Chryzokola – właściwości, zastosowanie i walory zdrowotne
Chryzokola jest kamieniem z gromady krzemianów, który symbolizuje moc żeńskiej energii, obecnej nie tylko u kobiet, ale także u mężczyzn. Jest uznawana za kamień spokoju, wzmacniający akceptację i łagodność, uśmierzający ból i wyciszający negatywne emocje. Co warto niej wiedzieć?
1. Co to jest chryzokola?
Chryzokola to pospolity i szeroko rozpowszechniony minerał z gromady krzemianów. Występuje na terenach Ameryki Północnej i w Meksyku, a także w górach Ural, w Chile i w Izraelu. Tworzy się w skałach metamorficznych, osadowych oraz magmowych. Jej nazwa pochodzi od greckich słów chryzos i kolla, które oznaczają złoto oraz klej.
W ezoteryce chryzokola jest kamieniem przypisanym archetypowej prabogini Ziemi. Mówi się, że kamień emanuje jednocześnie delikatnością i mocą. Uczy, że prawdziwa moc wyraża się poprzez delikatność uczuć.
Chryzokola jest kamieniem, który kojarzy się z mocą żeńskiej energii. To dlatego zalecana jest właśnie kobietom. Ma łagodzić kobiece dolegliwości i objawy różnych chorób oraz pozwalać odzyskać wewnętrzny spokój. Wzmacnia cierpliwość i daje siłę.
Z dobroczynnych właściwości chryzokoli mogą korzystać także mężczyźni. Kamień pomaga tym, którzy chcą być bardziej zrozumiani przez innych, mieć dostęp do wewnętrznej mądrości i wyrażać się w sposób nie tylko spójny, ale i śmiały.
2. Właściwości chryzokoli
Chryzokola najczęściej ma kolor niebieski, zielony lub niebieskozielony. Rzadziej spotyka się ją w odcieniach brązu lub czerni. To zwykle najróżniejsze połączenia niebieskiego i zielonego w różnych odcieniach. Minerał ten swoją wyjątkową fakturę oraz mozaikowe wybarwienie zawdzięcza głównie obecności miedzi oraz innych minerałów, takich jak turkus czy malachit. Jej warianty kolorystyczne mogą się różnić, ponieważ minerał nie posiada ściśle określonego składu chemicznego. Chryzokola nie tworzy kryształów.
Spotyka się ją w skupieniach skrytokrystalicznych lub amorficznych, gdzie wykształca różne formy: nerkowate, sferolityczne, groniaste, naciekowe, kuliste, a także naloty i naskorupienia. Jest minerałem kruchym, półprzeświecającym. Często tworzy mieszaniny z turkusem i malachitem, zawiera domieszki glinu, żelaza, manganu.
3. Zastosowanie minerału
W starożytności minerał był używany jako spoiwo przy łączeniu złota. Wykorzystywano jej żelową postać, którą tworzy wraz krzemionką. Stanowi także rudę miedzi.
Dziś chryzokola jest wykorzystywana głównie jako kamień ozdobny. Dzięki swojej ciekawej i żywej kolorystyce oraz oryginalnym i indywidualnym rysunku jest atrakcyjnym kamieniem przyciągającym wzrok. Wykorzystuje się ją w wielu projektach – nie tylko jubilerskich. Służy do wyrobu drobnej galanterii oraz biżuterii artystycznej. Tworzy się z niej drobne figurki i dekoracyjne przedmioty.
Minerał pięknie wygląda zarówno osadzony w naszyjnikach, jak i pierścionkach, bransoletkach czy kolczykach. Kupując biżuterię z chrazykolą należy jednak uważać na podróbki. Warto pamiętać, że prawdziwy kamień to wydatek nawet kilkuset złotych, w zależności od jakości i wielkości. Nie jest możliwe, by koraliki kosztujące 10 złotych były wykonane z właśnie tego minerału.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Jak odróżnić naturalną chryzokolą od podróbki, czyli kamienia barwionego, stylizowanego na chrazykolę? Podróbki zwykle nienaturalnie błyszczą (zdarza się, że są lakierowane), a ich kolor jest bardzo intensywny.
4. Walory zdrowotne chryzokoli
Chryzokoli przypisuje się wiele właściwości prozdrowotnych i leczniczych. By odczuć jej moc, należy ją nosić w postaci wisiorka lub włożyć do kieszeni lub układać bryłki w domu czy ogrodzie.
Jakie są właściwości zdrowotne chrazykoli? Mówi się, że:
- łagodzi ból gardła,
- wspiera pracę tarczycy,
- reguluje gospodarkę hormonalną, pomaga leczyć zaburzenia miesiączkowania, łagodzi objawy chorób ginekologicznych oraz dolegliwości w okresie miesiączki i menopauzy,
- wspiera system odpornościowy, pomaga wrócić do zdrowia po chorobie,
- wzmacnia wątrobę, poprawia pracę jelit, zapobiega dolegliwościom trawiennym,
- wspiera serce i układ krwionośny,
- poprawia stan skóry i włosów,
- zapobiega nieprawidłowościom w okresie ciąży, ułatwia poród, chroni przed poronieniem,
- zmniejsza nerwowość, łagodzi napięcie i lęki, poprawia nastrój, pomaga w walce z depresją.
Niezależnie od tego, czy chrazykola faktycznie wspiera zdrowie i leczy, warto się nią otaczać. Jest interesująca, atrakcyjna i piękna.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.