Uważaj na to, co pije dziecko!
Ostatnio coraz częściej pojawiają się głosy, że dzieci w żadnym wypadku nie powinny pić napojów energetyzujących. Niewskazane jest także sięganie przez maluchy po napoje dla sportowców, na przykład napoje izotoniczne. Napoje energetyzujące są szczególnie niezdrowe dla dzieci, ponieważ zawierają kofeinę i inne składniki o działaniu stymulującym. Co warto wiedzieć o napojach, które stały się popularne wśród młodszych konsumentów? Jakie argumenty przemawiają za niepodawaniem ich dzieciom?
1. Napoje dla sportowców a napoje energetyzujące
Czym różnią się te napoje? Wbrew pozorom, są to zupełnie różne rodzaje napojów. Napoje dla sportowców zawierają węglowodany, minerały, elektrolity, substancje smakowe oraz kalorie. Mają za zadanie uzupełnić niedobory wody i elektrolitów w organizmie, które powstają na skutek pocenia się podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Dla kontrastu, napoje energetyzujące są bogate w kofeinę i inne substancje o działaniu pobudzającym, takie jak guarana i tauryna. Specjaliści od żywienia są zgodni, że napoje energetyzujące są niewskazane dla dzieci oraz młodzieży i nie powinny być przez nie spożywane, ponieważ niektóre z nich zawierają ponad 100 miligramów kofeiny w opakowaniu. Ze względu na swój skład, napoje energetyzujące mają działanie stymulujące, przy czym nie należy mylić ich z napojami dla sportowców. Warto pamiętać, że nadmiar kofeiny wiąże się ze skutkami ubocznymi. Są to: zwiększone tętno i podwyższone ciśnienie krwi, większe napięcie nerwowe oraz bezsenność.
Kofeina ma działanie uzależniające – nie tylko u dorosłych, ale i u dzieci. Jednak nie tylko napoje energetyzujące mają swoje minusy. Również napoje dla sportowców są niezbyt zdrowe dla maluchów. Większość tego typu napojów jest bardzo kaloryczna, co może przyczyniać się do nadwagi u dzieci oraz do próchnicy. Jedynie dzieci bardzo aktywne fizycznie, na przykład uprawiające sport, powinny od czasu do czasu sięgać po napoje dla sportowców. W żadnym wypadku nie należy ich traktować jako stały dodatek do drugiego śniadania. Dużo lepszym wyborem jest woda mineralna.
2. Jak zachęcić dzieci do picia zdrowych napojów?
Przede wszystkim należy szczerze porozmawiać z dzieckiem i wytłumaczyć mu, dlaczego nie chcecie, by spożywało napoje energetyzujące i napoje dla sportowców. Należy być przy tym konsekwentnym. Jeśli ustaliliście, jakie napoje są dozwolone u was w domu, nie wolno robić odstępstw od tych reguł pod wpływem impulsu. Nie róbcie wyjątku także dla siebie. Jako świadomi rodzice sami też zrezygnujcie z napojów energetyzujących i napojów dla sportowców, jeśli prowadzicie mało aktywny tryb życia. Wprowadzanie zakazów jest bardziej skuteczne, jeśli rodzice są wzorem dla dzieci. Jeżeli rodzic ćwiczy bardzo intensywnie i sięga po napoje dla sportowców – nie ma w tym nic złego. Racjonalne podejście do tego typu napojów może wówczas przekazać dziecku. Jednak nie każda aktywność fizyczna wymaga wsparcia organizmu napojami dla sportowców. Mecz piłki nożnej trwa ponad godzinę, ale nie wymaga tyle wysiłku, co intensywne ćwiczenia na siłowni. Może się okazać, że wypity po treningu napój dla sportowców będzie miał tyle samo kalorii, ile właśnie spaliliśmy podczas ćwiczeń. W związku z tym dietetycy zalecają, by szklanka napoju zawierała najwyżej 10 kalorii.
Żaden odpowiedzialny rodzic nie podałby swojemu dziecku filiżanki kawy. Z drugiej jednak strony, wielu rodziców przymyka oko na spożywanie przez ich dzieci napojów energetyzujących. Jest to jednak duży błąd. Mniej niebezpieczne są napoje dla sportowców, ale również w ich przypadku należy zachować ostrożność w podawaniu ich swoim dzieciom.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.