Trwa ładowanie...

Cholesterol nie powoduje chorób serca?

 Ewa Rycerz
15.11.2019 10:16
Cholesterol nie powoduje chorób serca?
Cholesterol nie powoduje chorób serca? (123RF)

Nie istnieje związek pomiędzy wysokim poziomem cholesterolu LDL a chorobami serca. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych opublikowali właśnie nowe, kontrowersyjne badania na ten temat.

Na choroby serca umiera w Polsce co roku kilkadziesiąt tysięcy osób. Część z nich boryka się z wysokim poziomem cholesterolu LDL, który jest uważany za jedną z przyczyn miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego.

Aby obniżyć stężenie "złego" cholesterolu LDL, wielu lekarzy decyduje się na przepisanie pacjentowi statyn. To leki, które mają utrzymywać cholesterol pod kontrolą i zapobiegać rozwojowi miażdżycy. W niektórych krajach europejskich można je nawet kupić bez recepty.

Teraz okazuje się jednak, że przyjmowania statyn jest zbędne. Z badań naukowców wynika, że nie istnieje związek pomiędzy wysokim poziomem cholesterolu a chorobami serca. Co więcej, naukowcy twierdzą, że zły cholesterol może odpierać infekcje i czynniki wywołujące niektóre choroby, np. nowotwory. Sprawą zajęła się grupa lekarzy-kardiologów z 17 krajów.

Zobacz film: "Badanie cholesterolu"

Przeanalizowali oni 19 wcześniejszych badań, w których łącznie brało udział 68 tysięcy ludzi powyżej 60. roku życia. Wnioski ich analiz pokazują, że nie istnieje związek pomiędzy podwyższonym cholesterolem frakcji LDL a chorobami serca.

Zauważono natomiast, że niektóre osoby z wyższym poziomem LDL żyły dłużej niż te z niższym.

Badanie zostało opublikowane z piśmie "BMJ Open", ale spotkało się krytyką w środowisku lekarskim. Jego główne tezy i wnioski odrzuciła między innymi brytyjska instytucja British Heart Foundation twierdząc, że cholesterol to główny winowajca udarów mózgu, zawałów serca oraz innych chorób układu krążenia.

Autorzy raportu twierdzą jednak, że ich praca wymaga ponownej oceny wytycznych dotyczących profilaktyki układu krążenia, ponieważ korzyści z leczenia statynami wydają się wyolbrzymione.

Dodają też, że ważniejszym czynnikiem determinującym choroby jest insulinooporność i to na tym powinny skupić się prewencyjne działania lekarzy.

Z takim stanowiskiem nie zgadza się Jeremy Pearson z British Heart Foundation. - Badania nad wpływem wysokiego poziomu cholersterolu LDL u osób powyżej 60. roku życia mogą faktycznie nie wiązać się ze wzrostem liczby zgonów. Nie jest to jednak zaskoczenie, ponieważ w podeszłym wieku istnieje wiele czynników, które determinują stan zdrowia pacjenta, przez które wpływ wysokiego poziomu cholesterolu LDL jest  trudniejszy do wykrycia – mówi.

Wcześniejsze wyniki badań klinicznych nie pozostawiały wątpliwości - obniżenie poziom frakcji LDL zmniejsza ryzyko zgonu, ataku serca i udaru mózgu, niezależnie od wieku.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze