Choruje ponad milion Polaków. Co godzinę umiera 16 osób
Szacuje się, że na niewydolność serca cierpi co najmniej 1,2 miliona Polaków. Eksperci wskazują, że liczba chorych z każdym rokiem będzie coraz wyższa ze względu starzenie się naszego społeczeństwa. 88 proc. przypadków to pacjenci powyżej 60. roku życia.
1. Niewydolności serca - jakie mogą być objawy?
Schorzenia układu sercowo-naczyniowego od wielu lat stanowią najczęstszą przyczynę zgonów Polaków. Skala problemu jest ogromna - co roku choroba zabija nawet 142 tys. Polaków. Lekarze alarmują - co godzinę umiera w Polsce 16 osób z niewydolność serca.
Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest zdolne dostarczyć odpowiedniej ilości krwi do narządów naszego organizmów - to powoduje zmniejszenie wydolności wysiłkowej. Wczesne objawy choroby często bywają przez pacjentów lekceważone lub są przypisywane innym problemom. To opóźnia diagnozę.
Najczęstsze objawy niewydolności serca:
- osłabienie, łatwe męczenie się nawet przy niewielkim wysiłku,
- duszność występująca przy wysiłku, w spoczynku lub w nocy,
- obrzęki, powiększenie obwodu brzucha i przyrost masy ciała związane z zatrzymywaniem płynów w organizmie,
- suchy kaszel,
- utrata masy ciała w zaawansowanej chorobie.
2. Cichy zabójca
Niewydolność serca najczęściej jest wiązana z przeciążeniem lub uszkodzeniem mięśnia sercowego. Choroba jest konsekwencją stylu życia: złej diety, braku ruchu, używek.
U niewielkiego odsetka pacjentów podłoże może być genetyczne, w większości przypadków do rozwoju niewydolności doprowadza choroba wieńcowa oraz nadciśnienie tętnicze. Jako czynniki ryzyka wymieniane są też: palenie papierosów, cukrzyca, przewlekłe choroby płuc i marskość wątroby.
Eksperci podkreślają, że kluczem jest rozpoznanie, leczenie i zmiana nawyków żywieniowych. W niektórych przypadkach konieczne jest wszczepienie rozrusznika serca. Lekarze ostrzegają, że brak terapii będzie pogłębiał problem. Nieleczona niewydolność serca doprowadza do śmierci połowy chorych w ciągu czterech-pięciu lat.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.