Trwa ładowanie...

Co pyli w styczniu?

 Ewa Rycerz
01.12.2018 23:15
Co pyli w styczniu?
Co pyli w styczniu? (Źródło: 123rf)

Męczący katar, piekące oczy i łzawienie. W styczniu to wcale nie musi być natrętny wirus, ale uczulenie na pyłki. Istnieją bowiem rośliny, które rozpoczynają wydzielanie uczulających substancji, mimo że aura jest jeszcze zimowa. Sprawdź, co pyli w styczniu.

W styczniu pyli głównie leszczyna, a rozpoczyna się to zazwyczaj w trzeciej dekadzie tego miesiąca. Jednak – ze względu na coraz cieplejsze zimy – zjawisko może rozpocząć się już nawet w tydzień po sylwestrze. Taka sytuacja miała miejsce rok temu.

Jak to się dzieje, że mimo zimowej pogody niektóre drzewa rozpoczynają pylenie? Leszczyna, olsza i brzoza to gatunki, które jeszcze późnym latem lub wczesną jesienią wykształcają tzw. kwiatostany męskie zwane baziami. W zimie rośliny przechodzą w stan spoczynku, ale gdy tylko temperatura powietrza zaczyna rosnąć – rozpoczynają uwalnianie pyłków. Pierwsza robi to właśnie leszczyna.

Jeśli ziarna pyłku, jakie wydostają się z leszczynowych bazi, trafią do błon śluzowych osoby uczulonej, pojawią się objawy alergii. Może to być kichanie, swędzenie nosa, pieczenie oczu, wodnisty katar, niedrożność dróg oddechowych.

Zobacz film: "Alergie skórne"

Niestety są to również objawy przeziębienia i wiele osób myli je ze sobą. Warto jednak zwrócić uwagę na okoliczności pojawienia się tych objawów. Jeśli występują w dni słoneczne, najczęściej podczas pobytu na dworze, a zanikają gdy pada deszcz lub śnieg – można podejrzewać alergię na pyłki leszczyny.

Warto podkreślić, że okres pylenia tej rośliny zmienia się w zależności od wysokości temperatury i może obejmować styczeń, luty, marzec, a nawet kwiecień. W rejonach górskich leszczyna będzie pylić dłużej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze