Wskaźnik Pearla - charakterystyka, skuteczność tabletek antykoncepcyjnych
Jaką antykoncepcję stosujesz? Bierzesz tabletki, przyklejasz plastry, twój partner pamięta o prezerwatywie, a może masz spiralę, która chroni cie przed niepożądaną ciążą? Niezależnie od tego, na co się zdecydowałaś czy zdecydujesz, powinnaś najpierw sprawdzić, jaką skuteczność ma dana metoda antykoncepcyjna, czyli jakie istnieje ryzyko, że nie spełni swojego zadania. Można to zrobić z pomocą wskaźnika Pearla.
1. Wskaźnik Pearla - charakterystyka
Nie ma metody antykoncepcyjnej o stuprocentowej skuteczności, no może z wyjątkiem wstrzemięźliwości seksualnej. Dlatego warto sprawdzić, jakie jest ryzyko, że mimo zabezpieczenia, dziecko pojawi się na świecie. Wskaźnik Pearla został opracowany w 1933 roku. Zrobił to Raymond Pearl. Jego indeks określa, ile ze stu kobiet zajdzie w ciążę w ciągu roku, stosując daną metodę antykoncepcyjną. Kiedy wskaźnik Pearla wynosi 6, to oznacza, że przytrafia się to aż sześciu paniom. Im liczba jest niższa, tym antykoncepcja skuteczniejsza.
2. Wskaźnik Pearla - skuteczność tabletek antykoncepcyjnych
Zapobieganie ciąży z pomocą dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych jest bardzo popularne. Wpływają na to różne czynniki, ale jednym z najważniejszych jest skuteczność tej metody antykoncepcji. Wskaźnik Pearla ocenia ją na bardzo skuteczną przy stosowaniu idealnym (0,3) i na średnio skuteczną (8) przy typowym stosowaniu, w którym czasami pojawiają się drobne uchybienia.
Skuteczność tabletek jednoskładnikowych to 0,9. Najbardziej ryzykowne są według indeksu Pearla środki plemnikobójcze (29 przy typowym stosowaniu) i stosunek przerywany (27). Z kolei najlepsze rezultaty daje wazektomia (0,1), czyli sterylizacja męska. Każda kobieta może także skorzysatać z komputerów cyklu (0,7), które określają jej płodność każdego dnia.
A jaką gwarancję dają inne metody antykoncepcyjne? Wskaźnik Pearla dla minipigułki, która należy do środków hormonalnych, wynosi od 0,5 - dla idealnego stosowania do 5 - dla typowego stosowania. Do antykoncepcji hormonalnej należą także plastry antykoncepcyjne oraz zastrzyki.
Indeks Pearla wynosi dla nich odpowiednio 1,0 oraz 0,3. Skuteczność jednej z najczęściej stosowanych metod antykoncepcji, czyli prezerwatywy męskiej, waha się, według wskaźnika, od 3 (przy idealnym stosowaniu) do 14 (przy typowym użyciu). Panie, które zdecydowały się na założenie spirali są dosyć bezpieczne. Indeks Pearla wynosi bowiem 0,2-1,0. Trzeba tu jednak dodać, że chodzi o wkładkę z hormonem - gestagenem.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.