Trwa ładowanie...

Co z tabletką dzień po? Farmaceuta nie gryzł się w język

 Karolina Rozmus
12.05.2024 10:15
Rusza pilotaż tabletki "dzień po". Wiele niewiadomych
Rusza pilotaż tabletki "dzień po". Wiele niewiadomych (Getty Images)

Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia poinformowały, że rusza pilotażowy program sprzedaży antykoncepcji awaryjnej osobom powyżej 15. roku życia na podstawie tzw. recepty farmaceutycznej.

spis treści

1. 150 aptek zgłosiło się do pilotażu

Jak przekał PAP, NFZ od 1 maja otrzymał ok. 150 wniosków od aptek, które chcą wziąć udział w pilotażowym programie dotyczącym sprzedaży tzw. pigułki dzień po. Prezes NFZ przekazał, że do udziału w programie zgłosiły się apteki z niemal wszystkich województw.

W ramach programu ministerialnego farmaceuta może wydać tabletkę pacjentce powyżej 15. roku życia w ramach usługi farmaceutycznej, czyli po uprzedniej rozmowie z pacjentką.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

- Jeżeli państwo uznacie, że dana kobieta, mówię tu szczególnie o młodych dziewczynach, o które wszyscy się troszczymy, że nie powinniście wydać jej tej tabletki, to po prostu tego nie zrobicie. To jest wasza kompetencja - przekazała Izabela Leszczyna w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia .

2. "Nie ma limitów na usługę farmaceuty"

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w serwisie X informację, że zaprasza farmaceutów i farmaceutki na webinar dotyczący programu. Ma on zawierać m.in. omówienie zapisów rozporządzenia. Eksperci z MZ i NFZ mają również wyjaśnić, jak prawidłowo wypełnić wniosek oraz podpisać umowę z NFZ.

Wpis dosadnie skomentował farmaceuta, Mikołaj Front, pisząc wprost, że pilotaż to kpina.

"Proszę dodać, że pilotaż to kpina, bo apteki dostają propozycję umowy na 5 sztuk miesięcznie. Znowu tereny wiejskie dostają rykoszetem. Dlaczego, zapytacie? Potencjał jest wyliczany z zeszłorocznej sprzedaży tabletek z uliprystalem (które są droższe). Kompletnie pomija się ilości tabletek z lewonorgestrelem. Premiowane są duże apteki (sieciowe?), które takich sprzedaży mają więcej, są bliżej ginekologów itd" - pisze i dodaje, że dla pacjentek niewiele się zmieni. Tam, gdzie nie było problemu z dostępem do antykoncepcji awaryjnej, nadal tego problemu nie będzie. Poszkodowane będą osoby, które dotychczas spotkały się już z trudnością z zakupem tabletki.

Niedługo później NFZ opublikował komunikat. "Nie ma limitów na usługę farmaceuty w związku ze zdrowiem reprodukcyjnym. @NFZ_GOV_PL zapłaci za każdą konsultację farmaceuty udzieloną pacjentce, która zgłosi się w pilotażu do apteki po tabletkę dzień po". - czytamy.

- Kierownicy aptek czują się pewnie. Tempo napływania wniosków rośnie. Świadczenia nie są limitowane, zapłacimy za każdą usługę farmaceutyczną zrealizowaną przez apteki mające podpisane z nami umowy. Ten program to krok w stronę tego, by wykorzystać ogromne kompetencje farmaceutów, które nie zawsze były doceniane - powiedział prezes NFZ Filip Nowak cytowany przez PAP.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze