Trwa ładowanie...

Ciężkość na żołądku - przyczyny i leczenie

Avatar placeholder
15.06.2023 13:15
Ciężkość na żołądku to nieprzyjemny objaw ze strony układu pokarmowego.
Ciężkość na żołądku to nieprzyjemny objaw ze strony układu pokarmowego. (Adobe Stock)

Ciężkość na żołądku może mieć związek ze zjedzeniem zbyt obfitego posiłku, ale i wskazywać na różne czynnościowe zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak niestrawność czy zespół jelita drażliwego. Co powinno niepokoić?

spis treści

1. Co to jest ciężkość na żołądku?

Ciężkość na żołądku nie jest chorobą. To powszechna przypadłość, którą zna właściwie każdy. Jak ją opisać? Nie jest to ból, a silne uczucie sytości, często graniczące w poczuciem, że brzuch zaraz pęknie.

Wiele osób mówi, że czuje się tak, jakby miało kamień w żołądku. Intensywność wrażenia w dużej mierze zależy od przyczyny, ale i tego, jak wrażliwe są nerwy żołądkowe. Ucisk na żołądek jest jednym z objawów ze strony układu pokarmowego.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Mogą mu towarzyszyć inne symptomy, takie jak zgaga, nudności, odbijanie, wzdęcia, wzmożone oddawanie gazów, nadmierna senność i uczucie zmęczenia, a także skurcze wywołujące ból. W zależności od nasilenia zaburzeń żołądkowo-jelitowych, ale i tego, jak często się pojawiają, mogą jedynie wywoływać dyskomfort, ale i znacząco utrudniać funkcjonowanie.

2. Przyczyny ciężkości w żołądku

Przyczyn ucisku w żołądku może być wiele. Są one zwykle związane z nieodpowiednią dietą, zaburzeniami czynnościowymi (nie wynikającymi z choroby organicznej) lub chorobą organiczną, która obejmuje różne narządy, także te znajdujące się poza przewodem pokarmowym.

Ciężkość na żołądku może być związane z błędami dietetycznymi - posiłkiem zbyt obfitym bądź ciężkostrawnym. Wówczas jest spowodowany nadmiernym rozszerzaniem się ścianki żołądka z powodu dużej ilości przyjętego pokarmu. Zdarza się, że jest konsekwencją jedzenia w pośpiechu, co powoduje połykanie zbyt dużych ilości powietrza i przyczynia się do zwiększenia ilości gazów w brzuchu.

Jeśli uczucie ciężkości na żołądku nie pojawia się sporadycznie wskutek wyżej wymienionych okoliczności, a dokucza często, przewlekle bądź stale, może wskazywać na zaburzenie czynnościowe, takie jak:

Ucisk żołądka może wywołać także niestrawność czy zaparcie. Nie bez znaczenia są zaburzenia odżywiania, zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) czy ciąża.

Za ciężkość na żołądku mogą także odpowiadać także choroby organiczne. To:

3. Ciężkość na żołądku — leczenie

W większości przypadków ucisk w żołądku nie stanowi powodu do niepokoju, a objaw samoistnie znika po pewnym czasie. Dzieje się tak zwłaszcza w sytuacji, gdy ucisk w jamie brzusznej jest związany ze spożyciem zbyt obfitego bądź zbyt ciężkiego posiłku. Dolegliwości wyciszą się po jakimś czasie, gdy pokarm zostanie strawiony.

Alarmujące sygnały to:

  • odczuwanie kłującego bólu,
  • gorączka,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • ból kończyn,
  • czarny stolec,
  • brak stolca przez dłuższy czas,
  • ucisk pojawiający się klika razy w tygodniu.

Leczenie ucisku żołądka różni się w zależności od objawu, charakteru i nasilenia dolegliwości, także objawów towarzyszących. Czasem wystarczy zmiana diety i stylu życia. Innym razem pomogą leki ziołowe i inne domowe sposoby. Zdarza się, że dolegliwości wymagają diagnostyki i wdrożenia leczenia farmakologicznego. Pomocne są różne leki na uczucie pełności w żołądku.

Ciężkość na żołądku - domowe sposoby

Jeśli chodzi o domowe sposoby na ciężkość na żołądku, pomóc może spożywanie pokarmów neutralizujących kwas żołądkowy. To na przykład siemię lniane (kleik), migdały, miód czy dojrzałe banany.

Warto także sięgać po zioła, takie jak mięta, koper włoski, imbir, rumianek, kminek, kolendra, bazylia czy anyż zarówno w formie naparów, jak i preparatów ziołowych ułatwiających trawienie.

Swoich zwolenników ma wypijanie mocnej, gorzkiej czarnej herbaty lub rozpuszczonej w wodzie sody oczyszczonej albo spożywanie przed snem wody z cytryną lub imbirem.

W przypadku uczucia ucisku żołądka pomocne jest leżenie w wygodnej pozycji i przyłożenie ciepłego termoforu. Zaleca się także zdjęcie zbyt ciasnych ubrań i paska, które uciskając brzuch. Jeśli pomimo stosowania odpowiedniej diety objawy utrzymują się lub są coraz bardziej uciążliwe, wskazana jest wizyta u lekarza.

4. Jak zapobiegać ciężkości na żołądku?

Aby unikać nieprzyjemnego uczucia ciężkości na żołądku, warto zmienić swoje przyzwyczajenia i unikać błędów dietetycznych. Co to znaczy? Posiłki powinno się spożywać powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Należy także ograniczyć mówienie w trakcie posiłku, które sprzyja to połykaniu powietrza.

Kluczowa jest zmiana diety, przede wszystkim wykluczenie słodyczy, tłustych mięs i produktów odzwierzęcych oraz ciężkostrawnych węglowodanów i produktów powodujących wzdęcia na korzyść warzyw i owoców. Warto pamiętać, ze zdrowsze jest gotowanie na parze niż spożywanie dań smażonych.

Pomóc może zmiana nawyków żywieniowych, na przykład jedzenie niewielkich posiłków o regularnych porach (powinno to być 5 posiłków dziennie: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja).

Ważne, by jedzenie przeżuwać i jeść powoli. Nie powinno się jeść kolacji zbyt późno, bezpośrednio przed pójściem spać. Nie mniej istotne jest niepopijanie jedzenia, ograniczenie spożycia napojów gazowanych, zwłaszcza słodzonych czy kawy oraz alkoholu, który nasila nieprzyjemne objawy.

Ważne jest również dbanie o higieniczny tryb życia: unikanie stresu, wysypianie się i dbanie o bycie aktywnym fizycznie, dbanie o czas na regenerację i relaks (uczucie ciężkości na żołądku może być związane z gorszym trawieniem, co z kolei jest skutkiem przewlekłego stresu, który niekorzystnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego).

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze