Choroby wywoływane przez palenie tytoniu
Palenie tytoniu powoduje wiele bardzo poważnych chorób, szczególnie chorób nowotworowych, układu oddechowego i układu krwionośnego...
1. Powszechnie znane choroby wywołane paleniem tytoniu
- rak płuc, jamy ustnej, krtani, gardła, przełyku, trzustki, żołądka, nerek, pęcherza moczowego, szyjki macicy i niektóre typy białaczki;
- niewydolność oddechowa, rozedma płuc, ostre zapalenie oskrzeli i ostre infekcje dróg oddechowych;
- udar mózgu, zawał serca, zgorzel (gangrena), tętniak, nadciśnienie i miażdżyca.
Dowiedz się więcej
Wiadomo również, że palenie tytoniu jest przyczyną 90 proc. wszystkich przypadków nowotworów płuc.
2. Inne choroby związane z paleniem
Obecnie wiadomo także, że uzależnienie od nikotyny może powodować kataraktę, zapalenie płuc i tętniaka aorty.
Palenie w poważny sposób wpływa również na układ rozrodczy. Może powodować poronienia, przedwczesne porody, niską wagę dziecka, nagłą śmierć noworodka i niektóre choroby dziecięce, takie jak np. ADHD. Noworodki palących matek ważą średnio 200 gramów mniej niż dzieci matek niepalących.
Co więcej, nie tylko osoby palące są narażone na zgubne skutki nikotyny. Miliony osób, w tym połowa dzieci na świecie, są narażone na dym papierosowy. Zjawisko to określa się jako bierne palenie. Istnieją badania, które dowodzą związki między paleniem biernym a wzrostem ryzyka chorób układu krwionośnego, raka płuc i innych nowotworów, astmy i innych chorób dróg oddechowych u osób dorosłych oraz astmy i innych chorób dróg oddechowych, zapalenia ucha i nagłej śmierci łóżeczkowej u dzieci.
Oprócz chorób wywoływanych przez czynne i bierne palenie tytoniu, uzależnienie od nikotyny jest samo w sobie jednostką chorobową uznaną przez Międzynarodową Klasyfikację Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 (ang. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems), jako choroba przewlekła, której często towarzyszą nawroty, uzależnienie od tytoniu. Wymaga odpowiedniego leczenia.
3. Jak skutecznie rzucić palenie?
Rzucanie palenia nie jest rzeczą prostą i powinno być nadzorowane przez specjalistę, szczególnie gdy uzależnienie od tytoniu jest długotrwałe lub osoba rzucająca nałóg często podejmuje próby odstawienia papierosów i równie często do nich wraca. Zerwanie z nałogiem jest dodatkowo utrudnione, gdy równocześnie występuje uzależnienie fizyczne i psychiczne. Istnieją różne metody pozwalające zwalczyć oba typy uzależnienia.
Rzucenie palenia w każdym momencie życia stopniowo obniża poziom ryzyka chorób serca, układu oddechowego i nowotworów, a po kilku latach nawet całkowicie wyrównuje go z osobami, które nigdy nie paliły. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze podjęcie kroków zmierzających do zwalczenia tego śmiercionośnego nałogu, w trosce o zdrowie własne i swoich bliskich.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.