Co powinno jeść 6-miesięczne dziecko?
Co powinno jeść sześciomiesięczne dziecko? Jeżeli karmiłaś dziecko piersią, to przez pierwszych sześć miesięcy nie miałaś problemu. Karmienie sztuczne też nie wymagało wiele zachodu. Wystarczyło kierować się instrukcją na opakowaniu, by dziecko dostało odpowiednią ilość pokarmu. Kiedy jednak maluch osiąga szósty miesiąc życia, musisz wprowadzić rozszerzenie diety niemowlaka. Jeżeli nie wiesz, co powinno jeść sześciomiesięczne dziecko, a czego jeszcze nie możesz mu podawać, przeczytaj poniższy artykuł.
1. Rozszerzenie diety niemowlaka
Do szóstego miesiąca życia karmisz dziecko piersią. Ewentualnie stosujesz karmienie sztuczne i podajesz mu mleko modyfikowane. Rozszerzanie diety niemowlaka powinno nastąpić, gdy dziecko skończy sześć miesięcy. Wprowadzone powinny zostać produkty bezmleczne. Dieta niemowlaka powinna zostać wzbogacona o przetarte jabłka, marchew, zupę jarzynową, kleik ryżowy z jabłkiem. Dieta dziecka powinna zawierać również soki owocowe, warzywa. Jedzenie należy podawać dziecku łyżeczką. Smoczek jest niewskazany, ponieważ nowe jedzenie może zniechęcić dziecko do ssania.
Wraz z wprowadzeniem nowej diety trzeba nadal podawać maleństwu mleko. Jeśli karmisz piersią, nie rezygnuj z tego. Gdy głównym pokarmem było mleko modyfikowane – podawaj je dalej, dostosowując je do wieku dziecka. Dzieci od szóstego miesiąca życia mogą jeść starte jabłuszko z marchewką, startego banana, zmiksowaną zupę kalafiorową czy zupkę jarzynową. Ponadto do zupek można dodawać zmiksowane mięso, na przykład kurczaka, indyka, cielęcinę, jagnięcinę. Dobrze jest też zacząć podawać dziecku przeciery owocowe i soki. Do picia możesz też dawać dziecku herbatki ziołowe – ale z rozsądkiem. Niektóre mają bowiem działanie silnie moczopędne i wiatropędne. Gdy dziecko ma problemy jelitowo-żołądkowe i często boli je brzuszek, warto poić je herbatką z kopru włoskiego.
2. Dieta niemowlaka karmionego sztucznie
Nie każda mama ma możliwość karmić dziecko piersią. Karmienie sztuczne powinno odbywać się zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami lekarza. Ważne jest, by mleko modyfikowane było odpowiednio dobrane do potrzeb niemowlaka. Rozszerzanie diety niemowlaka karmionego sztucznie może odbyć się już miesiąc wcześniej, to znaczy w piątym miesiącu życia. W tym czasie dieta niemowlaka może być wzbogacona o mieszanki mleczne z dodatkiem ryżu, kaszy gryczanej, kukurydzy.
Niezmiernie ważne jest wprowadzenie glutenu najwcześniej w piątym, ale nie później niż w szóstym miesiącu życia dziecka karmionego zarówno sztucznie, jak naturalnie. Można rozpocząć od dodania łyżeczki ugotowanej kaszy mannej do mleka bądź zupki.
Posiłki podawane dziecku w szóstym miesiącu życia nie powinny być solone ani słodzone. Dziecko należy karmić łyżeczką. Wszystkie pokarmy powinny być przygotowywane z naturalnych składników, które nie zawierają konserwantów. Wielkość poszczególnych posiłków powinna być ustalana zgodnie z potrzebami dziecka i jego apetytem. Dobrze jest urozmaicać jedzenie dziecku stopniowo. Warto pamiętać o tym, aby nowe produkty spożywcze wprowadzać pojedynczo. W razie wystąpienia uczulenia na któryś z pokarmów wiadomo, jaki produkt prawdopodobnie może być u niemowlęcia przyczyną alergii.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.