Trwa ładowanie...

Główny objaw raka pęcherza. Wiele kobiet go bagatelizuje

 Paula Jakubasik
15.05.2024 18:01
To często bagatelizowany objaw raka pęcherza u kobiet. Nie ignoruj
To często bagatelizowany objaw raka pęcherza u kobiet. Nie ignoruj (Getty Images)

Co roku na świecie diagnozuje się 330 tys. przypadków raka pęcherza. Pomimo że u mężczyzn schorzenie to występuje czterokrotnie częściej, to u kobiet jeden symptom często jest bagatelizowany, co znacznie opóźnia postawienie diagnozy. O jaki objaw chodzi?

spis treści

1. Pierwsze objawy raka pęcherza

Krew w moczu to objaw nowotworu, który często jest bagatelizowany. Lekarze sugerują, że może być związany z menopauzą lub infekcją dróg moczowych. Dopiero po kilku wizytach z tym samym problemem kobiety są kierowane na badania diagnostyczne w kierunku raka pęcherza moczowego.

Niedawne badanie wykazało, że u 2/3 pacjentek z rakiem pęcherza moczowego początkowo błędnie zdiagnozowano inne schorzenie.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

- Z badań wiemy, że kobiety z rakiem pęcherza moczowego były u lekarza skarżąc się na objawy średnio pięć razy, zanim zostały skierowane do specjalisty - mówiła w rozmowie z "Daily Mail" dr Alison Birtle, onkolog kliniczny specjalizujący się w nowotworach urologicznych.

Poza obecnością krwi w moczu objawy raka pęcherza moczowego mogą obejmować:

2. Zwróć uwagę na kolor moczu

Ważne jest, aby zwracać uwagę na kolor moczu, niezależnie od wieku. Chociaż istnieje powszechne przekonanie, że młodsze kobiety rzadko chorują na raka pęcherza moczowego, w rzeczywistości nie brakuje pacjentek w wieku 20 i 30 lat.

Obecność krwi w moczu to podstawowy objaw raka pęcherza. Wiele kobiet może go zignorować, myśląc, że jest to związane z menstruacją lub menopauzą. Lekarze mogą z kolei symptom ten zinterpretować jako zapalenie pęcherza moczowego, infekcję dróg moczowych (ZUM) lub krwawienie pomenopauzalne. Dlatego tak ważne jest zgłaszanie lekarzowi wszelkich zmian w zakresie koloru moczu lub częstotliwości jego oddawania.

3. Czy rak pęcherza wyjdzie w badaniu moczu?

W niektórych krajach rak pęcherza moczowego jest określany jako "choroba Kopciuszka", ze względu na to, że dotyka głównie osób starszych, jest pomijany w finansowaniu badań i niewiele osób ma wiedzę na temat tego schorzenia.

- Kobiety czekają dłużej na diagnozę niż mężczyźni, przy czym najdłużej czekają młodsze kobiety - mówiła w rozmowie z "Daily Mail" dr Lydia Makaroff, dyrektor naczelna organizacji charytatywnej Fight Bladder Cancer.

Lekarka wskazuje, że jedną z przyczyn tego stanu rzeczy może być nadmierne poleganie na teleporadach oraz przepisywanie antybiotyków w celu leczenia infekcji dróg moczowych bez wykonania badań.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze