację medyczną i wyniki dotychczas wykonywanych badań obrazowych.

4. Przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny, choć jest badaniem nieinwazyjnym i bezpiecznym, nie może być wykonywany zawsze i u każdego pacjenta. Przeciwwskazaniem jest:

    1. trymestr ciąży,
  • klaustrofobia,
  • niemożliwość pozostania w bezruchu przez dłuższy czas (padaczka, tiki nerwowe),
  • neurostymulatory, rozruszniki serca, metalowe elementy obecne na stałe.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze