Przejdź na WP

Gazy jelitowe - przyczyny i sposoby na wzdęcia brzucha

Gazy jelitowe powodują przykre uczucie pełności i rozpierania w jamie brzusznej. Kiedy brzuch jest wzdęty, w talii przybywa kilka centymetrów, a ubranie staje się zbyt ciasne. Obok bólów brzucha i zaparć, wzdęcia należą do najczęstszych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Czasem towarzyszą im skurcze jelit lub bolesne kolki. Kłopotliwym objawem wzdęć brzucha są gazy jelitowe. Jak zatem zapobiegać wzdęciom? Czy istnieją skuteczne sposoby na ich zwalczenie?

Zobacz film: "Koniec ze wzdęciami. Zobacz, jak przygotować rośliny strączkowe"

spis treści

1. Gazy jelitowe - przyczyny wzdęć brzucha

Aby trawienie pokarmu przebiegało właściwie, konieczna jest sprawna praca całego układu pokarmowego. Potrzebny jest właściwy skład soków trawiennych, czyli obecność wszystkich niezbędnych do trawienia enzymów. Brak w jelicie odpowiedniej ilości laktazy (enzym, który trawi laktozęcukier obecny m.in. w mleku i produktach mlecznych) powoduje, że laktoza ulega fermentacji, co wiąże się ze wzrostem ciśnienia gazów jelitowych w pewnych odcinkach jelita. Duże znaczenie ma również odpowiedni transport pokarmu. Jeżeli treść pokarmowa przesuwa się zbyt szybko, pokarm nie jest dokładnie trawiony. Z kolei zbyt wolne tempo pasażu powoduje zaleganie treści pokarmowej i jej fermentację w jelitach. W wyniku tego procesu wytwarzane są w nadmiernej ilości gazy jelitowe. Przyczyną gromadzenia się gazów jelitowych może być także połykanie powietrza w czasie szybkiego jedzenia, picia i rozmowy. Czasami za wzdęcia odpowiada również zwiększone wydzielanie śliny, np. u osób żujących gumę. Wzdęcia mogą być również spowodowane lękiem psychicznym lub nadmierną ilością stresu. Powietrze zalega w żołądku, skąd wydalane jest na zewnątrz w postaci odbijania. Część powietrza przechodzi jednak dalej, do jelit tworząc gazy jelitowe.

Przy problemach ze wzdęciami głównie powinniśmy przestrzegać zasady regularności posiłków (5 posiłków dziennie, w odstępach około 3 godzin). Należy również zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i wypijać ok. 1,5–2 l wody dziennie. Dieta powinna być lekkostrawna, a najlepszym wyborem obróbki kulinarnej jest gotowanie oraz duszenie dań. Przy profilaktyce wzdęć warto sięgać również po produkty zawierające żywe kultury bakterii, takie jak kefiry czy jogurty.

Przyczyny wzdęć to również picie napojów gazowanych. Dwutlenek węgla zawarty w napojach gazowanych wchłania się w jelicie cienkim i wydalany jest przy wydechu przez płuca. U większości chorych objętość powietrza w przewodzie pokarmowym nie jest zwiększona. Ich dolegliwości są często objawem zespołu jelita drażliwego. Schorzenie to jest spowodowane zaburzeniami motoryki jelit, głównie na tle nerwowym. Do rzadkich przyczyn wzdęć zalicza się: porażenie jelit, niedrożność jelit, leczenie antybiotykami, nadmierny rozwój jelitowej flory bakteryjnej, enteropatię glutenową (nietolerancja glutenu zawartego w produktach zbożowych).

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Gazy jelitowe - zapobieganie

Aby nie tworzyły się gazy jelitowe, wystarczy:

Zobacz także:

3. Gazy jelitowe a sposoby na wzdęcia

Najlepsze sposoby na wzdęcia i na gazy jelitowe to:

Gazy jelitowe powodują wzdęcia i uczucie rozpierania w jamie brzusznej
Gazy jelitowe powodują wzdęcia i uczucie rozpierania w jamie brzusznej (Zdjęcie kobiety trzymającej się za brzuch / Shutterstock)

Sprawdzone domowe sposoby na wzdęcia mogą pomóc ci uwolnić się od kłopotliwych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wspomagają one metabolizm i niwelują gazy jelitowe. Bo jak wiadomo, każdy sposób na wzdęcia jest dobry, o ile stosujesz go regularnie i przestrzegasz zdrowej diety.

Następny artykuł: Syndrom chińskiej restauracji

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy