Trwa ładowanie...

Angiolog - kim jest, co leczy, kiedy warto umówić wizytę

 Kinga Olchowy
04.02.2022 14:57
Angiolog to potocznie lekarz od żył
Angiolog to potocznie lekarz od żył (AdobeStock)

Angiolog to potocznie lekarz od żył. Specjalizuje się w leczeniu wielu dolegliwości. Na przewlekłą niewydolność żylną cierpi coraz więcej osób. Mało kto wie u lekarza, jakiej specjalizacji szukać pomocy z pojawiającymi się na ciele żyłami. Nie tylko chirurdzy naczyniowi i flebologowie zajmują się tą tematyką. Kim jest angiolog i kiedy się do niego zgłosić?

spis treści

1. Lekarz angiolog – czym się zajmuje?

Angiologia to dziedzina nauki, zajmująca się chorobami układu naczyniowego. Angiolog to więc specjalista od żył. Zajmuje się diagnostyką oraz prowadzeniem leczenia osób z chorobami żył, tętnic i naczyń limfatycznych. Konsultacja z lekarzem angiologiem może dotyczyć wielu schorzeń np. Zespołu Raynauda czy ciężko gojących się ran, jednak najczęstszą przypadłością, którą zajmują się angiolodzy, jest przewlekła niewydolność żylna, choroba potocznie znana jako żylaki kończyn dolnych.

Angiologia to rzadka specjalizacja w Polsce. Jest ich zaledwie 160. Natomiast na przewlekłą niewydolność żylną cierpi około 40% polskiego społeczeństwa, czyli aż 15 milionów osób. W Polsce większość pacjentów, która powinna odbyć wizytę u lekarza angiologa, w celu przeprowadzenia diagnostyki, trafia bezpośrednio do takich specjalistów, jak chirurg naczyniowy czy flebolog.

2. Jakie choroby leczy angiolog?

Zobacz film: "Jak uniknąć żylaków?"

Specjalista angiolog zajmuje się przede wszystkim chorobami układu naczyniowego, a więc tętnicami i żyłami. Leczy głównie stany zapalne, uszkodzenia mechaniczne, a także problemy skórne, takie jak żylaki czy pajączki, ale także inne choroby:

  • stopę cukrzycową
  • zakrzepicę
  • obrzęki limfatyczne
  • zatorowość płucną
  • miażdżycę
  • problemy z krążeniem
  • zespoły uciskowe
  • nowotwory układu naczyniowego i krwionośnego

2.1. Żylaki a angiolog

Żylaki to bardzo powszechnie występująca choroba, dlatego też jest przedmiotem dużego zainteresowania angiologów. Najczęściej żylaki objawiają się poprzez uczucie ciężkich nóg i obrzęki. Jeśli choroba nie jest leczona, na skórze pojawiają się pajączki, a z czasem wyraźne, wypukłe żyły.

Wówczas angiolog podejmuje decyzję o sposobie leczenia. Może być to jedynie farmakoterapia, jeśli objawy nie są nasilone. Czasem stosuje się zabieg usuwania żylaków – skleroterapię.

Lekarz leczący żylaki, na podstawie przedstawionych objawów i wyników badań, może stwierdzić, czy zabiegi chirurgiczne są konieczne, czy też wystarczy jedynie stosowanie określonych leków.

2.2. Cukrzyca a angiolog

Niewiele osób wie, że angiolog zajmuje się także osobami chorującymi na cukrzycę. Choroba często atakuje drobne naczynia krwionośne, co może prowadzić do dolegliwości takich jak stopa cukrzycowa. Diabetycy powinni być pod stałą opieką angiologa i kontrolować regularnie kondycję naczyń krwionośnych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Jak wygląda wizyta u angiologa?

Diagnostyka naczyń oparta jest na szczegółowym wywiadzie medycznym, badaniu fizykalnym oraz na badaniu USG Doppler naczyń kończyn dolnych. Kompleksowa diagnostyka pozwala na jednoznaczne określenie jakie zmiany naczyniowe występują u pacjenta oraz na dobranie najskuteczniejszej metody leczenia.

Dobrym wzorem opieki nad chorymi z przewlekłą niewydolnością żylną jest działająca w podwarszawskim Grodzisku Mazowieckim Poradnia chorób naczyń. Pacjent najpierw przechodzi diagnostykę u lekarza angiologa, a następnie, w zależności od postawionej diagnozy, kierowany jest na leczenie zabiegowe u chirurga naczyniowego lub na wizytę u lekarza medycyny estetycznej.

Ponadto, w poradni chorób naczyń, angiolog diagnozuje i leczy zespoły uciskowe, ostre niedokrwienie kończyn, obrzęk limfatyczny, stopę cukrzycową oraz żylną chorobę zakrzepowo-zatorową, w tym zakrzepicę żył głębokich i zatorowość płucną. Specjalista chorób naczyń współpracuje z ginekologiem, pomagając w leczeniu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej i przewlekłej choroby żylnej u ciężarnych.

4. Jakie badania można zrobić u angiologa?

Angiolog najczęściej zleca podstawowe badania krwi, a także szczegółowe badania – angiografię żył oraz koagulogram. Może także zlecić określenie białka CRP, immunoglobuliny oraz sprawdzenie lipidogramu.

Czasem angiolog zaleca także wykonanie prześwietlenia żył poprzez USG zwykłe albo dopplerowskie. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu medycznego angiolog może ocenić, jakie badania na krążenie krwi pacjent powinien wykonać, aby możliwe było szybkie postawienie diagnozy.

5. Jakie zabiegi wykonuje angiolog?

W przypadku stwierdzenia początkowego stadium zaawansowania choroby, w którym wystarczającym postępowaniem jest zamknięcie zmienionych naczynek za pomocą lasera transdermalnego lub ostrzykiwania (skleroterapii) wystarczy krótka wizyta u lekarza medycyny estetycznej.

Natomiast, gdy potwierdzona zostanie zaawansowana choroba naczyń pacjent może skorzystać z klasycznego zabiegu chirurgicznego lub z nowoczesnej metody laserowego leczenia żylaków EVLT (z ang. Endovnous Laser Treatment). Zabieg ten może wykonać tylko chirurg angiolog.

6. Kiedy udać się do angiologa?

Do angiologa warto się wybrać za każdym razem, kiedy pojawią się niepokojące objawy ze strony układu naczyniowego. Może to być ból lub obrzęki, które pojawiają się raz na jakiś czas albo utrzymują przez kilka dni czy tygodni.

Lekarz zajmujący się naczyniami krwionośnymi ma bardzo szeroką wiedzę na temat całego układu naczyniowego i może szybciej rozpoznać różne choroby i dolegliwości, niż lekarze innych specjalizacji.

Do uszkodzenia naczyń krwionośnych może dojść nie tylko na skutek jakiejś jednostki chorobowej, ale np. podczas pobierania krwi, jeśli igła zostanie nieprawidłowo wprowadzona, badanie będzie trwało długo albo pacjent nieświadomie poruszy ręką podczas pobierania.

Objawy, z którymi warto zgłosić się do angiologa, to przede wszystkim:

  • bóle kończyn
  • uczucie ciężkich nóg
  • częste skurcze
  • uczucie ciepła w okolicy żył
  • zimne dłonie i stopy
  • podwyższona temperatura ciała
  • słabo wyczuwalny puls.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze