Trwa ładowanie...

Choroby tętnic obwodowych

Choroby tętnic obwodowych jest to grupa schorzeń naczyń tętniczych ciała, z wykluczeniem tętnic wieńcowych, łuku aorty i tętnic mózgowych. Choroby te przebiegają ze zwężeniem lub całkowitą niedrożnością tętnic obwodowych i spowodowane są przez miażdżycę, stany zapalne tętnic, zakrzepy lub zatory.

Czynnikami ryzyka chorób tętnic są zatem: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość, hiperlipidemia i palenie papierosów. Najczęstszymi objawami takich zaburzeń są: chromanie przestankowe (czyli bolesność kończyn podczas wysiłku), zimne kończyny, zaniki mięśniowe, owrzodzenia skóry. Często dolegliwości te pojawiają się późno, a początkowo przebieg jest zupełnie bezobjawowy.

Diagnostyka chorób tętnic opiera się głównie na badaniach obrazowych takich jak USG Doppler oraz badania angiograficzne za pomocą tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby, początkowo jest to leczenie zachowawcze ‒ farmakologiczne, później różne techniki zabiegowe (embolektomia, angioplastyka, by-passy), w skrajnych przypadkach amputacja kończyny.

spis treści

  Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

  Lek. Magdalena Pikul
  Następny artykuł: Opis zabiegu
  Choroby tętnic obwodowych
  Choroby tętnic obwodowych
  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza