"Choroba bardzo przyspieszyła". Jakie mogą być konsekwencje przerwania terapii przez Ziobrę?
Zbigniew Ziobro po raz pierwszy opowiedział o walce z nowotworem. Jego stan jest poważny. W ciągu miesiąca schudł 10 kilogramów. Polityk 26 marca poinformował, że przerwał terapię po operacji w związku z przeszukaniem jego domu przez funkcjonariuszy ABW. Pytamy ekspertów, jak wygląda leczenie takich przypadków raka i jak przebiega terapia po operacji.
1. Zaczęło się od refluksu i problemów z głosem
Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości, udzielił pierwszego wywiadu telewizyjnego od czasu ujawnienia informacji o jego chorobie. Polityk w listopadzie dowiedział się, że ma raka przełyku.
- Rozpoznanie choroby to był zaawansowany nowotwór przełyku z przerzutami co najmniej na żołądek, ale z podejrzeniami, że mogło to pójść dalej. Choroba bardzo przyspieszyła - opowiadał minister w programie "Debata Dnia" w Polsat News.
Zbigniew Ziobro przyznał, że pierwsze objawy choroby były mało charakterystyczne, jak opowiadał "geneza nowotworu była związana z bardzo ostrym refluksem".
- W ciągu miesiąca schudłem 10 kilogramów, pojawiły się bardzo mocne bóle w okolicy mostka za plecami i towarzyszył mi coraz większy problem z głosem, który od lat był dla mnie problemem, zwiastującym tę chorobę - tłumaczył. Polityk jednocześnie zapelował do innych, by nie bagatelizowali nawet pozornie błahych dolegliwości i wykonywali regularne badania.
- Warto od czasu do czasu robić gastroskopię, ja tego nie robiłem, nie badałem się. Dlatego apeluję, badajcie się państwo, bo później, kiedy są problemy z przełykaniem, ogromne pocenie się w nocy, utrata wagi, poważne bóle, to sytuacja zaczyna być dramatyczna - podkreślał polityk.
2. Ziobro przeszedł skomplikowaną operację
Zbigniew Ziobro potwierdził, że ma za sobą leczenie w szpitalu w Lublinie i skomplikowaną operację poza Polską.
- Można powiedzieć, że miałem dwa zabiegi w jednym, bo niestety pojawiły się komplikacje. Przechodziłem operację przełyku, ale okazało się, że z przyczyn anatomicznych jest ona niemożliwa do zakończenia. Chirurg zdecydował się więc na tak zwaną torakotomię tylno-boczną. To jest bardzo nieprzyjemny zabieg. Skutkiem ubocznym tej operacji jest mój teraźniejszy głos, ale to jest najmniejszy problem - przyznał polityk.
- Największym problemem jest uporczywy ból. Ja bez bardzo silnych środków nie byłbym w stanie być na tej rozmowie - dodał.
Lekarze w rozmowie z WP abcZdrowie potwierdzają, że leczenie zaawansowanego raka przełyku jest skomplikowane, a operacja obarczona dużym ryzykiem powikłań.
- Pierwsze wiadomości mówiły o tym, że choroba jest bardzo zaawansowana, że są przerzuty, że chory musi najpierw przejść leczenie przed zabiegiem. Zadaniem takiego leczenia, nie wiemy, czy to była chemioterapia, czy chemio i immunoterapia, jest zmniejszenie zasięgu choroby i zniszczenie krążących komórek nowotworu. Tego typu postępowanie z reguły pozwala przynajmniej zmniejszyć wielkość zmian albo też zapobiec dalszemu ich powiększaniu. Szczegółów nie znamy. Jeśli chodzi o operację, na pewno jest to zabieg o dużej rozległości. Torakotomia tylno-boczna to jest jedyne dojście do tego fragmentu przełyku, który musi być wycięty - wyjaśnia onkolog prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik.
3. "Przerwałem aktualnie terapię po operacji"
W połowie marca minister pokazał zdjęcia tuż po operacji.
Wiemy, że jest taka choroba jak rak, że zbiera swoje ofiary, ale zwykle myślimy, że nas to nie dotyczy. Nie opierajcie Państwo na takim przekonaniu swojej przyszłości, swojego życia i życia Waszych bliskich. Badajcie się regularnie, a niepokojące symptomy konsultujcie ze… pic.twitter.com/ekOaB5h3Ru
— Zbigniew Ziobro | SP (@ZiobroPL) March 16, 2024
Tym większym zaskoczeniem dla wielu było, kiedy 26 marca nagle pojawił się przed swoim domem, po akcji przeszukania jego posesji przez ABW i poinformował o przerwaniu terapii. "Przerwałem aktualnie terapię po operacji, żeby tu do państwa dzisiaj z daleka przyjechać" - przyznał, przepraszając za wyraźnie zachrypnięty głos.
4. Lekarz: Dodanie kolejnego akcentu do dramatycznej historii
Zapytaliśmy specjalistę w zakresie onkologii prof. dr hab. n. med. Cezarego Szczylika, co oznacza przerwanie terapii, w przypadku leczenia nowotworów po takiej operacji.
- Nie wiemy, jaką minister ma terapię uzupełniającą. Wiemy, że jest po bardzo złożonym zabiegu chirurgicznym, którego nie wykonano w Polsce. Może mieć w leczeniu uzupełniającym chemioterapię lub immunoterapię. Wlew trwa ok. 40-60 minut, a potem pomiędzy poszczególnymi podaniami następuje przerwa - wyjaśnia.
To oznacza, że pacjent nie musi być poddawany stałej hospitalizacji, a do szpitala zgłasza się tylko na podanie leków, najczęściej w trybie jednodniowym.
- Okresy pomiędzy przyjmowaniem podań leków najczęściej trwają trzy tygodnie. Wynika to z biologii komórek nowotworowych, które zaczynają się dzielić ok. 21 doby i w tym momencie są najbardziej wrażliwe na chemioterapię, ale również immunoterapia podana w takim okresie ma swoją najwyższą skuteczność. W związku z tym myślę, że określenie o przerwaniu terapii jest dodaniem kolejnego akcentu do dramatycznej historii - komentuje prof. Szczylik.
Być może polityk jest teraz właśnie w trakcie takiej przerwy przed kolejnym podaniem leków. Onkolog zaznacza jednak, że pacjent może w każdej chwili podjąć decyzję o przerwaniu leczenia. - Decyzję o przerwaniu lub przerwie w leczeniu może zalecić lekarz ze względu na nasilenie działań niepożądanych podanych leków albo chory - w każdej chwili ma do tego prawo, niezależnie od tego, co zalecają lekarze - wyjaśnia.
5. Rekonwalescencja zajmie co najmniej miesiąc
Onkolodzy podkreślają, że okres rekonwalescencji po tak rozległym zabiegu jest bardzo wymagający, już sama podróż jest dla pacjenta ogromnym wyzwaniem. Polityk potrzebuje teraz czasu na odpoczynek.
- Rekonwalescencja po takim zabiegu trwa około 4-6 tygodni. Myślę, że minister miał przeciwwskazania do podróży po takim zabiegu ze względu na rozległość operacji. Decyzja o tym, żeby wyruszyć w podróż po podaniu chemioterapii, jest trudną, dlatego że czasami chorzy doświadczają wielu działań ubocznych tych leków - to są najczęściej nudności, wymioty, osłabienie. To wszystko może powodować, że stan tych chorych może się pogorszyć - zaznacza ekspert.
- Operacja w raku przełyku jest bardzo rozległa, więc chory po zabiegu wymaga z reguły rehabilitacji, odpoczynku i odpowiedniej diety. W niektórych przypadkach konieczne jest specjalne odżywianie. Te wspomagające działania mają na celu poprawę stanu ogólnego, ale nie mają istotnego wpływu na przebieg nowotworu - tu najważniejszą rolę odgrywa odpowiednia terapia - dodaje onkolog prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem.
6. Rak przełyku. Jakie są objawy i rokowania?
Rak przełyku należy do stosunkowo rzadkich nowotworów, rocznie w Polsce rozpoznaje się ok. 1300 nowych zachorowań. Pierwsze objawy są skąpe, dlatego u większości pacjentów choroba jest rozpoznawana późno.
- To jest nowotwór, który przebiega dość skrycie i często jest rozpoznawany w zaawansowanych stadiach. Są trzy części przełyku - górna, środkowa i dolna, w każdej z nich choroba przebiega trochę inaczej. Z reguły pierwszym objawem są trudności w przełykaniu, człowiek czuje, jakby miał jakąś przeszkodę. Na początku dotyczy to pokarmów stałych, potem półpłynnych i nawet płynnych. Bywa też tak, że te objawy przez dłuższy czas nie występują i chorobę wykrywa się już w zaawansowanym stadium - wyjaśnia prof. Jassem.
Lekarze, z którymi rozmawialiśmy, zaznaczają, że rokowania zależą od stopnia zaawansowania choroby i tego, jak organizm odpowiedział na leczenie.
- Rak przełyku jest jednym z gorzej rokujących nowotworów. Zabieg operacyjny jest możliwy tylko u części chorych, ale po operacji niejednokrotnie dochodzi do nawrotu - tłumaczy prof. Jassem.
- Jeżeli chodzi o zaawansowanego raka przełyku, to rokowanie jest generalnie złe. Jest bardzo prawdopodobne, że przy wysokim stopniu zaawansowania jest to choroba nieuleczalna. Można ją zatrzymać, zmniejszyć jej zasięg, można przedłużyć życie chorego, ale wątpliwe jest wyleczenie - przyznaje prof. Szczylik.
Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.