Ciało obce w oku
Pierwsza pomoc – ciało obce w oku może to być ziarenko piasku, rzęsa, opiłki, drobny owad i inne niewielkich rozmiarów elementy, które znajdują się w worku spojówkowym lub w innych częściach oka. Ciała obce w oku to także np. nóż, ołówek, gałąź, drzazga, które wbite są w oko. Postępowanie w przypadku ciała obcego w oku zależy więc od umiejscowienia oraz wielkości ciała obcego. W groźniejszych przypadkach takich urazów oka zawsze potrzebna jest ingerencja lekarska.
1. Jak usunąć niewielkie ciało obce z oka?
Ciało obce, jak ziarenka piasku czy drobny owad, najczęściej umiejscawiają się w worku spojówkowym oka. Wtedy też można wyjąć je w warunkach domowych. Należy jednak pamiętać, aby nigdy nie pocierać oka, co mogłoby pogłębić uszkodzenie oka. Przed przystąpieniem do udzielania pierwszej pomocy należy dokładnie umyć ręce wodą i mydłem. Ciało obce w worku spojówkowym można usunąć, ostrożnie używając patyczka z nawilżonym wodą wacikiem lub też przemyć oko wodą przegotowaną, aż do wypłynięcia ciała obcego. Do przepłukiwania oka można zastosować specjalne aparaty do płukania oka dostępne w aptece lub zwykły kieliszek. Opiłki żelaza mogą jednak wbić się w rogówkę lub w gałkę oczną. Można spróbować przemywać oko wodą przegotowaną, jednak w większości przypadków nie daje to rezultatów. Takie sytuacje wymagają interwencji lekarskiej. Należy więc na oko nałożyć ostrożnie jałowy opatrunek osłaniający, zakrywając całe oko, po czym jak najszybciej zawieźć poszkodowanego do szpitala. W przypadku wbicia ciała obcego w rogówkę pojawia się silny ból oka i obrzęk oka, łzawienie, a także silny niepokój i strach, dlatego można podać poszkodowanemu leki przeciwbólowe i leki uspokajające. Rogówka jest bardzo dobrze unerwioną częścią oka, dlatego też ciało obce usuwane jest przy znieczuleniu miejscowym oka. Usunięcie ciała obcego wykonywane jest za pomocą elektromagnesu, igły lub biomikroskopu. Jeżeli uszkodzenie jest w wielu miejscach, złuszcza się rogówkę, poprzez użycie 70% alkoholu. Ciało w gałce ocznej usuwane jest na drodze operacyjnej.
2. Jak usunąć duże ciało obce z oka?
W przypadku, gdy w oko wbite jest duże ciało obce (np. drzazga), w żadnym wypadku nie wolno go samemu usuwać. Pierwsza pomoc w takich przypadkach polega na unieruchomieniu wbitego elementu w oko i nałożeniu jałowego opatrunku na oko. Obiekt w oku można unieruchomić za pomocą dwóch bandaży takiej samej szerokości. Bandaży po wyciągnięciu z opakowania nie należy rozwijać, lecz przyłożyć po obu stronach ciała obcego, po czym połączyć je ostrożnie plastrem, a najlepiej również za jego pomocą przykleić bandaże do skóry. Przy opatrywaniu nie wolno zmieniać położenia ciała obcego, aby nie pogłębić rany i nie spowodować komplikacji, może dojść bowiem do uszkodzenia nerwów, naczyń krwionośnych, a nawet trwałej utraty wzroku. Należy przewieźć poszkodowanego do szpitala lub wezwać pogotowie ratunkowe.
Gdy do oka dostanie się ciało obce, nie należy tego lekceważyć, ale jak najszybciej zgłosić się do okulisty. Pozwoli to na uniknięcie powikłań, których leczenie przebiega dużo trudniej.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.