Co diagnozuje i leczy angiolog?

Angiolog to lekarz specjalizujący się w diagnostyce oraz prowadzeniu leczenia osób z chorobami żył, tętnic i naczyń limfatycznych. Konsultacja z lekarzem angiologiem może dotyczyć wielu schorzeń np. Zespołu Raynauda czy ciężko gojących się ran, jednak najczęstszą przypadłością, którą zajmują się angiolodzy jest przewlekła niewydolność żylna, choroba potocznie znana jako żylaki kończyn dolnych.

Lekarze angiolodzy to rzadka specjalizacja w Polsce. Jest ich zaledwie 160. Natomiast na przewlekłą niewydolność żylną cierpi około 40% polskiego społeczeństwa, czyli aż 15 milionów osób. W Polsce większość pacjentów, która powinna odbyć wizytę u lekarza angiologia, w celu przeprowadzenia diagnostyki, trafia bezpośrednio do chirurga naczyniowego czy flebologa.

Diagnostyka naczyń oparta jest na szczegółowym wywiadzie medycznym, badaniu fizykalnym oraz na badaniu USG Doppler naczyń kończyn dolnych. Kompleksowa diagnostyka pozwala na jednoznaczne określenie jakie zmiany naczyniowe występują u pacjenta oraz na dobranie najskuteczniejszej metody leczenia.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Dobrym wzorem opieki nad chorymi z przewlekłą niewydolnością żylną jest działająca w podwarszawskim Grodzisku Mazowieckim Poradnia chorób naczyń. Pacjent najpierw przechodzi diagnostykę u lekarza angiologa, a następnie, w zależności od postawionej diagnozy, kierowany jest na leczenie zabiegowe u chirurga naczyniowego lub na wizytę u lekarza medycyny estetycznej.

W przypadku stwierdzenia początkowego stadium zaawansowania choroby, w którym wystarczającym postępowaniem jest zamknięcie zmienionych naczynek za pomocą lasera transdermalnego lub ostrzykiwania (skleroterapii) wystarczy krótka wizyta u lekarza medycyny estetycznej. Natomiast, gdy potwierdzona zostanie zaawansowana choroba naczyń pacjent może skorzystać z klasycznego zabiegu chirurgicznego lub z nowoczesnej metody laserowego leczenia żylaków EVLT (z ang. Endovnous Laser Treatment).

Ponadto, w poradni chorób naczyń, angiolog diagnozuje i leczy zespoły uciskowe, ostre niedokrwienie kończyn, obrzęk limfatyczny, stopę cukrzycową oraz żylną chorobę zakrzepowo-zatorową, w tym zakrzepicę żył głębokich i zatorowość płucną. Specjalista chorób naczyń współpracuje z ginekologiem, pomagając w leczeniu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej i przewlekłej choroby żylnej u ciężarnych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy