Główny objaw raka pęcherza. Wiele kobiet go bagatelizuje
Co roku na świecie diagnozuje się 330 tys. przypadków raka pęcherza. Pomimo że u mężczyzn schorzenie to występuje czterokrotnie częściej, to u kobiet jeden symptom często jest bagatelizowany, co znacznie opóźnia postawienie diagnozy. O jaki objaw chodzi?
1. Pierwsze objawy raka pęcherza
Krew w moczu to objaw nowotworu, który często jest bagatelizowany. Lekarze sugerują, że może być związany z menopauzą lub infekcją dróg moczowych. Dopiero po kilku wizytach z tym samym problemem kobiety są kierowane na badania diagnostyczne w kierunku raka pęcherza moczowego.
Niedawne badanie wykazało, że u 2/3 pacjentek z rakiem pęcherza moczowego początkowo błędnie zdiagnozowano inne schorzenie.
- Z badań wiemy, że kobiety z rakiem pęcherza moczowego były u lekarza skarżąc się na objawy średnio pięć razy, zanim zostały skierowane do specjalisty - mówiła w rozmowie z "Daily Mail" dr Alison Birtle, onkolog kliniczny specjalizujący się w nowotworach urologicznych.
Poza obecnością krwi w moczu objawy raka pęcherza moczowego mogą obejmować:
- częstsze i bolesne oddawanie moczu,
- nagłą utratę wagi,
- zmęczenie,
- nietrzymanie moczu,
- ból brzucha.
2. Zwróć uwagę na kolor moczu
Ważne jest, aby zwracać uwagę na kolor moczu, niezależnie od wieku. Chociaż istnieje powszechne przekonanie, że młodsze kobiety rzadko chorują na raka pęcherza moczowego, w rzeczywistości nie brakuje pacjentek w wieku 20 i 30 lat.
Obecność krwi w moczu to podstawowy objaw raka pęcherza. Wiele kobiet może go zignorować, myśląc, że jest to związane z menstruacją lub menopauzą. Lekarze mogą z kolei symptom ten zinterpretować jako zapalenie pęcherza moczowego, infekcję dróg moczowych (ZUM) lub krwawienie pomenopauzalne. Dlatego tak ważne jest zgłaszanie lekarzowi wszelkich zmian w zakresie koloru moczu lub częstotliwości jego oddawania.
3. Czy rak pęcherza wyjdzie w badaniu moczu?
W niektórych krajach rak pęcherza moczowego jest określany jako "choroba Kopciuszka", ze względu na to, że dotyka głównie osób starszych, jest pomijany w finansowaniu badań i niewiele osób ma wiedzę na temat tego schorzenia.
- Kobiety czekają dłużej na diagnozę niż mężczyźni, przy czym najdłużej czekają młodsze kobiety - mówiła w rozmowie z "Daily Mail" dr Lydia Makaroff, dyrektor naczelna organizacji charytatywnej Fight Bladder Cancer.
Lekarka wskazuje, że jedną z przyczyn tego stanu rzeczy może być nadmierne poleganie na teleporadach oraz przepisywanie antybiotyków w celu leczenia infekcji dróg moczowych bez wykonania badań.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.