Cholinex®

Ból gardła może być naprawdę dokuczliwym problemem, utrudniającym nawet najprostsze czynności, takie jak połykanie śliny czy przełykanie posiłków. Jednym z możliwych rozwiązań będzie stosowanie tabletek do ssania, które zniwelują ból, swędzenie i drapanie w gardle. Doskonale sprawdzi się Cholinex®, który powinien być stosowany w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej.

1. Najczęstsze pytania

Kiedy zastosować lek Cholinex®?

W bólach gardła o różnym nasileniu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Czy mogę przyjmować go z innymi lekami?

Tak, ale nie ze wszystkimi. Przed zastosowaniem jednocześnie z innymi lekami należy się zapoznać z ulotką lub skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Substancja czynna

Jedna pastylka twarda zawiera substancję czynną: choliny salicylan 150 mg. Substancja czynna działa miejscowo, przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwbakteryjnie.

Co robić, gdy nie można przyjmować farmaceutyków?

Nawilżać gardło cukierkami typu landrynki i ciepłymi, ale nie gorącymi płynami.

Jak zapobiec chorobie gardła?

Dbając o odpowiednie nawilżenie gardła za pomocą ciepłych płynów i pastylek do ssania, unikając oddychania przez usta na mrozie i nadużywania klimatyzacji, ograniczając palenie tytoniu, zwłaszcza w niskiej temperaturze.

Jakie może wywołać działania niepożądane?

Jak każdy lek z grupy salicylanów, również Cholinex® może wywoływać reakcje uczuleniowe i dolegliwości z przewodu pokarmowego.

Cholinex® można zażywać najwyżej sześć razy dziennie po 1 tabletce. Jeżeli ból nawraca częściej, można pomiędzy dawkami Cholinexu® stosować ziołowe pastylki łagodząco-nawilżające, np. Cholinki®. Można też płukać gardło, np. naparem z szałwii.

Jak dawkować Cholinex®?

Ssać 1 tabletkę, co 4–6 godzin.

Czy można stosować go podczas karmienia piersią?

Podobnie jak innych salicylanów, również Cholinexu® nie należy stosować w okresie karmienia bez wyraźnego zalecenia lekarskiego.

Czy konieczny jest kontakt z lekarzem przy stosowaniu leku Cholinex®?

W pierwszych dniach zazwyczaj nie jest konieczny. Większość zapaleń gardła ma charakter wirusowy i można leczyć je objawowo lekami bez recepty. Gdy nie ma poprawy przez 2–3 dni należy skonsultować się z lekarzem w celu zdiagnozowania przyczyny stanu zapalnego i wdrożenia adekwatnego leczenia.

Podmiot odpowiedzialny

Podmiotem odpowiedzialnym jest GlaxoSmithKline Pharmaceuticals Spółka Akcyjna.

Skąd się bierze zapalenie gardła i jak je leczyć?

W większości przypadków na skutek infekcji wirusowej, bakteryjnej lub grzybiczej. Zapalenie wirusowe (występujące najczęściej) można leczyć objawowo lekami bez recepty. Bakteryjne i grzybicze wymagają podania leków wydawanych z przepisu lekarza. Istnieją także, choć występują rzadko, jałowe zapalenia gardła, wywołane alergią poparzeniem lub podrażnieniem chemicznym. One również wymagają kontaktu z lekarzem. Jeśli wystąpienie bólu gardła było poprzedzone kontaktem z groźnymi chemikaliami, należy udać się do lekarza.

Czym może skutkować nieleczone zapalenie gardła?

Rozszerzeniem lub pogłębieniem zapalenia. Zapalenie może się rozszerzyć na górne i dolne drogi oddechowe (krtań, oskrzela, płuca) i przerodzić w poważną, groźną chorobę. Pogłębione zapalenie gardła może doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia i zaburzeń głosu, z jego całkowitą utratą włącznie.

2. Skład leku

Swoje skuteczne działanie zawdzięcza zawartości choliny salicylanu 150 mg i substancji pomocniczych, takich jak sacharoza, glukoza ciekła i olejek miętowy. Główny składnik Cholinexu® – salicylan choliny, ma działanie przeciwzapalne, dzięki czemu pomaga w walce z obrzękiem i przekrwieniem gardła. Powoduje też zwiększenie wydzielania śliny, dzięki której gardło nie swędzi i jest nawilżone. Dodatkowo składnik ten działa przeciwbólowo, ułatwiając przełykanie pokarmów, a także przeciwbakteryjnie. Ważne jest to, że Cholinex® może być stosowany wspomagająco w leczeniu antybiotykami i nie wpływa na ich działanie.

3. Przeciwwskazania do stosowania

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Cholinex® jest uczulenie na salicylany i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Bardzo niebezpieczny może też być u pacjentów, którzy cierpią na żylaki przełyku, ponieważ może powodować powstawanie krwotoków.

Innymi przeciwwskazaniami są ciąża, karmienie piersią, stan zapalny przewodu pokarmowego, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, a także astma oskrzelowa. W przypadku ich wystąpienia, przed użyciem leku konieczny jest kontakt z lekarzem, który określi, czy lek może być groźny dla naszego zdrowia. Porada lekarska jest konieczna także w sytuacji, gdy pacjent cierpi na cukrzycę lub ma skłonności do powstawania próchnicy – Cholinex® zawiera w swoim składzie sacharozę i glukozę. Przeciwwskazaniem do podania leku jest wiek pacjenta poniżej 12. roku życia, ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a.

Cholinex® należy stosować ostrożnie podczas przyjmowania innych leków. Może on osłabiać działanie innych leków przeciwzapalnych, nasilać działanie leków uspokajających, nasennych, przeciwzakrzepowych i przeciwcukrzycowych, a także zwiększać ryzyko krwawień. Jeśli zauważymy jakąkolwiek zmianę działania dotychczas przyjmowanych produktów, to należy natychmiast odstawić przyjmowanie leku Cholinex®. Dodatkowymi działaniami niepożądanymi, które powinny zaniepokoić przyjmujących ten lek, są reakcje alergiczne, czyli wysypka, zaczerwienienie skóry, zatkany nos, obrzęk języka, trudności w przełykaniu lub oddychaniu, a także objawy wskazujące na uszkodzenie błony śluzowej przewodu pokarmowego – wymioty, krwawienia i bóle brzucha.

4. Dawkowanie leku

Dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia powinny stosować Cholinex®, ssąc 1 tabletkę 4–6 razy na dobę. Jeżeli przez dwa kolejne dni jego stosowania objawy choroby nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Cholinex® nie ma też żadnego wpływu na możliwość prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Przyjmując lek, należy zwrócić uwagę na jego datę ważności umieszczoną na opakowaniu. Jej przekroczenie sprawia, że lek nie nadaje się już do użycia.

5. Oferty aptek

| Cholinex® - apteka rosa | |:--- | | Cholinex® - Złota Apteka | | Cholinex® - Apteka Czerwona | | Cholinex® - olmed | | Cholinex® - Apteka Zawiszy Czarnego |

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy