Przejdź na WP

Clotrimazolum – działanie, skład, dawkowanie, skutki uboczne, opinie, zamienniki

Clotrimazolum to lek stosowany w przypadku zaburzeń dermatologicznych oraz zmian skórnych występujących w okolicach płciowych. Pomimo higieny miejsc intymnych może dojść do ich zakażenia oraz rozwoju bakterii na skórze. Jest o sytuacja dosyć nieprzyjemna oraz krępująca. Można zastosować preparaty, które zahamują rozwój zakażenia i wyleczą zarażone miejsce. Jednym z takich leków jest Clotrimazolum. Poniżej przedstawiamy jego specyfikę, skład preparatu, działanie oraz skutki uboczne jakie może wywołać.

Zobacz film: "Problemy skórne mogą być objawem poważnych chorób. Nie bagatelizuj"

spis treści

1. Clotrimazolum – działanie

Krem Clotrimazolum jest lekiem stosowanym w terapii grzybicy skóry, tj. rąk, stóp, tułowia, nóg. Dodatkowo preparat Clotrimazolum jest stosowany w przypadku drożdżyc skóry wywołanej przez dermatofity, drożdżaki, pleśniaki i inne gatunki grzybów.

Działanie Clotrimazolum jest wykorzystywane również w leczeniu kandydozy skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych w postaci warg sromowych, napletka, żołędzi prącia. Preparat stosuje się także w przypadkach kandydozy pochwy, w tym zakażenia wywołanego przez drobnoustroje odporne na nystatynę, a także w objawach łupieżu pstrego.

5 dietetycznych rozwiązań zwalczających grzyby Candida
5 dietetycznych rozwiązań zwalczających grzyby Candida [6 zdjęć]

"Candida albicans" jest pasożytniczym grzybem naturalnie występującym w organizmie człowieka, dokładniej...

zobacz galerię

2. Clotrimazolum – skład

Skład Clotrimazolum to głównie substancja czynna o nazwie klotrimazol. Mechanizm działania klotrimazolu polega na hamowaniu syntezy ergosterolu - niezbędnego składnika błony komórkowej grzybów. Jego niedobór prowadzi do zaburzeń funkcji błony, zwiększenia przepuszczalności i w konsekwencji śmierci komórki.

Lek stosowany miejscowo w niewielkim stopniu wchłania się z błon śluzowych. Minimalnie wchłania się przez skórę, a dalej przenika do głębszych warstw naskórka. Po wchłonięciu lek jest metabolizowany w wątrobie i wydalany przez nerki.

Substancje pomocnicze Clotrimazolum to alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, palmitynian cetylu, oktylododekanol, polysorbat 60, stearynian sorbitanu, woda oczyszczona.

3. Clotrimazolum – skutki uboczne

Skutki uboczne Clotrimazolum wywołuje w przypadku uczulenia organizmu na którykolwiek składnik leku. Zdecydowanie lek nie powinien być stosowany u noworodków oraz osób chorych na ostrą niewydolność nerek.

Lek Clotrimazolum może w trakcie miejscowego użycia wywołać objawy w postaci podrażnienia rumień, obrzęk, pryszcze, swędzenie, pokrzywka, złuszczanie naskórka. Tego typu reakcje są podstawą do przerwania terapii, konsultacji z lekarzem oraz zastosowania innego preparatu.

Bardzo rzadko preparat wywołuje u osób stosujących Clotrimazolum miejscowy odczyn alergiczny, pieczenie, świąd, przemijające podrażnienie. Lek nie powoduje upośledzenia sprawność psychofizycznej, zdolności do prowadzenia pojazdów oraz obsługi urządzeń mechanicznych.

Warto wiedzieć:

4. Clotrimazolum – dawkowanie

Dawkowanie Clotrimazolum odbywa się zewnętrznie. Przed zastosowaniem preparatu zakażone miejsce powinno być starannie umyte i osuszone. O ile nie zalecono inaczej Clotrimazolum 1% krem stosuje się 2-3 dziennie rano i wieczorem nakładając cienką warstwę preparatu na chorą skórę i przyległy obszar. Minimalny okres stosowania preparatu wynosi 4 tygodnie nawet w przypadku ustąpienia objawów choroby. Nieprzestrzeganie tego zalecenia grozi nawrotem zakażenia.

Brak poprawy po tym okresie lub zaostrzenie stanu chorobowego jest wskazaniem do powiadomienia lekarza, by przeprowadzić rozpoznanie. Ewentualnie należy zastanowić się nad zmianą preparatu. Terapia zakażeń grzybiczych błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych powinna trwać 1 -2 tygodni.

5. Clotrimazolum – opinie

Opinie o Clotrimazolum dostępne na forach poświęconych zdrowiu są pozytywne. Pacjenci chwalą jego przystępną cenę. Preparat łatwo się wsmarowuje nie pozostawia na skórze tłustych plam. Jest również bezwonny. Dodatkowo jest skuteczny w leczeniu drożdżaków i innych zmian naskórka.

6. Clotrimazolum – zamienniki

Zamienniki Clotrimazolum są dostępne bez recepty niemal w każdej aptece. Mają podobny skład oraz działanie. Najpopularniejsze zamienniki to:

Krem Clotrimazolum jest lekiem stosowanym w terapii grzybicy skóry
Krem Clotrimazolum jest lekiem stosowanym w terapii grzybicy skóry (123rf.com)

Clotrimazolum GSK tabletki dopochwowe, Canesten, Clotrimazolum GSK, Clotrimazolum Hasco, Clotrimazolum Homeofarm, Clotrimazolum Medana, Clotrimazolum Ziaja, GINEintima ClotriActive, Imazol, Imazol plus, Lotriderm, Seboton, Triderm.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy