Choroba wysokościowa

Choroba wysokościowa to problem dotyczący ludzi lubiących wyzwania i mocne wrażenia pod postacią wspinaczek wysokogórskich. Występuje u około 25% osób wchodzących na wysokość powyżej 2500 m n.p.m. i u 75% osób przekraczających wysokość 4500 m n.p.m. Najogólniej można określić ją jako zespół objawów spowodowany brakiem adaptacji do warunków panujących na dużych wysokościach. Ważne jest, aby wszyscy, których znudziły tradycyjne sposoby spędzania wolnego czasu i którzy postanowili spróbować swoich sił w zmierzeniu z górą, zdawali sobie sprawę z istnienia tej specyficznej choroby, znali sposoby zapobiegania jej rozwojowi oraz zasady postępowania w razie jej wystąpienia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Przyczyny choroby wysokościowej

Pomiar ciśnienia krwi – zdjęcia

Pomiar ciśnienia wykonywany w obszarze tętnicy ramieniowej.

Choroba wysokościowa rozwija się na skutek stopniowego zmniejszania się ilości tlenu w powietrzu wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza. Spowodowane jest to postępującym wraz z wysokością spadkiem ciśnienia atmosferycznego, a wraz z nim spadkiem ciśnienia cząsteczkowego tlenu. Prowadzi to oczywiście do zmniejszania się stężenia tlenu w organizmie człowieka. Tlen jest pierwiastkiem niezbędnym do życia, dlatego organizm uruchamia szereg mechanizmów wyrównawczych, adaptujących go do nowych, niekorzystnych warunków.

Oddech staje się szybszy i głębszy, przyspieszeniu ulega akcja serca, co powoduje wzrost przepływu krwi przez narządy wewnętrzne, a więc i wzrost zaopatrzenia ich w tlen. Zwiększenie ukrwienia nerek prowadzi do wzrostu wytwarzania przez nie moczu, a obniżenie poziomu tlenu we krwi przez nie przepływającej stymuluje je do produkcji erytropoetyny. Jest to hormon bardzo ważny w tych warunkach, ponieważ pobudza szpik kostny do produkcji krwinek czerwonych. Im zaś jest ich więcej, tym sprawniejszy staje się transport tlenu do tkanek.

Procesy adaptacyjne mają jednak swoją granicę – na wysokości 7500 m n.p.m, nazywanej też „strefą śmierci”, stają się one niewydolne i nie są już w stanie kompensować dalszego zmniejszania się poziomu tlenu. Dochodzi do niedotlenienia organizmu i uszkadzania narządów wewnętrznych. Uszkodzenie śluzówki jelit powoduje zaburzenia wchłaniania substancji odżywczych, spada masa ciała, gdyż organizm wykorzystuje energię zmagazynowaną w tłuszczu i spala białka zawarte w mięśniach. Na wysokości powyżej 8000 m n.p.m. proces wyniszczenia organizmu jest tak szybki, że śmierć następuje po kilku dniach, nawet u osób z dobrą adaptacją do wysokości.

Rodzaje i objawy choroby wysokościowej

Do objawów świadczących o rozwoju choroby wysokościowej należą:

Można wyróżnić następujące postacie choroby wysokościowej:

 • ostra choroba wysokościowa (acute mountain sickness – AMS) – najczęstsza,
 • wysokościowy obrzęk płuc (high altitude pulmonary edema – HAPE),
 • wysokościowy obrzęk mózgu (high altitude cerebral edema – HACE),
 • obwodowe obrzęki wysokościowe,
 • wylewy krwawe do siatkówki,
 • zakrzepica,
 • ogniskowe zaburzenia neurologiczne.

Zapobieganie i leczenie choroby wysokościowejAby choroba wysokościowa nie wystąpiła, należy na wysokości pomiędzy 1500 a 3000 m pokonywać 300 m dziennie. Obóz powinien być rozbijany na niższej wysokości, jaką osiągnięto w ciągu dnia, ponieważ w nocy mniejszy jest pobór tlenu przez organizm. Zaleca się też picie większych ilości płynów i unikanie alkoholu. 

Aby skrócić czas przystosowania organizmu od jednego do dwóch dni, można przyjmować specjalne leki. Przyjmowanie leku należy rozpocząć dwa dni przed terminem wspinaczki i przyjmować do pięciu dni na wysokości. 

Jeśli pojawią się symptomy choroby, należy przede wszystkim zaprzestać wspinaczki, dużo pić, zmniejszyć aktywność. Dolegliwości może łagodzić kwas acetylosalicylowy. Objawy powinny ustąpić po ok. 1-3 dniach przebywania na tej samej wysokości. Jeżeli jednak dojdzie do pogarszania się stanu, konieczne jest natychmiastowe zejście lub przetransportowanie w dół co najmniej 1000 m.

Ewelina Rogowska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
 • Janion M. Kardiologia, Wydawnictwo Stachurski, Kielce 2005, ISBN 83-88592-35-1
 • Kokot F. (red.), Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3368-3

Źródła zewnętrzne

Kardiologia

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroba wysokościowa
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Choroba wysokościowa
Choroba Addisona - objawy, diagnostyka, leczenie

Choroba Addisona - zdjęcia

Choroba Addisona - zdjęcia

Choroba Addisona wywołana jest brakiem lub niską zawartością hormonów kory nadnerczy. Leki pomagają uzupełniać ich niedobory.

Choroba Heinego-Medina (polio) - przyczyny, przebieg, objawy, szczepienia

Wirus Polio

Wirus Polio

Choroba Heinego-Medina przenoszona jest drogą fekalno-oralną.

#dzieńdobryWP

#dziejesienazywo: Choroba Hashimoto u dzieci (WIDEO)

#dziejesienazywo: Choroba Hashimoto u dzieci (WIDEO) Odtwórz wideo

Zaburzenia tarczycy występują nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci. Mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Zakłócają naukę, regenerację organizmu, a nawet wzrost. Dlatego tak ważne jest jest to, by jak najwcześniej zwrócić uwagę na niepokojące...

Hemoroidy – przyczyny, objawy, leczenie

Czym jest choroba hemoroidalna? (WIDEO)

Czym jest choroba hemoroidalna? (WIDEO) Odtwórz wideo

Czym jest choroba hemoroidalna? Hemoroidy to sploty naczyniowe znajdujące się w kanale odbytu, na głębokości ok. 3-4 cm. Tego typu guzki krwawnicowe (...) ma każdy człowiek. Ich zadaniem jest uszczelnienie przed spontanicznym oddawaniem...

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) - etiologia, objawy, leczenie

Choroba afektywna dwubiegunowa: depresja (WIDEO)

Choroba afektywna dwubiegunowa: depresja (WIDEO) Odtwórz wideo

Choroba afektywna dwubiegunowa to rodzaj zaburzenia psychicznego, które charakteryzuje się wahaniem nastrojów - od depresji po manię. Przebieg (...) choroby zależy od rodzaju zaburzenia, ma różny charakter i ulega remisji....