Trwa ładowanie...

Co powinno znajdować się w apteczce?

Apteczka pierwszej pomocy powinna zawierać to wszystko, co pomoże nam ratować zdrowie i życie poszkodowanych.
Apteczka pierwszej pomocy powinna zawierać to wszystko, co pomoże nam ratować zdrowie i życie poszkodowanych. (AdobeStock)

Apteczka pierwszej pomocy jest to pojemnik, w którym znajdują się materiały oraz środki pierwszej pomocy. Apteczka powinna być odpowiednio oznakowana, trwała i czysta. Pojemnik ze środkami medycznymi powinien się znaleźć w każdym domu, zakładzie pracy i samochodzie. Nie można lekceważyć jej znaczenia. Wypadek może zdarzyć się wszędzie i warto mieć pod ręką wszystko to, co pomoże w opatrywaniu ewentualnych ran. Nie ma czegoś takiego jak standardowa apteczka, która pasowałaby do każdej sytuacji, jej zawartość trzeba uzupełniać i dostosowywać do warunków.

spis treści

1. Rodzaje apteczek pierwszej pomocy

Nikt nie zaprzeczy, że apteczka pierwszej pomocy jest niezbędna w zakładach przemysłowych, ale przecież nieszczęście może się wydarzyć również w biurze. Ich wyposażenie nie będzie oczywiście identyczne. Trzeba je zawsze dostosować do okoliczności. Są trzy rodzaje apteczek:

  • Apteczka przemysłowa – gotowy zestaw przygotowany z myślą o biurach, fabrykach i zakładach przemysłowych. Sprzedaje się ją często w postaci skrzynki-walizki, którą można powiesić na ścianie, a jednocześnie, w razie konieczności, zdjąć i szybko dostarczyć do poszkodowanego.
  • Apteczka samochodowa – wykorzystuje się ją oczywiście w wypadkach komunikacyjnych. Powinna zawierać zarówno środki, które zabezpieczą osobę udzielającą pomocy, jak i dużą ilość różnych materiałów opatrunkowych. Ważne, by w apteczce samochodowej znalazł się koc termoizolacyjny, który zapewni komfort termiczny rannym. Warto też zwrócić uwagę, by w samochodowej apteczce pierwszej pomocy były nożyczki, którymi można będzie przeciąć pasy bezpieczeństwa czy odzież poszkodowanego.
  • Apteczka ścienna – jest najbardziej popularna, ale jednocześnie najmniej przydatna. Przymocowuje się ją na stałe do ściany i przeniesienie jej do poszkodowanego jest niemożliwe. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że taką apteczkę zamyka się często na klucz. Ma to zabezpieczać przed kradzieżą. Tymczasem w kryzysowych sytuacjach dostępu do klucza może po prostu nie być.
  • Apteczka domowa – znajdują się w niej najczęściej wszystkie dostępne leki i materiały medyczne, jakie posiadamy w domu. Jest ona o tyle ważna, ponieważ w razie nagłego wypadku w gospodarstwie domowym umożliwia szybkie znalezienie potrzebnych materiałów medycznych. W przypadku, gdy środki medyczne znajdowałyby się w różnych miejscach, utrudniłoby to udzielenie pierwszej pomocy.
  • Apteczka osobista – potrzebna przy różnych wyjazdach, tripach, np. w górach.
Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
Skład apteczki pierwszej pomocy
Skład apteczki pierwszej pomocy

Apteczka pierwszej pomocy zawiera wszelkiego rodzaju środki do udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.

zobacz galerię

2. Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy

W Polsce nie ma przepisów, które mówiłyby, co powinno być w apteczce pierwszej pomocy. Należy dobierać jej wyposażenie w zależności od przeznaczenia i ilości osób, które ma ochraniać. Podstawowe przedmioty, które powinny się znaleźć w takiej skrzynce, to:

  • rękawiczki ochronne (min. 5 par), lateksowe lub nitrylowe;
  • maseczka do sztucznego oddychania,
  • bandaże (elastyczne i dziane po min. 5 sztuk);
  • chusta trójkątna;
  • folia termoizolacyjna;
  • kompresy gazowe (duże i małe);
  • nożyczki ratownicze (mają zaokrąglone końce);
  • opaski opatrunkowe dziane;
  • plaster na szpuli;
  • plastry z gazą;
  • płyn do odkażania rąk.

Apteczka pierwszej pomocy powinna zawierać to wszystko, co pomoże nam ratować zdrowie i życie poszkodowanych. Trzeba pamiętać, że nie jest to miejsce na środki dezynfekujące czy lekarstwa.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze