Trwa ładowanie...

Co to jest endometrioza?

Avatar placeholder
06.04.2023 14:31
Co to jest endometrioza?
Co to jest endometrioza?

Endometrium nazywamy błonę śluzową macicy u ssaków. Endometrium zmienia się wraz z cyklem menstruacyjnym. Jest wrażliwa na działanie hormonów steroidowych. W szczególności oddziałują na nią estrogeny i gestageny.

spis treści

1. Co to jest endometrioza?

Endometrioza to choroba, która występuje u niemal 10% kobiet w wieku rozrodczym. U chorych kobiet dochodzi do rozrastania się komórek endometrium poza macicą. Na ogniska endometriozy wpływ mają hormony regulujące cykl miesięczny u kobiet, dlatego komórki endometrium przechodzą przez fazę wzrostową, wydzielniczą oraz złuszczania. Z powodu braku możliwości usunięcia krwi następuje jej gromadzenie. W rezultacie mogą powstawać skrzepy, torbiele oraz przewlekły stan zapalny. Zmiany endometrialne mogą nasilać się, prowadząc do uporczywego bólu oraz niepłodności. Niestety, wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, iż choruje na endometriozę. W celu poprawy świadomości społecznej na temat tej choroby w dniach 5-11 marca obchodzony jest Tydzień Świadomości Endometriozy.

2. Ból w endometriozie

Najczęstsze symptomy endometriozy to: bolesne miesiączkowanie, przewlekły ból w okolicach miednicy małej oraz ból w trakcie lub po stosunku płciowym. U chorej może wystąpić również uczucie zmęczenia, ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym oraz bolesne wypróżnienie w czasie miesiączki. Może się jednak zdarzyć, że chora nie ma żadnych niepokojących objawów endometriozy. Mimo to choroba może prowadzić do niepłodności. Endometrioza to przyczyna niepłodności aż u połowy kobiet, które bezskutecznie starają się o dziecko. Jeśli choroba jest zaawansowana, niepłodność może mieć związek z obecnością torbieli i zrostów na jajnikach, z zaburzeniami anatomicznymi miednicy mniejszej oraz z zaburzeniami w funkcjonowaniu jajowodów. W przypadku łagodnej postaci endometriozyprzyczyną niepłodności u kobiet może być mniejsza zdolność endometrium do przeprowadzenia procesu implantacji zarodka oraz toksyczne oddziaływanie endometriozy na komórki jajowe.

3. Kto choruje na endometriozę?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Endometrioza występuje najczęściej u dziewcząt i kobiet w wieku 15-35 lat. Diagnoza choroby bywa dużym wyzwaniem. Często zdarza się, że od pojawienia się symptomów choroby do jej rozpoznania mija nawet 8 lat. Diagnoza nie jest prosta, gdyż objawy endometriozy mogą wskazywać na wiele innych chorób, na przykład zespół jelita drażliwego lub chorobę zapalną miednicy małej. Warto uświadomić sobie, że rozwój endometriozy jest powolnym procesem. Często choroba postępuje bezobjawowo lub z niewielkimi symptomami. Dla wielu kobiet pierwszym niepokojącym sygnałem jest ból w czasie współżycia lub trudności z zajściem w ciążę.

Diagnozy endometriozy można dokonać na podstawie badania ginekologicznego z USG lub rezonansem magnetycznym oraz wywiadu lekarskiego. Najbardziej wiarygodna jest jednak laparoskopia oraz laparotomia z biopsją. Są to procedury inwazyjne, dlatego nie każda pacjentka wyraża na nie zgodę.

4. Leczenie endometriozy

Endometrioza to choroba przewlekła i nieuleczalna. Z tego powodu leczenie ogranicza się zwykle do łagodzenia dolegliwości bólowych, poprawy płodności, spowalniania tempa wzrostu zmian endometriotycznych oraz zapobiegania nawrotom choroby. W leczeniu dolegliwości bólowych stosuje się leki przeciwbólowe, na przykład niesteroidowe leki przeciwzapalne. Są one skuteczne w łagodzeniu bólu, ale nie działają na przyczynę choroby. Duże znaczenie ma również właściwa dieta i wsparcie psychologiczne. Oprócz leków przeciwbólowych w leczeniu endometriozy stosuje się leki hormonalne: tabletki antykoncepcyjne, progestageny oraz analogi hormonu uwalniającego gonadotropinę (analogi GnRH).

Czasami w leczeniu wykorzystuje się zabieg chirugiczny usuwania ognisk endometriozy. Niestety, nie każda chora może poddać się zabiegowi laparoskopii. Nawet jeśli operacja przebiegła pomyślnie, choroba może po pewnym czasie nawrócić.

5. Tydzień Świadomości Endometriozy

Kampania informacyjna na temat endometriozy została objęta honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej. Działania informacyjne przewidziane na 5-11 marca 2012 są organizowane przez Fundację Dla Kobiet oraz Polskie Stowarzyszenie Endometrioza.

W trakcie Tygodnia Świadomości Endometriozy odbędą się następujące wydarzenia:

  • Konferencja prasowa pt.: „Endometrioza, czyli co wiemy o kobiecości?” (06.03.2012 o godzinie 10:00)
  • Dni Otwarte – spotkania oraz konsultacje poświęcone kobietom zmagającym się z endometriozą i paniom, które podejrzewają tę chorobę u siebie.

Harmonogram Dni Otwartych:

  • Warszawa – 07.03.2012, godz. 12-14, 15-19, kawiarnia Gadka Szmatka, ul. Mokotowska 27
  • Katowice – 10.03.2012, godz. 10-14, 15-17, restauracja Cinnamon, ul. Mikołowska 9
  • Poznań – 11.03.2012, godz. 11-14, 15-18, Chimera – Winiarnia, ul. Dominikańska 7.

Oprócz spotkań ze specjalistami odbędą się następujące wykłady:

  • „Czym jest endometrioza?”
  • „Czy to co jemy ma wpływ na endometriozę? Czy jedzenie może leczyć?”
  • „Jak radzić sobie z przewlekłym bólem?”.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze