Trwa ładowanie...

Chroni przed zawałem i udarem. Stosuje tylko 40 proc. chorych

 Patrycja Pupiec
06.09.2023 20:29
Aspiryna to tani lek, który może chronić przed ponownym zawałem serca
Aspiryna to tani lek, który może chronić przed ponownym zawałem serca (Getty Images)

Jedynie 40 proc. osób na całym świecie, które przeszły już jeden zawał serca lub udar mózgu, przyjmuje codziennie aspirynę, aby zapobiec drugiemu - donoszą naukowcy z University School of Medicine. Eksperci przypominają, że stosowanie leku przez tę grupę osób, może znacząco zmniejszyć liczbę zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych.

spis treści

1. Aspiryna chroni przed ponownym zawałem i udarem

Choroby serca, w tym zawał serca oraz udar mózgu, są jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Analizy naukowe przeprowadzone jeszcze w poprzednim wieku wykazały, że terapia przeciwpłytkowa może zmniejszać ryzyko drugiego zdarzenia sercowo-naczyniowego o około 25 proc.

Dlatego osobom z grupy ryzyka zaleca się codzienne przyjmowanie aspiryny. Aspiryna to lek łatwo dostępny i stosunkowo tani. Jednak nawet to nie przekonuje osoby narażone do jej regularnego przyjmowania.

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie JAMA przeprowadzone przez naukowców z University School of Medicine w St. Louis oraz University Michigan wykazało, że aspirynę przyjmuje mniej niż połowa chorych.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

- W rzeczywistości wiele osób umiera z powodu powtarzających się ataków. Aspiryna oferuje skuteczną i stosunkowo niedrogą opcję zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia dodatkowych zdarzeń u osób z rozpoznaną chorobą sercowo-naczyniową, a jednak większość osób, które mogłyby odnieść korzyści z codziennego przyjmowania aspiryny, nie przyjmuje jej – wyjaśnia główny autor badania i lekarz Sang Gune Yoo.

Zdaniem doktora Yoo przeprowadzone przez jego zespół badanie może częściowo wyjaśnić, dlaczego ludzie nie przyjmują aspiryny.

W opinii ekspertów istnieje kilka wyjaśnień, w tym zróżnicowana dostępność do opieki medycznej - w niektórych krajach aspiryna jest lekiem, który wymaga recepty.

2. Lek stosuje mniej niż połowa pacjentów

Naukowcy przeanalizowane dane z reprezentatywnych ankiet zdrowotnych z 51 krajów. Ankiety zawierały pytania dotyczące historii chorób sercowo-naczyniowych i stosowania aspiryny. Wzięło w nich udział ponad 125 tys. osób, z czego 10 590 zgłosiło historię chorób układu krążenia.

Specjaliści wykazali, że w krajach o niskich dochodach tylko 16,6 proc. osób, które doświadczyły udaru lub zawału serca, przyjmowało aspirynę, by zapobiec kolejnemu.

W krajach o średnim dochodzie liczba pacjentów wzrosła do 51,1 proc., a w państwach o wysokim dochodzie takich jak Stany Zjednoczone, wynosiła 65 proc.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) za jeden z celów do 2025 roku przyjęła, by co najmniej połowa osób kwalifikujących do stosowania aspiryny przyjmowała ją codziennie.

Do czynników ryzyka zawału serca oraz udaru mózgu zalicza się m.in.:

  • palenie tytoniu,
  • cukrzycę,
  • niezdrową dietę,
  • otyłość,
  • brak ruchu,
  • genetykę,
  • zanieczyszczenie powietrza.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze