Cholesterol nie powoduje chorób serca?

Nie istnieje związek pomiędzy wysokim poziomem cholesterolu LDL a chorobami serca. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych opublikowali właśnie nowe, kontrowersyjne badania na ten temat.

Na choroby serca umiera w Polsce co roku kilkadziesiąt tysięcy osób. Część z nich boryka się z wysokim poziomem cholesterolu LDL, który jest uważany za jedną z przyczyn miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego.

Aby obniżyć stężenie "złego" cholesterolu LDL, wielu lekarzy decyduje się na przepisanie pacjentowi statyn. To leki, które mają utrzymywać cholesterol pod kontrolą i zapobiegać rozwojowi miażdżycy. W niektórych krajach europejskich można je nawet kupić bez recepty.

Teraz okazuje się jednak, że przyjmowania statyn jest zbędne. Z badań naukowców wynika, że nie istnieje związek pomiędzy wysokim poziomem cholesterolu a chorobami serca. Co więcej, naukowcy twierdzą, że zły cholesterol może odpierać infekcje i czynniki wywołujące niektóre choroby, np. nowotwory. Sprawą zajęła się grupa lekarzy-kardiologów z 17 krajów.

Przeanalizowali oni 19 wcześniejszych badań, w których łącznie brało udział 68 tysięcy ludzi powyżej 60. roku życia. Wnioski ich analiz pokazują, że nie istnieje związek pomiędzy podwyższonym cholesterolem frakcji LDL a chorobami serca.

Zauważono natomiast, że niektóre osoby z wyższym poziomem LDL żyły dłużej niż te z niższym.

Badanie zostało opublikowane z piśmie "BMJ Open", ale spotkało się krytyką w środowisku lekarskim. Jego główne tezy i wnioski odrzuciła między innymi brytyjska instytucja British Heart Foundation twierdząc, że cholesterol to główny winowajca udarów mózgu, zawałów serca oraz innych chorób układu krążenia.

Autorzy raportu twierdzą jednak, że ich praca wymaga ponownej oceny wytycznych dotyczących profilaktyki układu krążenia, ponieważ korzyści z leczenia statynami wydają się wyolbrzymione.

Dodają też, że ważniejszym czynnikiem determinującym choroby jest insulinooporność i to na tym powinny skupić się prewencyjne działania lekarzy.

Z takim stanowiskiem nie zgadza się Jeremy Pearson z British Heart Foundation. - Badania nad wpływem wysokiego poziomu cholersterolu LDL u osób powyżej 60. roku życia mogą faktycznie nie wiązać się ze wzrostem liczby zgonów. Nie jest to jednak zaskoczenie, ponieważ w podeszłym wieku istnieje wiele czynników, które determinują stan zdrowia pacjenta, przez które wpływ wysokiego poziomu cholesterolu LDL jest  trudniejszy do wykrycia – mówi.

Wcześniejsze wyniki badań klinicznych nie pozostawiały wątpliwości - obniżenie poziom frakcji LDL zmniejsza ryzyko zgonu, ataku serca i udaru mózgu, niezależnie od wieku.

Komentarze (55)
~manuela
~manuela ponad rok temu

@~cvc75: Postaraj się ograniczyć przede wszystkim węglowodany (pieczywo, kasze, makarony, słodycze). Tłuszczów nasyconych się nie nie bój, wszelkie margaryny wyrzuć do kosza, oleje roślinne używaj tylko na surowo do sałatek. Warzywa w każdej ilości, z owocami i sokami ostrożnie, bo mają dużo węglowodanów (najwięcej banany, winogrona). Wieczorem lub do obiadu lampkę czerwonego wina wytrawnego. I poczytaj w necie o diecie optymalnej dr Kwaśniewskiego. Dzięki takiej zmianie jedzenia jesteśmy z mężem zdrowi, pomimo zaawansowanego dość wieku.

Odpowiedz
~cvc75
~cvc75 ponad rok temu

Wszystko to bardzo indywidualna sprawa. Są ludzie, którzy mogą jeść tłusto i nie widać żeby im to szkodziło ale niestety większość ma problemy gdy je nadmiar tłuszczów zwierzęcych. Nie jestem lekarzem tylko obserwuję moich rodziców i ich rodziny. I mama i tata żyją dłużej niż ich rodzice i dziadkowie. Wielu moich wujków jest już od dawna na tamtym świecie żyjąc mniej więcej tyle lub nieznacznie dłużej niż ich rodzice. Czym się różnią te przypadki? Moja mama zawsze dbała o rodzinę i słusznie czy nie ulegała trochę propagandzie zdrowego żywienia. Jedliśmy więc dużo warzyw i owoców a stosunkowo mało tłuszczów zwierzęcych i utwardzonych roślinnych. Wszyscy łącznie z bratem i siostrą mieliśmy cholesterol w normie. Oczywiście nie do wszystkich zaleceń się stosowaliśmy np zawsze ignorowaliśmy twierdzenia jakoby jajka miały szkodzić w ilości więcej niż 2 tygodniowo (tak kiedyś utrzymywano) Masło jedliśmy choć na zmianę z margarynami roślinnymi (tylko miękkimi). Dowodem na to że odżywianie ma znaczenie jestem niestety ja sam od wielu lat mieszkam sam i stopniowo z braku czasu rezygnowałem z tych dobrych nawyków. Od dwóch lat często jadam w fastfoodach albo odgrzewam gotowe jedzenie w mikrofali. Skutki są widoczne w postaci większej wagi wysokiego ciśnienia i jako jedyny mam podwyższony cholesterol. Szybko się męczę i coraz częściej odczuwam ból w okolicach mostka. Mam zamiar trochę o siebie zadbać i wrócić do dobrych nawyków żywieniowych moich rodziców. W to że można jeść wszystko bez konsekwencji jakoś nie wierzę i nie chcę za parę lat zostać dożywotnim klientem koncernów farmaceutycznych.

Odpowiedz
~jkm
~jkm ponad rok temu

Z 7 temu pisali to lekarze polscy i zostali wyśmiani, następnie w przeciągu miesiąca pisali o tym lekarze z Monachium i ... zostali wyśmiani czyli ... wchodzi na rynek tabletka która nikomu nie pomoże tak jak dotychczasowe leki na cholesterol. Jeden z berlińskich lekarzy wyznał na łożu śmierci że ... wymyślił cały cholesterol za kasę na potrzeby przemysłu farmaceutycznego.

Odpowiedz
~marco
~marco ponad rok temu

mój dziadek ma 93 lata jest sprawny fizycznie i intelektualni e na co dzień je typowo polską kuchnię, kiszonki, smalczyk, smalec, mięsa, przetwory mleczne, przetwory mączne, do tego trochę warzyw, pieczywa kasz i ziemniaków i żyje dobrze:)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Cholesterol całkowity - wskazania, przebieg, normy
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 3 godziny temu

2

Płuca serce

~Jakub 15 lat • ostatni post 16 godzin temu

4

Pomocni lekarze

Artykuły Cholesterol całkowity - wskazania, przebieg, normy
Kardiologia

Choroby serca (prezentacja edukacyjna)

Choroby serca (prezentacja edukacyjna)

cholesterolu, - cukrzyca, - choroby serca u krewnych, - otyłość. Źródła chorób serca wynikające ze stylu życia Do choroby serca może się przyczynić nasz (...)...

Dieta na cholesterol

Jedzenie, które zwiększa dobry cholesterol

Jedzenie, które zwiększa dobry cholesterol

także: Cholesterol nie powoduje chorób serca? Orzechy Orzechy zawierają w składzie zdrowe kwasy tłuszczowe, które podnoszą poziom dobrego cholesterolu HDL. Co więcej...

Układ pokarmowy

Cholesterol - czym jest, jak go obniżyć

do rozwinięcia się miażdżycy. Oczywiście wysoki cholesterol może prowadzić nie tylko do zatoru żylnego, ale powoduje tym samym zaburzenie funkcjonowania serca (...) . Wysoki cholesterol...

Tłuszcze - budowa i właściwości, podział, zapotrzebowanie, niezbędne w diecie, niezdrowe kwasy tłuszczowe

Obalamy mity na temat tłuszczu

Obalamy mity na temat tłuszczu

nas przed chorobami. Trzeba jednak unikać tłuszczów trans, ponieważ zwiększają ryzyko chorób układu krwionośnego. Spożywanie jaj bogatych w cholesterol podnosi (...) . Inne analizy z kolei dowiodły, że powiązane są one...

Cholesterol całkowity

Wysoki cholesterol - czym jest i jak go obniżyć?

nieprawidłowej diety. Wysoki cholesterol pokarmowy powoduje podwyższenie poziomu pełnego cholesterolu we krwi. Wysoki cholesterol nie rozpuszcza się we krwi (...) prowadzi do rozwinięcia...

Tłuszcze - budowa i właściwości, podział, zapotrzebowanie, niezbędne w diecie, niezdrowe kwasy tłuszczowe

Poznaj 5 pokarmów, które obniżają cholesterol

Poznaj 5 pokarmów, które obniżają cholesterol

Jesteś tym, co jesz Spożywanie odpowiednich produktów pomoże obniżyć cholesterol. Dieta odgrywa zasadniczą rolę w prewencji chorób serca, zawałów (...) i udarów. Według dostępnych danych, około 25 proc....

Niewydolność nerek - przyczyny, badania, leczenie

Wpływ chorób nerek na choroby serca (WIDEO)

Wpływ chorób nerek na choroby serca (WIDEO) Odtwórz wideo

organizmu, przyczyniają się do gromadzenia wody i soli w komórkach, a to z kolei powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, przeciążenie mięśnia serca i różne (...) na wzrost płynów w organizmie są pacjenci z nadciśnieniem...

Niewydolność serca - przyczyny, rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie

Czym są kardiomiopatie? (WIDEO)

Czym są kardiomiopatie? (WIDEO) Odtwórz wideo

Czym są kardiomiopatie? Istnieje wiele wad serca, a wśród nich kardiomiopatie. Kardiomiopatie należą do grypy chorób mięśnia sercowego, prowadząc (...) niewydolności lewej komory; kardiomiopatia przerostowa - powoduje...

Warzywa - dzienna dawka, właściwości odżywcze, kaloryczność

Wady i zalety spożywania fasoli

Wady i zalety spożywania fasoli

LDL o 10%. Zobacz także: Cholesterol nie powoduje chorób serca? Zaburzone wchłanianie witamin Fasola może zaburzać absorpcję beta-karotenu i witamin (...) Mniejsze ryzyko chorób...