Trwa ładowanie...

Clotrimazolum – czym jest, na co działa i jak go stosować

 Kinga Olchowy
25.03.2021 15:06
Krem Clotrimazolum jest lekiem stosowanym w terapii grzybicy skóry
Krem Clotrimazolum jest lekiem stosowanym w terapii grzybicy skóry (123rf.com)

Clotrimazolum to lek stosowany w przypadku zaburzeń dermatologicznych oraz zmian skórnych występujących między innymi w okolicach płciowych. Pomimo higieny miejsc intymnych może dojść do ich zakażenia oraz rozwoju bakterii na skórze. Jest o sytuacja dosyć nieprzyjemna oraz krępująca. Można zastosować preparaty, które zahamują rozwój zakażenia i wyleczą zarażone miejsce. Jednym z takich leków jest Clotrimazolum. Poniżej przedstawiamy jego specyfikę, skład preparatu, działanie oraz skutki uboczne jakie może wywołać.

spis treści

1. Co to jest Clotrimazolum

Krem Clotrimazolum jest lekiem stosowanym w terapii grzybicy skóry, tj. rąk, stóp, tułowia, nóg. Dodatkowo preparat Clotrimazolum jest stosowany w przypadku drożdżyc skóry wywołanej przez dermatofity, drożdżaki, pleśniaki i inne gatunki grzybów.

Działanie Clotrimazolum jest wykorzystywane również w leczeniu kandydozy skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych w postaci warg sromowych, napletka, żołędzi prącia. Preparat stosuje się także w przypadkach kandydozy pochwy, w tym zakażenia wywołanego przez drobnoustroje odporne na nystatynę, a także w objawach łupieżu pstrego.

2. Kiedy i jak stosować Clotrimazolum

Zobacz film: "Problemy skórne mogą być objawem poważnych chorób. Nie bagatelizuj"

Lek przeznaczony jest do stosowania w wypadku zaistnienia grzybiczych zapaleń skóry rąk i stóp, tułowia, podudzi oraz kończyn dolnych. Ponadto stosuje się go w leczeniu łupieżu pstrego oraz drożdżakowych zakażeń skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych. Clotrimazolum ma postać maści, którą nanosi się na chore miejsce od 2 do 4 razy na dobę.

Maść należy lekko wmasować w skórę. Okres stosowania powienien trwać od 2 do 4 tygodni. Jeśli objawy grzybicy nie ustępują po 2 tygodniach w przypadku podudzi i po 4 tygodniach w pozostałych grzybicach skóry lub grzybicy stóp, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu dokładnego zdiagnozowania przypadłości. Clotrimazolum jest lekiem, który można nabyć bez recepty.

Swędzenie skóry – co może oznaczać?
Swędzenie skóry – co może oznaczać? [7 zdjęć]

Swędzenie skóry to uciążliwa dolegliwość. Choć sama w sobie nie jest jednostką chorobową, świadczyć

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania do stosowania Clotrimazolum

Jedynymi przeciwwskazaniami do stosowania clotrimazolu jest nadwrażliwość lub uczulenie na którykolwiek składnik leku. Nie zaleca się także, aby kobiety w ciąży samodzielnie i bez konsultacji z lekarzem stosowały clotrimazolum. Nie należy stosować także leku w okresie karmienia piersią. Dopochwowe stosowanie clotrimazolum w II oraz III trymestrze ciąży nie stanowi żadnego zagrożenia dla kobiety oraz dla płodu.

4. Skład Clotrimazolu

Skład Clotrimazolum to głównie substancja czynna o nazwie klotrimazol. Mechanizm działania klotrimazolu polega na hamowaniu syntezy ergosterolu - niezbędnego składnika błony komórkowej grzybów. Jego niedobór prowadzi do zaburzeń funkcji błony, zwiększenia przepuszczalności i w konsekwencji śmierci komórki.

Lek stosowany miejscowo w niewielkim stopniu wchłania się z błon śluzowych. Minimalnie wchłania się przez skórę, a dalej przenika do głębszych warstw naskórka. Po wchłonięciu lek jest metabolizowany w wątrobie i wydalany przez nerki.

Substancje pomocnicze Clotrimazolum to alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, palmitynian cetylu, oktylododekanol, polysorbat 60, stearynian sorbitanu, woda oczyszczona.

5. Skutki uboczne Clotrimazolum

Skutki uboczne Clotrimazolum wywołuje w przypadku uczulenia organizmu na którykolwiek składnik leku. Zdecydowanie lek nie powinien być stosowany u noworodków oraz osób chorych na ostrą niewydolność nerek.

Clotrimazolum może w trakcie miejscowego użycia wywołać objawy w postaci podrażnienia rumień, obrzęk, pryszcze, swędzenie, pokrzywka, złuszczanie naskórka. Tego typu reakcje są podstawą do przerwania terapii, konsultacji z lekarzem oraz zastosowania innego preparatu.

Bardzo rzadko preparat wywołuje u osób stosujących Clotrimazolum miejscowy odczyn alergiczny, pieczenie, świąd, przemijające podrażnienie. Lek nie powoduje upośledzenia sprawność psychofizycznej, zdolności do prowadzenia pojazdów oraz obsługi urządzeń mechanicznych.

Warto wiedzieć:

6. Clotrimazolum a interakcje z innymi lekami

Stosowanie clotrimazolum może osłabiać działanie innych leków przeciwgrzybiczych aplikowanych na skórę. Podczas stosowania leku zaleca się nie używanie środków antykoncepcyjnych wykonanych z lateksu, ponieważ lek powoduje ich uszkodzenie i zmniejszenie skuteczności. Zaleca się zatem, aby przez okres leczenia oraz kilka dni po zakończeniu leczenia stosować inne środki antykoncepcyjne aby uniknąć niechcianej ciąży.

7. Cena, dostępność i opinie o Clotrimazolum

Opinie o Clotrimazolum dostępne na forach poświęconych zdrowiu są pozytywne. Pacjenci chwalą jego przystępną cenę. Preparat łatwo się wsmarowuje nie pozostawia na skórze tłustych plam. Jest również bezwonny. Dodatkowo jest skuteczny w leczeniu drożdżaków i innych zmian naskórka.

Lek Clotrimazolum dostępny jest bez recepty w każdej aptece, kosztuje nie więcej, niż 10 złotych. Można go także zamówić online.

8. Zamienniki Clotrimazolum

Zamienniki Clotrimazolum są dostępne bez recepty niemal w każdej aptece. Mają podobny skład oraz działanie. Najpopularniejsze zamienniki to:

Clotrimazolum GSK tabletki dopochwowe, Canesten, Clotrimazolum GSK, Clotrimazolum Hasco, Clotrimazolum Homeofarm, Clotrimazolum Medana, Clotrimazolum Ziaja, GINEintima ClotriActive, Imazol, Imazol plus, Lotriderm, Seboton, Triderm.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze