Choroba niebieskiego języka w Polsce. Rząd podjął decyzję
Na stronie Głównego Lekarza Weterynarii pojawił się ważny komunikat. Na terenie naszego kraju wykryto pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka. Podjęto działania mające na celu zapobieganie dalszym infekcjom.
W tym artykule
Groźny wirus pod Wrocławiem
Choroba niebieskiego języka to infekcja wirusowa, która nie stanowi zagrożenia dla ludzi, ale dla przeżuwaczy, zarówno domowych (bydło, owce, kozy), jak i dzikich (sarny, jelenie, łosie).
Wirusa roznoszą małe muszki oraz komary, które atakują zwierzęta. Pierwsze zakażenie wykryto we wsi Rajczyn.
Choroba w Polsce została wykryta w ramach rutynowych badań monitoringowych przeprowadzanych przez Inspekcję Weterynaryjną. Zakażenie potwierdzono u trzech zwierząt, choć przebiegało ono bezobjawowo.
Rośliny odstraszające komary. Idealne na balkon i do ogrodu
"Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pierwszego ogniska choroby niebieskiego języka, serotyp 3 (BTV-3). Ognisko BT zostało stwierdzone 22 listopada 2024 r. w gospodarstwie utrzymującym bydło mięsne w powiecie wołowskim, województwo dolnośląskie" - czytamy w komunikacie GIW.
Mimo że przypadki choroby niebieskiego języka w Polsce są nowością, w Europie sytuacja jest dużo poważniejsza. W Niemczech stwierdzono już blisko 8 tys. ognisk, w Holandii 6 tys., a w Belgii 1,3 tys.
Wirus powoduje objawy, takie jak gorączka, obrzęki i owrzodzenia w jamie ustnej oraz kulawizna. Zainfekowane zwierzęta mogą także rodzić zdeformowane młode lub doświadczać obniżenia wydajności mlecznej.
W przypadku owiec objawy mogą być szczególnie ciężkie, prowadząc nawet do śmierci.
Obostrzenia i ochrona zwierząt
W odpowiedzi na sytuację Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło obostrzenia, które objęły Dolny Śląsk oraz części województw wielkopolskiego, lubuskiego i opolskiego. Obostrzenia są zgodne z wytycznymi Komisji Europejskiej i obejmują:
Obowiązek zgłaszania objawów: hodowcy bydła, owiec i kóz muszą niezwłocznie zgłaszać Inspekcji Weterynaryjnej wystąpienie objawów choroby, takich jak ślinotok, obrzęk języka, kulawizna, gorączka czy poronienia.
Kontrola przemieszczania zwierząt: zwierzęta mogą być przemieszczane jedynie za zgodą powiatowego lekarza weterynarii, po przeprowadzeniu badań potwierdzających brak zakażenia wirusem.
Analiza statusu zdrowotnego: powiatowi lekarze weterynarii przeprowadzają szczegółowe analizy statusu zdrowotnego zwierząt w pobliżu miejsc, gdzie wykryto chorobę.
Obostrzenia wprowadzone na Dolnym Śląsku oraz sąsiednich województwach mają na celu ochronę zdrowia zwierząt i bezpieczeństwa ekonomicznego polskich gospodarstw.
Główny Inspektorat Weterynarii zaleca:
unikanie zakupu zwierząt z nieznanego źródła bez świadectwa zdrowia,
regularne wizyty lekarza weterynarii w gospodarstwie,
skuteczną ochronę zwierząt przed owadami przenoszącymi wirusa poprzez stosowanie środków owadobójczych oraz zabezpieczanie pomieszczeń inwentarskich.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródła
- GIW
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.