Cinnarizinum - skład, działanie, wskazania, możliwe skutki uboczne
Cinnarizinum to lek stosowany w leczeniu schorzeń układu krwionośnego. Wydawany jest na receptę, a jego dawkowanie zwykle ustala lekarz lub farmaceuta. Pomaga zwiększać przepływ krwi i działa rozkurczowo na mięśnie gładkie w ścianach naczyń krwionośnych. Jak dokładnie działa Cinnarizinum i kiedy warto po niego sięgnąć?
1. Co to jest Cinnarizinum?
Cinnarizinum to lek w formie białych tabletek. Substancją czynną jest tu cynyrazyna, czyli pochodna piperazyny. Wykazuje działanie rozkurczowe i pozytywnie wpływa na przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Lek ten stsowany jest w chorobach układu sercowo-naczyniowego i dysfunkcjach związnych z krążeniem krwi.
2. Jak działa Cinnarizinum?
Cinnarizinum pomaga rozkurczać mięśnie gładkie występujące w ścianach naczyń krwionośnych. Swoje działanie opiera na blokowaniu tzw. kanałów wapniowych, które odpowiadają za skurcze mięśni. Lek hamuje działanie jonów wapnia, dzięki czemu naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, a przepływ krwi znacznie się poprawia.
Lek wpływa przede wszystkim na mięśnie gładkie naczyń obecnych w siatkówce oka, a także ucha wewnętrznego, ale może być stosowany także na inne części układu krwionośnego. Poza działaniem rozkurczowym, Cinnarizinum działa także uspokajająco, może być stosowany jako środek przeciwalergiczny lub przeciwwymiotny.
3. Kiedy stosować Cinnarizinum?
Najczęściej wskazaniem do stosowania leku Cinnarizinum jest:
- zespół Raynauda
- dysfunkcje krążenia obwodowego
- zaburzenia funkcjonowania błędnika
- szumy uszne
- zawroty głowy i towarzyszące im nudności
- zespół Meniere'a
- choroba lokomocyjna
- oczopląs
- słabe ukrwienie siatkówki oka
- zaburzenia układu kręgowo-podstawnego.
3.1. Przeciwwskazania
Cinnarizinum nie może być stosowany szczególnie w sytuacji, kiedy w przeszłości stwierdzono uczulenie na którykolwiek składnik leku - czynny lub pomocniczy. Dodatkowo przeciwwskazaniami do stosowania Cinnarizinum są:
- choroba Parkinsona
- nietolerancja laktozy i cukrów
- niedociśnienie tętnicze
- jaskra
- nadczynność tarczycy
- łagodny przerost prostaty
- porfiria
- padaczka
Należy także poinformować lekarza o wszystkich schorzeniach układu sercowo-naczyniowego oraz o przyjmowanych lekach.
4. Dawkowanie Cinnarizinum
Dawkowanie leku Cinnarizinum uzależnione jest o schorzenia, z jakim preparat ma sobie poradzić. Zwykle zaleca się przyjmowanie 3 tabletek dziennie, najlepiej o stałych porach. Niekiedy lekarz podejmuje decyzję o zastosowaniu tzw. dawki uderzającej, czyli podwojonej. Taka terapia trwa kilka dni i ma na celu nasycenie mózgu odpowiednią dawką leku, co może zwiększyć skuteczność leczenia.
W przypadku choroby lokomocyjnej należy przyjąć jedną tabletkę mniej więcej dwie godziny przed planowaną podróżą. Kolejne dawki można przyjmować co 8 godzin, jeśli trasa jest długa, a nudności powrócą.
Najlepiej przyjmować Cinnarizinum po posiłku, ponieważ lek może powodować niewielki dyskomfort w żołądku. Terapia nie powinna trwać dłużej niż 3 miesiące.
5. Możliwe działania niepożądane
Wśród skutków ubocznych stosowania leku Cinnarizinum najczęściej wymienia się:
- suchość w jamie ustnej
- zwiększony apetyt
- senność
- bóle głowy
- spadek nastroju
- spadek koncentracji
- nadmierne pocenie
Czasem po długotrwałym stosowaniu Cinnarizinum moż wystąpić żółtaczka cholestatyczna.
5.1. Środki ostrożności
Szczególną ostrożność należy zachować u osób, które mają problemy z wydolnością nerek lub wątroby. W takiej sytuacji należy pozostać pod stałą opieką lekarza i informować go o wszystkich dolegliwościach. Wśród substancji pomocniczych znajduje się laktoza oraz fruktoza - osoby z nietolerancją lub chorobami żołądka powinny przed sięgnięciem po lek skonsultować się z lekarzem.
Podczas stosowania leku Cinnarizinum nie powinno się prowadzić pojazdów i maszyn. Lek może powodować senność, obniżać koncentrację i zwiększać czas reakcji.
5.2. Cinnarizinum a interakcje
Cinnarizinum może wchodzić w niepożądane reakcje z niektórymi lekami, szczególnie tymi, któe wpływają na ośrodkowy układ nerwowy. Nie należy łączyć go z tzw. trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, czyli np. benzodiazepinami.
Leku Cinnarizinum nie należy łączyć także z alkoholem. Należy unikać jego spożywania przez cały okres leczenia, a także kilka dni po przyjęciu ostatniej tabletki.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.