Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Marcin Buczek

Choroby prostaty a drogi moczowe

Avatar placeholder
21.07.2021 16:08
Choroby prostaty a drogi moczowe
Choroby prostaty a drogi moczowe (123RF)

Powiększenie gruczołu krokowego, czy to z powodu łagodnego rozrostu, czy też raka, powoduje uciśnięcie początkowego odcinka cewki moczowej. Jest to przyczyną utrudnienia odpływu moczu z pęcherza moczowego. Z tym właśnie związana jest większość dolegliwości, na które uskarżają się mężczyźni.

spis treści

1. Trudności w oddawaniu moczu w chorobach prostaty

Trzeba pamiętać, że już nawet niewielkie powiększenie się gruczołu może powodować kłopoty podczas oddawania moczu. Pierwszym objawem choroby jest najczęściej konieczność oddawania moczu w nocy (nykturia), później dołączają kłopoty z oddawaniem moczu (mikcja) w ciągu dnia.

Pacjenci skarżą się na trudność z rozpoczęciem mikcji, słaby strumień moczu czy uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza i konieczność częstszego oddawania moczu niż dawniej. Na początku mięśnie odpowiedzialne za opróżnianie pęcherza radzą sobie z przeszkodą, jednak z czasem stają się coraz słabsze i nie pełnią prawidłowo swojej funkcji. W miarę postępu choroby pęcherz staje się na tyle niewydolny, że dochodzi do zalegania moczu w pęcherzu. Zalegający mocz przyczynia się do rozwoju bakterii i nawracających, trudnych w leczeniu zakażeń układu moczowego.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Współistnienie nawracających zakażeń i zalegania moczu w pęcherzu często prowadzi do rozwoju kamicy pęcherza moczowego, która nasila i tak już dokuczliwe objawy. Proces ten może ostatecznie prowadzić do uszkodzenia nerek i ich niewydolności.

Najczęściej ostatecznym stadium trudności z oddawaniem moczu jest całkowite zaciśnięcie cewki moczowej przez powiększający się gruczoł krokowy, co stwarza konieczność wprowadzenia i pozostawienia w pęcherzu cewnika umożliwiającego sprawny odpływ moczu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zapalenie pęcherza moczowego i ostre zatrzymanie moczu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze