Co należy wiedzieć o zapaleniu macicy?
Do zapalenia macicy może dojść na skutek urazu, wychłodzenia organizmu w czasie menstruacji i kontaktów seksualnych bez zabezpieczenia. Początkowo choroba może nie dawać żadnych objawów. Symptomami stanu zapalnego, które powinny skłonić kobietę do konsultacji z lekarzem, są obfite upławy. Nieleczony stan zapalny może doprowadzić do niepłodności, a nawet rozwoju raka.
1. Czym jest zapalenie macicy?
Zapalenie macicy to często występujące schorzenie. Może objąć równocześnie błonę śluzową i szyjkę macicy albo tylko jeden obszar. Poważna w skutkach choroba zwykle rozwija się z niezbyt poważnego zakażenia pochwy. Do stanu zapalnego macicy dochodzi również na skutek przeprowadzonej aborcji albo w następstwie porodu siłami natury (wtedy u kobiety stwierdza się wysoką gorączkę, przyspieszenie pracy serca i miejscowe dolegliwości bólowe).
Kto jest najbardziej narażony? Ryzyko rozwoju zapalenia macicy jest wysokie u kobiet, które mają obniżoną odporność, niedowagę i źle się odżywiają. Większość z nich nie wie, że tajemnicza dolegliwość może doprowadzić do niepłodności. **Zapalenie macicy u kobiety w ciąży** może skutkować poronieniem. W skrajnych przypadkach infekcja może się przekształcić w nowotwór i stanowić bezpośrednie zagrożenia dla życia.
2. Przyczyny zapalenia macicy
Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo "złapać" tę chorobę. Do zapalenia macicy dochodzi bowiem na skutek przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, a także środków o działaniu przeczyszczającym (stosowanych niekiedy przez młode osoby, które chcą szybko schudnąć). Przyczyną zapalenia macicy może być nawet banalne wychłodzenie organizmu podczas menstruacji. Eksperci ostrzegają również, że stan zapalny często jest wynikiem seksu bez zabezpieczenia, wprowadzania do pochwy ciał obcych, które mogą ją podrażnić (na przykład niesterylnie założona spirala), oraz urazów mechanicznych.
3. Zapalenie macicy – objawy
Do objawów zapalenia macicy zalicza się m.in.:
- zaczerwienienie macicy,
- przerost macicy,
- wydzielinę z pochwy (bezbarwną lub o żółtym odcieniu); u starszych pań, u których szyjka macicy jest węższa, wydzielina nie wydostaje się na zewnątrz, co powoduje powstanie ropnia, który powoduje silne dolegliwości bólowe w dolnej części brzucha,
- niezbyt wysoką gorączkę,
- świąd pochwy,
- osłabienie organizmu,
- ból głowy,
- ból pleców,
- brak apetytu.
Zobacz także
Objawami przewlekłego zapalenia macicy są:
- białe upławy z pochwy,
- nieregularne miesiączkowanie,
- osłabienie kończyn dolnych i górnych,
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego (zaparcia).
4. Jak leczyć zapalenie macicy?
Postawieniu diagnozy służy badanie fizykalne lub z zastosowaniem wziernika. Dodatkowo wykonuje się rozmaz i posiew pobrany z szyjki macicy. Metoda leczenia ****zależy od rodzaju dolegliwości i przyczyny, która spowodowała schorzenie.
Choroby nie można bagatelizować - nieleczona może stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia pacjentki. W terapii zapalenia macicy lekarze najczęściej przepisują doustne preparaty przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a także środki miejscowe (tabletki dopochwowe i kremy). Czesto wykorzystuje się również antybiotyki - wymagane jest wtedy przeprowadzenie łyżeczkowania jamy macicy, aby wykluczyć zmiany nowotworowe.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.