Trwa ładowanie...

Choruje ponad milion Polaków. Co godzinę umiera 16 osób

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
16.06.2023 20:58
Choruje ponad milion Polaków. Objawy to duszności i obrzęki
Choruje ponad milion Polaków. Objawy to duszności i obrzęki (Getty Images)

Szacuje się, że na niewydolność serca cierpi co najmniej 1,2 miliona Polaków. Eksperci wskazują, że liczba chorych z każdym rokiem będzie coraz wyższa ze względu starzenie się naszego społeczeństwa. 88 proc. przypadków to pacjenci powyżej 60. roku życia.

spis treści

1. Niewydolności serca - jakie mogą być objawy?

Schorzenia układu sercowo-naczyniowego od wielu lat stanowią najczęstszą przyczynę zgonów Polaków. Skala problemu jest ogromna - co roku choroba zabija nawet 142 tys. Polaków. Lekarze alarmują - co godzinę umiera w Polsce 16 osób z niewydolność serca.

Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest zdolne dostarczyć odpowiedniej ilości krwi do narządów naszego organizmów - to powoduje zmniejszenie wydolności wysiłkowej. Wczesne objawy choroby często bywają przez pacjentów lekceważone lub są przypisywane innym problemom. To opóźnia diagnozę.

Najczęstsze objawy niewydolności serca:

Zobacz film: "Piosenkarka codziennie walczy o życie"
  • osłabienie, łatwe męczenie się nawet przy niewielkim wysiłku,
  • duszność występująca przy wysiłku, w spoczynku lub w nocy,
  • obrzęki, powiększenie obwodu brzucha i przyrost masy ciała związane z zatrzymywaniem płynów w organizmie,
  • suchy kaszel,
  • utrata masy ciała w zaawansowanej chorobie.
Niewydolność serca prowadzi do upośledzenia przepływu krwi przez inne narządy, takie jak nerki, wątroba
Niewydolność serca prowadzi do upośledzenia przepływu krwi przez inne narządy, takie jak nerki, wątroba (Getty Images)

2. Cichy zabójca

Niewydolność serca najczęściej jest wiązana z przeciążeniem lub uszkodzeniem mięśnia sercowego. Choroba jest konsekwencją stylu życia: złej diety, braku ruchu, używek.

U niewielkiego odsetka pacjentów podłoże może być genetyczne, w większości przypadków do rozwoju niewydolności doprowadza choroba wieńcowa oraz nadciśnienie tętnicze. Jako czynniki ryzyka wymieniane są też: palenie papierosów, cukrzyca, przewlekłe choroby płuc i marskość wątroby.

Eksperci podkreślają, że kluczem jest rozpoznanie, leczenie i zmiana nawyków żywieniowych. W niektórych przypadkach konieczne jest wszczepienie rozrusznika serca. Lekarze ostrzegają, że brak terapii będzie pogłębiał problem. Nieleczona niewydolność serca doprowadza do śmierci połowy chorych w ciągu czterech-pięciu lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze