Trwa ładowanie...

Co ile karmić niemowlę?

Karmienie piersią dużo rzadziej niż karmienie butelką wywołuje u kobiet wątpliwości na temat: ile karmić niemowlę i ile powinno jeść dziecko. Kiedy mama przygotowuje dziecku mleko modyfikowane, zawsze istnieje pokusa, aby karmić częściej (aby nie płakało) lub więcej (aby na pewno nie było głodne). Mleka modyfikowane dla niemowląt wymagają od mam więcej dyscypliny przy karmieniu, gdyż nie stosuje się wtedy zwykłego karmienia na żądanie i należy zawsze odmierzać odpowiednie porcje.

Zobacz film: "Karmienie piersią"

Więcej o żywieniu dzieci

 • Karmisz piersią? Światowa Organizacja Zdrowia podpowie, kiedy mleko mamy nie wystarczy - czy już znasz ten termin?
 • Twoje dziecko marudzi podczas jedzenia? Woda i spokój - co jeszcze pomoże Ci okiełznać małego niejadka?
 • Brakuje Ci pomysłów na zdrowe posiłki dla dziecka? Poznaj szybkie i zdrowe pomysły na wartościowe śniadanie dla malucha
 • Szukasz zdrowych odpowiedników ulubionych dań? (NIE)tłuste, ale pyszne frytki - jak je przygotować i podać? Zobacz sama
 • Gotujesz, pierzesz, sprzątasz, zmywasz. Czy mama musi być bohaterką? Poznaj znane Super Mamy

1. Mleko modyfikowane a pokarm matki

Na początku życia dziecka karmi się je na żądanie, czyli wtedy, kiedy jest głodne. Jednak nawet jeśli karmisz piersią, nie oznacza to, że musisz dawać dziecku jeść zawsze, kiedy płacze czy jest rozdrażnione. Płacz dziecka może oznaczać także, że maleństwu jest niewygodnie, że chce się przytulić, a nawet, że się po prostu nudzi.

Mleko modyfikowane jest dużo wolniej trawione niż mleko matki. Karmić więc trzeba co 3-4 godziny, aby żołądek dziecka miał czas uporać się ze strawieniem poprzedniej porcji. Możliwości dziecka zwiększają się z czasem, dlatego zmieniają się porcje mleka oraz godziny karmienia.

Mleko modyfikowane wymaga dokładniejszego pilnowania godziny karmienia:

 • pierwszy tydzień: karmienie co 2-3 godziny (jedno karmienie to 30-60 ml);
 • drugi tydzień: karmienie co 3 godziny (jedno karmienie to 60-70 ml);
 • trzeci tydzień: karmienie co 4-3 godziny (jedno karmienie to 80-90 ml);
 • czwarty tydzień: karmienie co 4 godziny (jedno karmienie to 90-110 ml);
 • do piątego miesiąca: 6 karmień na dzień (jedno karmienie to 110-150 ml).

Pamiętaj, że powyższe zalecenia są orientacyjne. Jeśli dziecko raz na jakiś czas zje posiłek później, zje mniej lub więcej, nie ma powodu do niepokoju.

2. Jak karmić niemowlę mlekiem modyfikowanym?

Przestrzegaj kilku zasad, jeśli wybrałaś mleko modyfikowane dla dzieci.

 • Jeśli w ogóle nie karmisz dziecka piersią, wybierz na pierwsze tygodnie życia mleko początkowe dla niemowląt.
 • Uważnie odmierzaj proporcje mieszanki – mleka modyfikowane dla niemowląt mają ściśle określone proporcje, które są odpowiednie dla dziecka; zwiększanie ilości proszku w mieszance może wywołać problemy żołądkowe u dziecka.
 • Przy karmieniu z butelki rób dziecku przerwy na odbicie, jeśli ich potrzebuje. Po chwili możesz karmić dalej.
 • Karm dziecko w podobnej pozycji, jakbyś karmiła je piersią.
 • Jeśli dziecko wypluwa smoczek, wymień go na inny – z mniejszym (gdy dziecko się krztusi) lub większym przepływem (gdy dziecku trudno ssać).
 • Nie karm dziecka na siłę – niech je tyle, ile potrzebuje.

Jeśli niepokoisz się, że dziecko wypija za dużo lub za mało mleka modyfikowanego, zważ je i sprawdź na siatce centylowej, czy waga mieści się w normie. Właściwe karmienie niemowlaka to w końcu podstawa jego prawidłowego rozwoju. Jeśli maluch nie chce jeść, nie zmuszaj go do jedzenia. Zachęcaj, ale z rozsądkiem. Dziecko samo reguluje swoje potrzeby jedzeniowe.

Pamiętaj, że w pierwszych miesiącach życia dziecka ważne jest także karmienie w nocy. Co prawda, jest ono uciążliwe dla rodziców, którzy muszą wstawać, by przyszykować dziecku mieszankę mleczną, ale niezbędne. Regularne karmienie pozwala na właściwy rozwój dziecka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Łapczyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza