Trwa ładowanie...

Chwyt Rauteka - opis, zastosowanie, wykonanie krok po kroku

Chwyt Rauteka jest stosowany w pierwszej pomocy przedmedycznej. Manewr ten pozwala na ewakuację osoby nieprzytomnej w sytuacji zagrożenia życia. Chwyt Rauteka umożliwia między innymi wyniesienie poszkodowanego z płonącego samochodu. Jak wykonać chwyt Rauteka?

spis treści

1. Co to jest chwyt Rauteka?

Chwyt Rauteka to jedna z czynności pierwszej pomocy, które pozwalają na ewakuację osoby poszkodowanej w sytuacji zagrożenia życia. Postępowanie zostało opisane przez instruktora ju jitsu w latach 80. XX wieku i do tej pory cieszy się dużym uznaniem.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Chwyt Rauteka pozwala na samodzielne przeniesienie cięższej od siebie osoby bez użycia siły. Warto mieć na uwadze fakt, że manewr ten może spowodować pogorszenie stanu zdrowia i powinien być wykonywany jedynie w ściśle określonych sytuacjach.

2. Kiedy można użyć chwytu Rauteka?

Chwyt Rauteka jest dozowolony, gdy poszkodowany jest nieprzytomny i znajduje się w sytuacji, która zagraża jego życiu (samochód się pali, pojazd może zsunąć się z wysokości, toksyczne opary itd.).

Kolejnym wskazaniem jest konieczność przeniesienia ofiary wypadku, gdy nie wykazuje podstawowych funkcji życiowych, a nie ma możliwości wykonania masażu serca.

W innej sytuacji poszkodowany powinien być ewakuowany przez służby ratownicze, które wcześniej odpowiednio zabezpieczą jego kręgosłup.

3. Co zrobić przed wykonaniem chwytu Rauteka?

 • ocenić stan poszkodowanego (oddech i tętno),
 • w przypadku braku oznak życia udrożnić drogi oddechowe,
 • zabezpieczyć miejsce wypadku,
 • wezwać pogotowie ratunkowe,
 • zaangażować dodatkową osobę, jeżeli jest to możliwe.

Zobacz także:

4. Jak wykonać chwyt Rauteka?

4.1. Osoba poszkodowana leży

 • kucamy lub klękamy tuż za głową ofiary,
 • wsuwamy ręce pod jej ramiona lub w okolice łopatek,
 • podnosimy ofiarę do pozycji półsiedzącej, podciągamy ją i opieramy o siebie,
 • wsuwamy rękę poszkodowanego pod jego pachę po przeciwnej stronie,
 • wkładamy ręce pod pachy, chwytamy za przedramię i nadgarstek,
 • podnosimy się,
 • podnosimy poszkodowanego,
 • idąc tyłem przenosimy poszkodowanego (inna osoba może unieść nogi).

4.2. Osoba poszkodowana znajduje się w samochodzie

Pierwszym krokiem powinno być zabezpieczenie pojazdu, poprzez wyłączenie silnika, wyjęcie kluczyków ze stacyjki i zaciągnięcie hamulca ręcznego.

Następnie należy odpiąć lub przeciąć pasy bezpieczeństwa i odsunąć do tyłu fotel, na którym siedzi ofiara. Ważne, by upewnić się, że nogi poszkodowanego nie utknęły między pedałami lub innymi elementami.

Ewakuację z samochodu może również utrudnić uraz przedramienia. Następnie ofiarę pochylamy lekko do przodu, jeżeli siedzi po stronie kierowcy to wkładamy prawą rękę za jego plecy pod prawą pachą i łapiemy za lewe przedramię.

Druga ręka powinna przytrzymać żuchwę, by nie doszło do uszkodzenia odcinka szyjnego kręgosłupa. W przypadku poszkodowanego po drugiej stronie auta, należy wszystkie czynności wykonać odwrotnie - lewą ręką sięgnąć aż do prawego przedramienia.

Ostatnim krokiem jest przechylenie poszkodowanego w swoją stronę i wysunięcie z pojazdu, a następnie przeniesienie w bezpieczne miejsce. Po ułożeniu ofiary należy sprawdzić jej czynności życiowe i w przypadku ich braku natychmiast rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza