Co to jest endometrioza?

Tydzień Świadomości Endometriozy

Endometrioza to powszechna choroba kobieca, która może powodować niepłodność.

Endometrium nazywamy błonę śluzową macicy u ssaków. Endometrium zmienia się wraz z cyklem menstruacyjnym. Jest wrażliwa na działanie hormonów steroidowych. W szczególności oddziałują na nią estrogeny i gestageny.

Endometrioza to choroba, która występuje u niemal 10% kobiet w wieku rozrodczym. U chorych kobiet dochodzi do rozrastania się komórek endometrium poza macicą. Na ogniska endometriozy wpływ mają hormony regulujące cykl miesięczny u kobiet, dlatego komórki endometrium przechodzą przez fazę wzrostową, wydzielniczą oraz złuszczania. Z powodu braku możliwości usunięcia krwi następuje jej gromadzenie. W rezultacie mogą powstawać skrzepy, torbiele oraz przewlekły stan zapalny. Zmiany endometrialne mogą nasilać się, prowadząc do uporczywego bólu oraz niepłodności. Niestety, wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, iż choruje na endometriozę. W celu poprawy świadomości społecznej na temat tej choroby w dniach 5-11 marca obchodzony jest Tydzień Świadomości Endometriozy.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Ból w endometriozie

Najczęstsze symptomy endometriozy to: bolesne miesiączkowanie, przewlekły ból w okolicach miednicy małej oraz ból w trakcie lub po stosunku płciowym. U chorej może wystąpić również uczucie zmęczenia, ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym oraz bolesne wypróżnienie w czasie miesiączki. Może się jednak zdarzyć, że chora nie ma żadnych niepokojących objawów endometriozy. Mimo to choroba może prowadzić do niepłodności. Endometrioza to przyczyna niepłodności aż u połowy kobiet, które bezskutecznie starają się o dziecko. Jeśli choroba jest zaawansowana, niepłodność może mieć związek z obecnością torbieli i zrostów na jajnikach, z zaburzeniami anatomicznymi miednicy mniejszej oraz z zaburzeniami w funkcjonowaniu jajowodów. W przypadku łagodnej postaci endometriozyprzyczyną niepłodności u kobiet może być mniejsza zdolność endometrium do przeprowadzenia procesu implantacji zarodka oraz toksyczne oddziaływanie endometriozy na komórki jajowe.

Na czym polega endometrioza?

Tkanka zlokalizowana wewnątrz macicy, stanowiąca podłoże, w którym rozwija się zygota, to endometrium. W okresie menstruacji złuszcza się i powoduje krwawienie....

Kto choruje na endometriozę?

Endometrioza występuje najczęściej u dziewcząt i kobiet w wieku 15-35 lat. Diagnoza choroby bywa dużym wyzwaniem. Często zdarza się, że od pojawienia się symptomów choroby do jej rozpoznania mija nawet 8 lat. Diagnoza nie jest prosta, gdyż objawy endometriozy mogą wskazywać na wiele innych chorób, na przykład zespół jelita drażliwego lub chorobę zapalną miednicy małej. Warto uświadomić sobie, że rozwój endometriozy jest powolnym procesem. Często choroba postępuje bezobjawowo lub z niewielkimi symptomami. Dla wielu kobiet pierwszym niepokojącym sygnałem jest ból w czasie współżycia lub trudności z zajściem w ciążę.

Diagnozy endometriozy można dokonać na podstawie badania ginekologicznego z USG lub rezonansem magnetycznym oraz wywiadu lekarskiego. Najbardziej wiarygodna jest jednak laparoskopia oraz laparotomia z biopsją. Są to procedury inwazyjne, dlatego nie każda pacjentka wyraża na nie zgodę.

Leczenie endometriozy

Endometrioza to choroba przewlekła i nieuleczalna. Z tego powodu leczenie ogranicza się zwykle do łagodzenia dolegliwości bólowych, poprawy płodności, spowalniania tempa wzrostu zmian endometriotycznych oraz zapobiegania nawrotom choroby. W leczeniu dolegliwości bólowych stosuje się leki przeciwbólowe, na przykład niesteroidowe leki przeciwzapalne. Są one skuteczne w łagodzeniu bólu, ale nie działają na przyczynę choroby. Duże znaczenie ma również właściwa dieta i wsparcie psychologiczne. Oprócz leków przeciwbólowych w leczeniu endometriozy stosuje się leki hormonalne: tabletki antykoncepcyjne, progestageny oraz analogi hormonu uwalniającego gonadotropinę (analogi GnRH).

Czasami w leczeniu wykorzystuje się zabieg chirugiczny usuwania ognisk endometriozy. Niestety, nie każda chora może poddać się zabiegowi laparoskopii. Nawet jeśli operacja przebiegła pomyślnie, choroba może po pewnym czasie nawrócić.

Tydzień Świadomości Endometriozy

Kampania informacyjna na temat endometriozy została objęta honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej. Działania informacyjne przewidziane na 5-11 marca 2012 są organizowane przez Fundację Dla Kobiet oraz Polskie Stowarzyszenie Endometrioza.

W trakcie Tygodnia Świadomości Endometriozy odbędą się następujące wydarzenia:

 • Konferencja prasowa pt.: „Endometrioza, czyli co wiemy o kobiecości?” (06.03.2012 o godzinie 10:00)
 • Dni Otwarte – spotkania oraz konsultacje poświęcone kobietom zmagającym się z endometriozą i paniom, które podejrzewają tę chorobę u siebie.

Harmonogram Dni Otwartych:

 • Warszawa – 07.03.2012, godz. 12-14, 15-19, kawiarnia Gadka Szmatka, ul. Mokotowska 27
 • Katowice – 10.03.2012, godz. 10-14, 15-17, restauracja Cinnamon, ul. Mikołowska 9
 • Poznań – 11.03.2012, godz. 11-14, 15-18, Chimera – Winiarnia, ul. Dominikańska 7.

Oprócz spotkań ze specjalistami odbędą się następujące wykłady:

 • „Czym jest endometrioza?”
 • „Czy to co jemy ma wpływ na endometriozę? Czy jedzenie może leczyć?”
 • „Jak radzić sobie z przewlekłym bólem?”.
Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Endometrioza - przyczyny i leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Endometrioza - przyczyny i leczenie
Endometrioza - definicja, przyczyny i klasyfikacja, objawy, diagnostyka i leczenie

Objawy endometriozy - skutki choroby, przyczyny

Bardzo często endometrioza ze względu na objawy jest mylona z innym dolegliwościami, ponieważ może objąć różne narządy przykładowo jajniki, pęcherz (...) moczowy, oczy czy płuca. W skrócie endometrioza są to oderwane...

Endometrioza - przyczyny i leczenie

Czy można mieć menopauzę przed trzydziestką?

Czy można mieć menopauzę przed trzydziestką?

, u której lekarze stwierdzili nieuleczalną chorobę — endometriozę. 27-latka zdecydowała się upublicznić informację o swoim stanie zdrowia, aby przestrzec (...) zrobić, aby być jeszcze lepsi Diagnoza Lekarze stwierdzili u Thessy endometriozę...

Endometrioza - przyczyny i leczenie

Na czym polega endometrioza? (WIDEO)

Na czym polega endometrioza? (WIDEO) Odtwórz wideo

krwawienie. U niektórych kobiet endometrium może znajdować się w jamie brzusznej, w wyniku czego tworzą się cysty. Endometrioza (...) endometrioza może być przyczyną niedrożności jajowodów i zaburzeń zdolności rozrodczych,...

Ciąża i dziecko

Obalamy mity na temat endometriozy

Obalamy mity na temat endometriozy

Czym jest endometrioza? Endometrioza to stan, w którym obserwuje się występowanie błony śluzowej macicy poza jamą macicy, np. w okolicy jajników (...) . Typowe objawy endometriozy W przypadku endometriozy...

Endometrioza - definicja, przyczyny, klasyfikacja, objawy, diagnostyka

Tydzień Świadomości Endometriozy

Tydzień Świadomości Endometriozy

Endometrioza to powszechna choroba kobieca, która może powodować niepłodność.