Trwa ładowanie...

Chwyt Rauteka - opis, zastosowanie, wykonanie krok po kroku

 Paula Jakubasik
21.06.2021 16:16
Chwyt Rauteka to jedna z czynności pierwszej pomocy medycznej.
Chwyt Rauteka to jedna z czynności pierwszej pomocy medycznej. (123rf)

Chwyt Rauteka jest stosowany w pierwszej pomocy przedmedycznej. Manewr ten pozwala na ewakuację osoby nieprzytomnej w sytuacji zagrożenia życia. Chwyt Rauteka umożliwia między innymi wyniesienie poszkodowanego z płonącego samochodu. Jak wykonać chwyt Rauteka?

spis treści

1. Co to jest chwyt Rauteka?

Chwyt Rauteka to jedna z czynności pierwszej pomocy, które pozwalają na ewakuację osoby poszkodowanej w sytuacji zagrożenia życia. Postępowanie zostało opisane przez instruktora ju jitsu w latach 80. XX wieku i do tej pory cieszy się dużym uznaniem.

Chwyt Rauteka pozwala na samodzielne przeniesienie cięższej od siebie osoby bez użycia siły. Warto mieć na uwadze fakt, że manewr ten może spowodować pogorszenie stanu zdrowia i powinien być wykonywany jedynie w ściśle określonych sytuacjach.

2. Kiedy można użyć chwytu Rauteka?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Chwyt Rauteka jest dozowolony, gdy poszkodowany jest nieprzytomny i znajduje się w sytuacji, która zagraża jego życiu (samochód się pali, pojazd może zsunąć się z wysokości, toksyczne opary itd.).

Kolejnym wskazaniem jest konieczność przeniesienia ofiary wypadku, gdy nie wykazuje podstawowych funkcji życiowych, a nie ma możliwości wykonania masażu serca.

W innej sytuacji poszkodowany powinien być ewakuowany przez służby ratownicze, które wcześniej odpowiednio zabezpieczą jego kręgosłup.

3. Co zrobić przed wykonaniem chwytu Rauteka?

  • ocenić stan poszkodowanego (oddech i tętno),
  • w przypadku braku oznak życia udrożnić drogi oddechowe,
  • zabezpieczyć miejsce wypadku,
  • wezwać pogotowie ratunkowe,
  • zaangażować dodatkową osobę, jeżeli jest to możliwe.

Zobacz także:

4. Jak wykonać chwyt Rauteka?

4.1. Osoba poszkodowana leży

  • kucamy lub klękamy tuż za głową ofiary,
  • wsuwamy ręce pod jej ramiona lub w okolice łopatek,
  • podnosimy ofiarę do pozycji półsiedzącej, podciągamy ją i opieramy o siebie,
  • wsuwamy rękę poszkodowanego pod jego pachę po przeciwnej stronie,
  • wkładamy ręce pod pachy, chwytamy za przedramię i nadgarstek,
  • podnosimy się,
  • podnosimy poszkodowanego,
  • idąc tyłem przenosimy poszkodowanego (inna osoba może unieść nogi).

4.2. Osoba poszkodowana znajduje się w samochodzie

Pierwszym krokiem powinno być zabezpieczenie pojazdu, poprzez wyłączenie silnika, wyjęcie kluczyków ze stacyjki i zaciągnięcie hamulca ręcznego.

Następnie należy odpiąć lub przeciąć pasy bezpieczeństwa i odsunąć do tyłu fotel, na którym siedzi ofiara. Ważne, by upewnić się, że nogi poszkodowanego nie utknęły między pedałami lub innymi elementami.

Ewakuację z samochodu może również utrudnić uraz przedramienia. Następnie ofiarę pochylamy lekko do przodu, jeżeli siedzi po stronie kierowcy to wkładamy prawą rękę za jego plecy pod prawą pachą i łapiemy za lewe przedramię.

Druga ręka powinna przytrzymać żuchwę, by nie doszło do uszkodzenia odcinka szyjnego kręgosłupa. W przypadku poszkodowanego po drugiej stronie auta, należy wszystkie czynności wykonać odwrotnie - lewą ręką sięgnąć aż do prawego przedramienia.

Ostatnim krokiem jest przechylenie poszkodowanego w swoją stronę i wysunięcie z pojazdu, a następnie przeniesienie w bezpieczne miejsce. Po ułożeniu ofiary należy sprawdzić jej czynności życiowe i w przypadku ich braku natychmiast rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze