Trwa ładowanie...

Co to jest priapizm?

Avatar placeholder
17.03.2015 12:13
Co to jest priapizm?
Co to jest priapizm?

Priapizm to długotrwały (ponad 4-godzinny), bolesny wzwód członka, niezależny od woli mężczyzny oraz niewynikający z podniecenia seksualnego. Podczas erekcji krew, która napływa do członka, zostaje uwięziona. Dolegliwość ta jest stosunkowo rzadka i może wynikać z innych chorób. Priapizm wymaga natychmiastowego leczenia – w innym przypadku może dojść do trwałego uszkodzenia tkanki, które prowadzi do późniejszych trudności z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji.

spis treści

1. Na czym polega priapizm?

Gdy dochodzi do wzwodu członka, w wyniku psychologicznej i fizycznej stymulacji, rozszerzenie naczyń krwionośnych prowadzi do zatrzymywania krwi w ciałach jamistych. Po ustaniu stymulacji, krew odpływa z penisa, który wraca do stanu spoczynku. Do priapizmu dochodzi, gdy krew nie może opuścić ciał jamistych, czego rezultatem jest długo utrzymująca się, bolesna erekcja. Priapizm dzieli się na dwie odmiany: priapizm wysokoprzepływowy (czyli przekrwienny, wywołany urazem, powodującym uszkodzenie tętnicy znajdującej się w prąciu, rzadziej anemią) oraz niskoprzepływowy (czyli niedokrwienny, zwykle idiopatyczny, rzadziej wywołany lekami, chorobami).

2. Przyczyny priapizmu

Problemy ze wzwodem polegające na długotrwałej, niechcianej erekcji mogą mieć wiele przyczyn. Należą do nich między innymi białaczka, talasemia, choroba Fabry'ego, zespół Marchiafavy-Micheliego i anemia sierpowata. W przypadku tej ostatniej, krwinki o nienaturalnym kształcie blokują naczynia krwionośne, nie pozwalając na odpływ krwi z członka. Anemia sierpowata występuje głównie w Afryce i jest chorobą wrodzoną.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Priapizm może być także efektem ubocznym stosowanych leków (preparatów na zaburzenia wzwodu, antydepresantów, leków przeciwzakrzepowych, przeciwpsychotycznych, środków obniżających ciśnienie krwi), jak również nadużywania alkoholu oraz kokainy.

Inne przyczyny priapizmu:

  • uraz krocza, miednicy, genitaliów;
  • uszkodzenie rdzenia kręgowego;
  • choroby metaboliczne;
  • zakrzep krwi;
  • jad niektórych zwierząt (wałęsak brazylijski);
  • choroby układu nerwowego.

3. Leczenie priapizmu

Leczenie priapizmu wymaga poznania jego przyczyn. Jeżeli długotrwały wzwód jest skutkiem urazu, być może wystarczy okład z lodu. Należy jednak pamiętać, że długotrwała erekcja może doprowadzić do trwałych uszkodzeń. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem. Specjalista przeprowadzi szereg badań, które pomogą ustalić przyczynę problemu. Zbadany zostanie członek, podbrzusze i odbyt w celu wykluczenia raka. Pobrana zostanie również krew. W zależności od przyczyny, leczenie polega na podaniu leków, przepłukaniu ciał jamistych solą fizjologiczną, przeprowadzeniu operacji lub usunięciu zalegającej krwi za pomocą strzykawki. Stosowanymi lekami są adrenominetyki.

Priapizm to poważny problem związany z niechcianym, utrzymującym się wzwodem i bólem penisa. Może doprowadzić do obumarcia tkanek, a w konsekwencji także do niepłodności. Aby uniknąć poważnych komplikacji niezbędna jest wizyta u lekarza. Dlatego też należy zdać sobie sprawę z powagi sytuacji, przemóc wstyd i jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze