Choroby tętnic obwodowych
Choroby tętnic obwodowych jest to grupa schorzeń naczyń tętniczych ciała, z wykluczeniem tętnic wieńcowych, łuku aorty i tętnic mózgowych. Choroby te przebiegają ze zwężeniem lub całkowitą niedrożnością tętnic obwodowych i spowodowane są przez miażdżycę, stany zapalne tętnic, zakrzepy lub zatory.
Czynnikami ryzyka chorób tętnic są zatem: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość, hiperlipidemia i palenie papierosów. Najczęstszymi objawami takich zaburzeń są: chromanie przestankowe (czyli bolesność kończyn podczas wysiłku), zimne kończyny, zaniki mięśniowe, owrzodzenia skóry. Często dolegliwości te pojawiają się późno, a początkowo przebieg jest zupełnie bezobjawowy.
Diagnostyka chorób tętnic opiera się głównie na badaniach obrazowych takich jak USG Doppler oraz badania angiograficzne za pomocą tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego.
Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby, początkowo jest to leczenie zachowawcze ‒ farmakologiczne, później różne techniki zabiegowe (embolektomia, angioplastyka, by-passy), w skrajnych przypadkach amputacja kończyny.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.