Co jest przyczyną mdłości u nastolatków?
Wielu rodziców kilkunastoletnich dzieci z zaskoczeniem stwierdza, że ich pociechy w pewnym wieku odczuwają dziwne, niemające uzasadnienia w stanie zdrowia dolegliwości. Są to przeważnie mdłości, nudności czy zawroty głowy. Badania lekarskie nie wskazują na żadną konkretną przyczynę, a objawy dość często przechodzą same po pewnym czasie. Czy może to mieć związek z układem krążenia, który w tym wieku szybko się rozwija?
1. Jak leczy się mdłości u nastolatków?
Lekarze pediatrzy, do których zazwyczaj trafiają nastolatki z tego rodzaju problemami, nie mają zbyt dużego pola manewru. Badania nie wskazują na żadne konkretne przypadłości, nawet jeśli robi się ich wiele, aby wykluczyć możliwe przyczyny występowania mdłości, zawrotów głowy czy nawet sporadycznych omdleń. Możliwe jest więc jedynie leczenie objawowe, które jednak nie daje przeważnie oczekiwanych rezultatów. Łagodzi jedynie nieco nudności i wymioty, ale w pewnym zakresie one jednak pozostają, sprawiając młodzieży spore problemy w codziennym życiu i nauce. Tymczasem z problemem tym boryka się już niemal jedna czwarta nastolatków w samych Stanach Zjednoczonych, ważne więc jest, aby znaleźć rzeczywistą przyczynę dolegliwości.
2. Czy nudności mogą mieć przyczyny sercowe?
Nie chodzi oczywiście o rozmaite stany emocjonalne, których intensywność i częstość w wieku kilkunastu lat jest bardzo duża. Choć, oczywiście, one także są częstą przyczyną niezbyt dobrego samopoczucia nastolatków – jest to jednak zjawisko typowe dla tego wieku i nie traktuje się go jako stanu chorobowego. Problemem są sytuacje, kiedy nudności czy zawroty głowy występują, choć nie ma ku temu konkretnych i sprawdzalnych przyczyn. No właśnie – czy rzeczywiście nie ma?
Naukowcy z Wake Forest Baptist Medical Center potwierdzili niedawno związek „niewyjaśnionych” mdłości z pracą układu krwionośnego nastolatków. Tego rodzaju tajemnicze dolegliwości występować mogą wówczas, kiedy częstość pracy serca oraz regulacja ciśnienia krwi są nieodpowiednie do aktualnych potrzeb młodego organizmu. Wzrost częstości skurczów mięśnia sercowego z jednoczesnym obniżeniem ciśnienia tętniczego w pozycji stojącej okazuje się często przyczyną właśnie dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale również omdleń czy zawrotów głowy.
Lekarze stwierdzili również, że dolegliwości te szybko ustępują, jeśli leczone są ich pierwotne, sercowe właśnie, zaburzenia. Farmakologiczne wyrównanie pracy serca i obniżonego ciśnieniadawało w badaniach natychmiastową niemal poprawę samopoczucia:
- aż 11 z 17 leczonych tak nastolatków doświadczyło znacznej poprawy;
- dolegliwości zmniejszyły się u nich o co najmniej połowę.
Oczywiście, nie wiadomo na pewno, że jest to jedyna przyczyna nudności i zawrotów głowy. Ważną wskazówką jest jednak to, że objawy te mogą być wywoływane przez nieprawidłową pracę układu krwionośnego. Zamiast więc do lekarza internisty, być może warto zabrać dziecko również do kardiologa.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.