Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Co ile karmić noworodka?

Co ile karmić niemowlę?
Co ile karmić niemowlę? (Zdjęcie mamy i dziecka / Shutterstock)

Co ile karmić noworodka? Ta kwestia zajmuje wielu początkujących rodziców. Żywienie w pierwszym okresie życia ma bowiem kluczowe znaczenie dla zdrowia oraz prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego tak ważne jest, by maluch był odpowiednio często przykładany do piersi lub karmiony butelką. Jak często powinien jeść noworodek?

spis treści

1. Sposoby karmienia noworodka

Po porodzie świeżo upieczeni rodzice muszą zdecydować, w jaki sposób karmić noworodka. Przez pierwsze miesiące życia, dzieci nie otrzymują pokarmów stałych. Dlatego też ich głównymi źródłami pożywienia są:

  • Mleko matki – uważa się, że jest to pokarm, który najlepiej zaspokaja potrzeby żywieniowe niemowlęcia. Oprócz korzyści żywieniowych zapewnia ono także liczne korzyści zdrowotne, gdyż wspiera dojrzewanie układu odpornościowego dziecka. Co więcej, karmienie piersią zapewnia także maluchowi odpowiedni komfort oraz ukojenie.
  • Mleko modyfikowane – jest alternatywą do pokarmu naturalnego. Produkty zastępujące mleko kobiece mają formułę maksymalnie zbliżoną do mleka matki.

2. Co ile karmić noworodka?

Zobacz film: "Karmienie piersią"

Na częstotliwość karmienia noworodka wpływa kilka czynników. Przede wszystkim istotny jest sposób karmienia. Ważne są także indywidualne potrzeby malucha.

2.1. Co ile karmić noworodka piersią?

W przypadku karmienia piersią zaleca się tzw. karmienie na żądanie. Oznacza to, że karmienie przebiega według potrzeb dziecka, wtedy kiedy sygnalizuje ono, że jest głodne. Z uwagi na to, że noworodki mają bardzo małe brzuszki, najczęściej jedzą mało, ale często.

W pierwszych tygodniach życia zwykle potrzebują być przystawiane do piersi co 1,5-3 godziny (8-12 razy dziennie).

Jak rozpoznać, że dziecko jest głodne?

Noworodek może dawać następujące sygnały, kiedy jest głodny:

  • wkładanie do ust palców, zaciskanie piąstek,
  • szerokie otwieranie buzi,
  • cmokanie, mlaskanie, wzdychanie, skomlenie,
  • poruszanie głową z boku na bok, odwracanie główki (szukanie piersi),
  • wiercenie się, niepokój,
  • wysuwanie języka,
  • marszczenie twarzy, robienie min,
  • płacz (późny objaw).

Płacz jest już późnym objawem łaknienia. Zaleca się jednak, żeby dzieci karmione były wtedy, kiedy wykazują wczesne symptomy głodu.

2.2. Co ile karmić noworodka mlekiem modyfikowanym?

Co ile karmić noworodka butelką z mlekiem modyfikowanym? Mleko modyfikowane należy podawać noworodkom nieco rzadziej niż mleko matki. Ma to związek z tym, że jest ono trawione wolniej. W pierwszych miesiącach życia zaleca się zwykle karmić malucha 5-7 razy w ciągu doby.

Należy pamiętać także o tym, że sugerowana częstotliwość posiłków może różnić się nieco, w zależności od producenta wybranej mieszanki. Dlatego też zaleca się zawsze stosować do wskazań umieszczonych na opakowaniu. W przypadku, gdy pojawiają się wątpliwości co do porcji pokarmu, najlepiej jest skontaktować się z pediatrą.

Więcej o żywieniu dzieci

  • Karmisz piersią? Światowa Organizacja Zdrowia podpowie, kiedy mleko mamy nie wystarczy - czy już znasz ten termin?
  • Twoje dziecko marudzi podczas jedzenia? Woda i spokój - co jeszcze pomoże Ci okiełznać małego niejadka?
  • Brakuje Ci pomysłów na zdrowe posiłki dla dziecka? Poznaj szybkie i zdrowe pomysły na wartościowe śniadanie dla malucha
  • Szukasz zdrowych odpowiedników ulubionych dań? (NIE)tłuste, ale pyszne frytki - jak je przygotować i podać? Zobacz sama
  • Gotujesz, pierzesz, sprzątasz, zmywasz. Czy mama musi być bohaterką? Poznaj znane Super Mamy

3. Co ile karmić noworodka w nocy?

Inną istotną kwestią, która nurtuje wielu młodych rodziców, jest to czy budzić dziecko na karmienie nocne. Otóż w pierwszych tygodniach życia noworodki muszą odzyskać utraconą wagę, dlatego też ważne jest, by były często karmione.

W zależności od sposobu karmienia i potrzeb malucha, przerwy w posiłkach nie powinny być dłuższe niż ok. 3-4 godzin. Noworodki zazwyczaj same budzą się w nocy, kiedy są głodne. Jednak jeśli maluch śpi dłużej, zaleca się delikatne wybudzenie go na karmienie.

W czasie nocnego karmienia warto unikać nadmiernej stymulacji dziecka. Najlepiej ograniczyć hałas, używać delikatnego światła (np. lampki nocnej), tak by dziecko po nakarmieniu mogło spokojnie zasnąć.

4. Jak poznać, że noworodek je wystarczająco?

Jak poznać, czy noworodek rzeczywiście otrzymuje wystarczającą ilość mleka? O ile w przypadku dzieci karmionych butelką łatwo monitorować ilość spożytego pokarmu, o tyle w przypadku karmienia piersią jest to trudne do zmierzenia.

Sygnały, które świadczą o tym, że noworodek otrzymuje wystarczającą ilość mleka matki to m.in.:

  • w czasie karmienia słychać wyraźne dźwięki połykania,
  • po intensywnym ssaniu noworodek nie pobiera pokarmu, nie szuka piersi,
  • dziecko po karmieniu wydaje się być zadowolone (zasypia, spokojnie czuwa),
  • piersi matki po karmieniu stają się bardziej miękkie, kobieta odczuwa "rozluźnienie" piersi,
  • dziecko przybiera na wadze,
  • maluch wypróżnia się odpowiednio często.

5. Objawy niedojadania u noworodka

Głównym i najbardziej oczywistym sygnałem, który wskazuje na to, że dziecko nie dojada, jest brak przyrostu wagi, albo utrata wagi. Innym istotnym sygnałem, który może wskazywać, że noworodek je za mało, jest rzadkie moczenie pieluszki i nieczęste wypróżnianie się. Dziecko może być także niespokojne oraz wykazywać wspomniane już wyżej symptomy głodu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze