Trwa ładowanie...

Miażdżyca coraz częściej dotyka młodych. Tak się objawia

Avatar placeholder
Aleksandra Zaborowska 07.11.2024 13:08
Miażdżyca coraz częściej dotyka młodych. Eksperci podają przyczyny
Miażdżyca coraz częściej dotyka młodych. Eksperci podają przyczyny (Getty Images)

Wzrost zachorowań na miażdżycę u coraz młodszych osób rodzi pytania o przyczyny tego zjawiska, ale i skuteczną profilaktykę. Okazuje się, że wystarczy już kilka prostych zmian w stylu życia, żeby znacząc ograniczyć ryzyko.

spis treści

1. Dlaczego młodzi coraz częściej cierpią na miażdżycę?

Miażdżyca, jedna z głównych przyczyn choroby niedokrwiennej serca, dotyka w Polsce około miliona osób, a w Europie odpowiada za ponad 40 proc. zgonów pacjentów przed 75. rokiem życia.

Skąd więc wzrost liczby przypadków u młodszych ludzi, nawet tych prowadzących aktywny tryb życia?

Zobacz film: "Rak prostaty. Historia Stanisława"

Jak wykazują statystyki, miażdżycę coraz częściej diagnozuje się u młodych pacjentów. Główną jej przyczyną jest odkładanie się cholesterolu w tętnicach. Inne czynniki, które decydują to palenie papierosów, picie alkoholu, nadwaga i otyłość, nieprawidłowa dieta czy nadciśnienie tętnicze.

Jednak nie tylko to przyczynia się do rozwoju choroby. Dużą rolę odgrywają także uwarunkowania genetyczne lub schorzenia metaboliczne (cukrzyca, zaburzenia lipidowe).

Dr hab. n. med. Patryk Lipiński, ekspert Fundacji Saventic, zwraca uwagę, że choroby te mogą prowadzić do zaburzeń lipidowych, które sprzyjają powstawaniu miażdżycy niezależnie od stylu życia pacjenta.

2. Tryb życia a ryzyko miażdżycy

Współczesny styl życia wielu młodych osób może sprzyjać rozwojowi miażdżycy. Siedząca praca biurowa, brak regularnej aktywności fizycznej i niewłaściwa dieta prowadzą do odkładania się cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych, co przyspiesza rozwój blaszek miażdżycowych. Codzienny stres również odgrywa niebagatelną rolę – zwiększa poziom kortyzolu, co podnosi ciśnienie krwi, a także może prowadzić do przyrostu masy ciała i uszkodzenia naczyń.

Zmiany miażdżycowe mogą rozwijać się po cichu, przez co łatwo przeoczyć pierwsze symptomy. Warto zwrócić uwagę na ból nóg podczas chodzenia, chroniczne zmęczenie, zaburzenia widzenia, powiększenie wątroby czy podwyższony poziom cholesterolu. Kluczowe są regularne badania, zwłaszcza wśród pacjentów obarczonych genetycznie.

Brak tej witaminy jest bardzo groźny. Może prowadzić do miażdżycy
Brak tej witaminy jest bardzo groźny. Może prowadzić do miażdżycy

Kwas pantotenowy, inaczej witamina B5, jest odpowiedzialna między innymi za prawidłowy poziom cholesterolu

przeczytaj artykuł

3. Jak zmniejszyć ryzyko miażdżycy?

W profilaktyce miażdżycy kluczowa jest zmiana stylu życia. Regularna aktywność fizyczna (minimum 150 minut tygodniowo) może w znaczący sposób poprawić stan serca i układu krwionośnego. Może ona przybierać formę spacerów, joggingu, tańca, pływania czy jazdy na rowerze.

Z kolei dieta powinna obfitować w warzywa, pełnoziarniste produkty, zdrowe tłuszcze i białka, ale i owoce, najlepiej te o niższej zawartości cukru. Ważne jest również ograniczenie tłuszczów nasyconych i przetworzonej żywności.

Rzucenie palenia i unikanie dymu tytoniowego to kolejne kroki, które znacząco zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Palenie prowadzi do zwiększenia ilości blaszek miażdżycowych, dlatego jego eliminacja jest niezwykle korzystna, a właściwie kluczowa dla zdrowia serca.

Nie można także zapomnieć o metodach zwalczania stresu. Choć może się to wydać trywialne, regularna aktywność fizyczna, techniki oddechowe, medytacja czy joga mogą znacząco obniżyć poziom stresu, a co za tym idzie - poprawić zdrowie psychiczne i fizyczne.

Warto pamiętać, że nawet małe zmiany mogą znacząco wpłynąć na zdrowie, zmniejszając również ryzyko innych poważnych chorób poza miażdżycą - chociażby zawału serca czy udaru mózgu.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze