Choroby wywoływane przez palenie tytoniu

Palenie tytoniu powoduje wiele bardzo poważnych chorób, szczególnie chorób nowotworowych, układu oddechowego i układu krwionośnego...

Powszechnie znane choroby wywołane paleniem tytoniu

Zobacz film: "Ile papierosów szkodzi?"

Wiadomo również, że palenie tytoniu jest przyczyną 90 proc. wszystkich przypadków nowotworów płuc.

Inne choroby związane z paleniem

Obecnie wiadomo także, że uzależnienie od nikotyny może powodować kataraktę, zapalenie płuc i tętniaka aorty.

Palenie w poważny sposób wpływa również na układ rozrodczy. Może powodować poronienia, przedwczesne porody, niską wagę dziecka, nagłą śmierć noworodka i niektóre choroby dziecięce, takie jak np. ADHD. Noworodki palących matek ważą średnio 200 gramów mniej niż dzieci matek niepalących.

Co więcej, nie tylko osoby palące są narażone na zgubne skutki nikotyny. Miliony osób, w tym połowa dzieci na świecie, są narażone na dym papierosowy. Zjawisko to określa się jako bierne palenie. Istnieją badania, które dowodzą związki między paleniem biernym a wzrostem ryzyka chorób układu krwionośnego, raka płuc i innych nowotworów, astmy i innych chorób dróg oddechowych u osób dorosłych oraz astmy i innych chorób dróg oddechowych, zapalenia ucha i nagłej śmierci łóżeczkowej u dzieci.

Oprócz chorób wywoływanych przez czynne i bierne palenie tytoniu, uzależnienie od nikotyny jest samo w sobie jednostką chorobową uznaną przez Międzynarodową Klasyfikację Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 (ang. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems), jako choroba przewlekła, której często towarzyszą nawroty, uzależnienie od tytoniu. Wymaga odpowiedniego leczenia.

Rzucanie palenia

Rzucanie palenia nie jest rzeczą prostą i powinno być nadzorowane przez specjalistę, szczególnie gdy uzależnienie od tytoniu jest długotrwałe lub osoba rzucająca nałóg często podejmuje próby odstawienia papierosów i równie często do nich wraca. Zerwanie z nałogiem jest dodatkowo utrudnione, gdy równocześnie występuje uzależnienie fizyczne i psychiczne. Istnieją różne metody pozwalające zwalczyć oba typy uzależnienia.

Rzucenie palenia w każdym momencie życia stopniowo obniża poziom ryzyka chorób serca, układu oddechowego i nowotworów, a po kilku latach nawet całkowicie wyrównuje go z osobami, które nigdy nie paliły. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze podjęcie kroków zmierzających do zwalczenia tego śmiercionośnego nałogu, w trosce o zdrowie własne i swoich bliskich.

Komentarze (5)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Uzależnienie od papierosów
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Uzależnienie od papierosów
Uzależnienie od papierosów

Młoda palaczka

Młoda palaczka

Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną zgonów w krajach europejskich.

Uzależnienie od papierosów

Rzucenie nałogu palenia

Rzucenie nałogu palenia

Zerwanie z uzależnieniem nikotynowym Zerwanie z nałogiem nie jest proste, ale siła woli i wytrwałość, a także specjalne środki wspomagające, z pewnością sprawią, że proces rzucania palenia zakończy się powodzeniem.

Uzależnienie od papierosów

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO)

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO) Odtwórz wideo

więc jest uświadamianie młodym ludziom, jakie skutki niesie za sobą palenie papierosów. Osoby, które już się uzależniły, najprawdopodobniej wiedzę (...) o szkodliwości papierosów odrzucą, ewentualnie...

Uzależnienie od papierosów

Nałóg nikotynowy u młodzieży

Nałóg nikotynowy u młodzieży

Badacze odkryli niepokojącą zależność: im większe uzależnienie młodego człowieka od nikotyny, tym mniej aktywna kora przedczołowa.

Uzależnienie od papierosów

Bierne palenie

Bierne palenie

Bierne palenie jest równie niezdrowe, jak aktywne. Najczęstsze konsekwencje zdrowotne palenia to choroby serca.

Uzależnienie od papierosów

Przykazania byłego palacza

Przykazania byłego palacza

Pragniesz pozbyć się nałogu palenia papierosów, ale nie masz wystarczającej motywacji? Przeczytaj nasze rady, dzięki którym przetrwasz pierwsze (...) chwile bez papierosa. 1. Zaplanuj, kiedy dokładnie rzucasz palenie. ...

Uzależnienie od papierosów

Sposoby na rzucenie palenia

Sposoby na rzucenie palenia

Polacy uzależnieni od nikotyny Jak podaje Eurobarometr (sondaże na zlecenie Parlamentu Europejskiego), 26 proc. Polaków pali papierosy (...) papierosów umiera na świecie ok. 6 mln ludzi, z czego 600...