Trwa ładowanie...

Co nauka mówi o elektryzującym spojrzeniu Davida Bowiego?

Avatar placeholder
26.11.2018 10:18
Co nauka mówi o elektryzującym spojrzeniu Davida Bowiego?
Co nauka mówi o elektryzującym spojrzeniu Davida Bowiego? (Zdjęcie reklamy / Shutterstock)

David Bowie miał tyle osobliwych cech wyglądu, że mógłby nimi spokojnie obdzielić kilka gwiazd estrady. Jedną z nich było niezaprzeczalnie hipnotyzujące spojrzenie, które zawdzięczał nietypowej przypadłości.

Wyjątkowy wygląd oczu Davida Bowiego często mylnie przypisuje się heterochronii – to stosunkowo rzadkie zaburzenie u ludzi. Polega na tym, że każda z tęczówek ma wyraźnie inny kolor, np. jedna może być niebieska, a druga brązowa. Jednak to nie dlatego oczy Bowiego różniły się od siebie.

Przypadłość, która dotyczyła legendarnego muzyka, nazywana jest anizokorią i polega na nierówności źrenic.

Jest objawem chorobowym, a nie chorobą samą w sobie. Występuje bardzo rzadko, a jej przyczyny są dość złożone. Z jednej strony – można się z nią urodzić, z drugiej strony – specjaliści wyróżniają szereg powodów występowania anizokorii.

Zobacz film: "Czy można powstrzymać rozwój jaskry?"

Nierówność źrenic może być spowodowana guzem lub ropieniem mózgu, zapaleniem opon mózgowych, migreną, drgawkami, tętniakiem lub krwawieniem wewnątrzczaszkowym.

Istnieją również przypadki, w których nie sposób jest wymienić przyczynę pojawienia się anizokorii. Dodatkowo, u niektórych schorzenie występuje tylko przez pewien czas. Zanika samoistnie, a źrenice wracają do normalnych rozmiarów.

Utrata prawidłowej akomodacji, czyli zwężania się źrenicy przy patrzeniu z bliska, może być przyczyną trudności w czytaniu i powodować u niektórych pacjentów ból w okolicy gałki ocznej oraz bóle głowy.

David Bowie i jego elektryzujące spojrzenie
David Bowie i jego elektryzujące spojrzenie (123 RF)

W przypadku Bowiego źrenica w lewym oku była trwale rozszerzona i nie reagowała na światło, natomiast prawa mogła zwężać się i poszerzać w zależności od naświetlenia. W ten sposób często dochodziło do złudzenia, że jego oczy są innego koloru: lewe oko często wydawało się być ciemne z powodu poszerzonej źrenicy, zwłaszcza w porównaniu z niebieską tęczówką prawego oka.

Ponadto „rozlana” źrenica w lewym oku miała prawdopodobnie większą tendencję do wywoływania efektu czerwonego oka. To często potęgowało wrażenie różnicy w barwie tęczówek muzyka. Efekt czerwonych oczu występuje, kiedy światło wpada przez rozszerzoną źrenicę i odbija się od dna oka, uzyskując czerwone zabarwienie od siatkówki. Wyraźnie widać to na słynnym zdjęciu portretowym Bowiego pt. „Aladdin Sane – Eyes Open” autorstwa Briana Duffy’ego.

Anizokoria nie była u Bowiego wrodzona. Muzyk miał nabawić się jej w wieku 15 lat wskutek bójki z przyjacielem. Podobno przyjaźń na tym nie ucierpiała, za to lewe oko muzyka zmieniło się na zawsze, dodając jego spojrzeniu ekscentryczności, co zresztą idealnie wpisało się w image outsidera i enigmatycznego indywidualisty.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze