Trwa ładowanie...

Choroba Scheuermanna - przyczyny, objawy, leczenie

Choroba Scheuermanna, czyli jałowa martwica kręgosłupa, jest wciąż zagadką dla lekarzy i naukowców. Wprawdzie nietrudno ją rozpoznać i znane są metody jej leczenia, ale przyczyny choroby są nieznane. Nie bez przyczyny nazywana jest także młodzieńczą kifozą – występuje najczęściej u młodych, nastoletnich osób, jeszcze przed okresem pokwitania.

Zobacz film: "Bóle kręgosłupa"

spis treści

1. Choroba Scheuermanna - przyczyny i objawy

Istotą choroby Scheuermanna, która należy do grupy jałowych martwic kości, jest martwica i obumieranie kości bez udziału wirusów, grzybów i bakterii. Chorobą scheuermanna dotknięte są szczególnie dzieci i młodzież, u których nie ma dostatecznych połączeń między trzonem a nasadą kości. Ponadto dzieci i młodzież narażone są na urazy trzonów i nasad kości w trakcie skoków i zabaw.

Choć przyczyny choroby Scheuermanna nie są znane, pewnym jest, że martwica kości spowodowana jest przez niedostateczne ukrwienie tkanki kostnej. Do niedokrwienia części kości dochodzi w wyniku przerwania naczyń zaopatrujących tę część kości na skutek różnych procesów chorobowych, urazów, predyspozycji genetycznych i zaburzeń hormonalnych, przeciążenia kości.

Konsekwencją takiego upośledzenia jej struktury jest osłabienie układu odpornościowego na działania mechaniczne. Choć tkanka ma tendencję do odbudowy, kości już nie – deformują się i tworzą krzywiznę.

Początkowa faza choroby Scheuermanna przebiega bezobjawowo, nie przynosi dolegliwości bólowych. Pierwsze objawy choroby Scheuermanna pojawiają się przede wszystkim po wysiłku fizycznym lub w jego trakcie, w pozycji pionowej i pochylonej do przodu. Dolegliwości bólowe ustępują po odpoczynku.

Przyczyny bólu pleców
Przyczyny bólu pleców [6 zdjęć]

Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, niepoprawna postawa to najczęstsze przyczyny bólu pleców....

zobacz galerię

Do najpowszechniejszych objawów kifozy, jaką jest choroba Scheuermanna, należą: bóle kręgosłupa, pojawiające się szczególnie po wysiłku oraz długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji, deformowanie się postawy ciała (m.in. pochylanie się do przodu, powstanie kształtu okrągłych pleców), problemy ze zginaniem i prostowaniem kręgosłupa, uczucie zmęczenia.

Objawy choroby Scheuermanna nie muszą występować razem, tym bardziej że początkowo choroba Scheuermanna jest bezobjawowa. Rozwija się ona w czasie – w ciągu 2-3 lat powstają ograniczające sprawność życiową deformacje kości i zniekształcenie postawy ciała.

2. Choroba Scheuermanna - leczenie

O tym, jakie leczenie choroby Scheuermanna jest najodpowiedniejsze, decyduje przede wszystkim zaawansowanie procesu chorobowego. Wcześnie wykryta choroba Scheuermanna i łagodny jej przebieg kwalifikują się do leczenie zachowawczego. Polega ono zwykle na noszeniu gorsetu ortopedycznego, trzymaniu właściwej postawy ciała i wykonywaniu ćwiczeń na kręgosłup.

Zobacz także:

Ich celem jest odciążenie kręgosłupa, zapobieżenie deformacji kości i złagodzenie bólu. Zaawansowana postać choroby Scheuermanna wymaga stosowania łóżeczka gipsowego (przez 2-3 miesiące) i gorsetu ortopedycznego (kolejne miesiące), a czasem także operacji.

Niestety, wczesne rozpoznanie choroby Scheuermanna jest bardzo trudne, a postępująca choroba Scheuermanna utrwala zmiany w tkance kostnej. Zwapnienie deformacji jest wątpliwe, dlatego pełne wyleczenie choroby Scheuermanna jest prawie niemożliwe. Leczenie staje się więc jedynie objawowe.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.