Cholinex®
Ból gardła może być naprawdę dokuczliwym problemem, utrudniającym nawet najprostsze czynności, takie jak połykanie śliny czy przełykanie posiłków. Jednym z możliwych rozwiązań będzie stosowanie tabletek do ssania, które zniwelują ból, swędzenie i drapanie w gardle. Doskonale sprawdzi się Cholinex®, który powinien być stosowany w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej.
1. Najczęstsze pytania
Kiedy zastosować lek Cholinex®?
W bólach gardła o różnym nasileniu.
Czy mogę przyjmować go z innymi lekami?
Tak, ale nie ze wszystkimi. Przed zastosowaniem jednocześnie z innymi lekami należy się zapoznać z ulotką lub skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
Substancja czynna
Jedna pastylka twarda zawiera substancję czynną: choliny salicylan 150 mg. Substancja czynna działa miejscowo, przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwbakteryjnie.
Co robić, gdy nie można przyjmować farmaceutyków?
Nawilżać gardło cukierkami typu landrynki i ciepłymi, ale nie gorącymi płynami.
Jak zapobiec chorobie gardła?
Dbając o odpowiednie nawilżenie gardła za pomocą ciepłych płynów i pastylek do ssania, unikając oddychania przez usta na mrozie i nadużywania klimatyzacji, ograniczając palenie tytoniu, zwłaszcza w niskiej temperaturze.
Jakie może wywołać działania niepożądane?
Jak każdy lek z grupy salicylanów, również Cholinex® może wywoływać reakcje uczuleniowe i dolegliwości z przewodu pokarmowego.
Cholinex® można zażywać najwyżej sześć razy dziennie po 1 tabletce. Jeżeli ból nawraca częściej, można pomiędzy dawkami Cholinexu® stosować ziołowe pastylki łagodząco-nawilżające, np. Cholinki®. Można też płukać gardło, np. naparem z szałwii.
Jak dawkować Cholinex®?
Ssać 1 tabletkę, co 4–6 godzin.
Czy można stosować go podczas karmienia piersią?
Podobnie jak innych salicylanów, również Cholinexu® nie należy stosować w okresie karmienia bez wyraźnego zalecenia lekarskiego.
Czy konieczny jest kontakt z lekarzem przy stosowaniu leku Cholinex®?
W pierwszych dniach zazwyczaj nie jest konieczny. Większość zapaleń gardła ma charakter wirusowy i można leczyć je objawowo lekami bez recepty. Gdy nie ma poprawy przez 2–3 dni należy skonsultować się z lekarzem w celu zdiagnozowania przyczyny stanu zapalnego i wdrożenia adekwatnego leczenia.
Podmiot odpowiedzialny
Podmiotem odpowiedzialnym jest GlaxoSmithKline Pharmaceuticals Spółka Akcyjna.
Skąd się bierze zapalenie gardła i jak je leczyć?
W większości przypadków na skutek infekcji wirusowej, bakteryjnej lub grzybiczej. Zapalenie wirusowe (występujące najczęściej) można leczyć objawowo lekami bez recepty. Bakteryjne i grzybicze wymagają podania leków wydawanych z przepisu lekarza. Istnieją także, choć występują rzadko, jałowe zapalenia gardła, wywołane alergią poparzeniem lub podrażnieniem chemicznym. One również wymagają kontaktu z lekarzem. Jeśli wystąpienie bólu gardła było poprzedzone kontaktem z groźnymi chemikaliami, należy udać się do lekarza.
Czym może skutkować nieleczone zapalenie gardła?
Rozszerzeniem lub pogłębieniem zapalenia. Zapalenie może się rozszerzyć na górne i dolne drogi oddechowe (krtań, oskrzela, płuca) i przerodzić w poważną, groźną chorobę. Pogłębione zapalenie gardła może doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia i zaburzeń głosu, z jego całkowitą utratą włącznie.
2. Skład leku
Swoje skuteczne działanie zawdzięcza zawartości choliny salicylanu 150 mg i substancji pomocniczych, takich jak sacharoza, glukoza ciekła i olejek miętowy. Główny składnik Cholinexu® – salicylan choliny, ma działanie przeciwzapalne, dzięki czemu pomaga w walce z obrzękiem i przekrwieniem gardła. Powoduje też zwiększenie wydzielania śliny, dzięki której gardło nie swędzi i jest nawilżone. Dodatkowo składnik ten działa przeciwbólowo, ułatwiając przełykanie pokarmów, a także przeciwbakteryjnie. Ważne jest to, że Cholinex® może być stosowany wspomagająco w leczeniu antybiotykami i nie wpływa na ich działanie.
3. Przeciwwskazania do stosowania
Przeciwwskazaniem do stosowania leku Cholinex® jest uczulenie na salicylany i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Bardzo niebezpieczny może też być u pacjentów, którzy cierpią na żylaki przełyku, ponieważ może powodować powstawanie krwotoków.
Innymi przeciwwskazaniami są ciąża, karmienie piersią, stan zapalny przewodu pokarmowego, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, a także astma oskrzelowa. W przypadku ich wystąpienia, przed użyciem leku konieczny jest kontakt z lekarzem, który określi, czy lek może być groźny dla naszego zdrowia. Porada lekarska jest konieczna także w sytuacji, gdy pacjent cierpi na cukrzycę lub ma skłonności do powstawania próchnicy – Cholinex® zawiera w swoim składzie sacharozę i glukozę. Przeciwwskazaniem do podania leku jest wiek pacjenta poniżej 12. roku życia, ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a.
Cholinex® należy stosować ostrożnie podczas przyjmowania innych leków. Może on osłabiać działanie innych leków przeciwzapalnych, nasilać działanie leków uspokajających, nasennych, przeciwzakrzepowych i przeciwcukrzycowych, a także zwiększać ryzyko krwawień. Jeśli zauważymy jakąkolwiek zmianę działania dotychczas przyjmowanych produktów, to należy natychmiast odstawić przyjmowanie leku Cholinex®. Dodatkowymi działaniami niepożądanymi, które powinny zaniepokoić przyjmujących ten lek, są reakcje alergiczne, czyli wysypka, zaczerwienienie skóry, zatkany nos, obrzęk języka, trudności w przełykaniu lub oddychaniu, a także objawy wskazujące na uszkodzenie błony śluzowej przewodu pokarmowego – wymioty, krwawienia i bóle brzucha.
4. Dawkowanie leku
Dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia powinny stosować Cholinex®, ssąc 1 tabletkę 4–6 razy na dobę. Jeżeli przez dwa kolejne dni jego stosowania objawy choroby nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Cholinex® nie ma też żadnego wpływu na możliwość prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Przyjmując lek, należy zwrócić uwagę na jego datę ważności umieszczoną na opakowaniu. Jej przekroczenie sprawia, że lek nie nadaje się już do użycia.
5. Oferty aptek
Cholinex® - apteka rosa |
---|
Cholinex® - Złota Apteka |
Cholinex® - Apteka Czerwona |
Cholinex® - olmed |
Cholinex® - Apteka Zawiszy Czarnego |
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.