Trwa ładowanie...

Chore serce daje objawy na skórze. Od razu biegiem do kardiologa

 Katarzyna Prus
28.05.2023 12:24
Zmiany widoczne na skórze mogą alarmować o problemach z sercem
Zmiany widoczne na skórze mogą alarmować o problemach z sercem (Getty Images)

Zmiany na skórze to w wielu przypadkach sygnał, który organizm wysyła w kryzysowym momencie. Tak może dawać o sobie znać między innymi chora wątroba czy trzustka. Należy na to jednak patrzeć szerzej, bo zagrożone jest również serce.

spis treści

1. Chore serce widać na skórze

Gdy serce staje się niewydolne, nie może skutecznie przepompować krwi, która do niego napływa. Zaczyna się ona gromadzić w naczyniach żylnych, a następnie – w efekcie podwyższonego ciśnienia – płyn z naczyń przedostaje się do tkanek, wywołując obrzęki.

Na początku dotyczy to dolnych części ciała, a chory może narzekać na spuchnięte stopy. Z czasem obrzęki zaczynają się pojawiać także wokół kostek, na łydkach i wyższych partiach nóg (czasem mogą dochodzić nawet do pachwin). Opuchlizna jest obustronna.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Oprócz zmian skórnych mogą pojawiać się obrzęki
Oprócz zmian skórnych mogą pojawiać się obrzęki (Getty Images)

Po naciśnięciu obrzękniętej skóry zostaje wgłębienie, który znika dopiero po kilku sekundach. Mogą temu towarzyszyć inne objawy: skóra może stać się przesuszona i bolesna.

2. Zmiana koloru skóry

Oznaką problemów z sercem może być także zmiana koloru skóry i błon śluzowych.

Sinica jest jednym z najczęstszych objawów chorób serca. Bladoniebieskie zabarwienie skóry to wynik niedotlenienia organizmu. Naturalnie krew jest czerwona, a im bardziej jest dotleniona, tym jaśniejszą ma barwę. Natomiast w przypadku niedotlenienia staje się ciemniejsza, wręcz niebieskawa.

Fioletowo-niebieskie zabarwienie może być widoczne na nosie, uszach, kończynach (sinica nóg), wargach czy języku.

Sygnałem, którego nie powinno się bagatelizować są także poszerzone naczynka, widoczne pod skórą czyli tzw. pajączki. Często towarzyszą przewlekłej niewydolności żylnej. Wraz z nimi często pojawiają się żylaki.

3. Kępki żółte

Zmiany można zauważyć także w okolicach oczu. W tym przypadku będą to kępki żółte (grudkowate podskórne zmiany pojawiającymi się pod skórą, najczęściej w okolicy powiek). Są to złogi cholesterolu, który zaczyna się odkładać w tkankach, gdy jego poziom jest za wysoki. To z kolei czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Zmianom na skórze mogą towarzyszyć zniekształcenia płytki paznokciowej. Zakrzywienie paznokci w dół i pogrubienie koniuszków palców świadczy o niedotlenieniu tkanek. Tzw. pałeczkowate palce nazywane również placami dobosza mogą świadczyć m.in. o zapaleniu wsierdzia.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze